Skocz do zawartości

Synta 8 - nieostry obraz


fillion

Rekomendowane odpowiedzi

czyli rozumiem ze ma byc na srodku.

 

Moj drogi kolego jestem Ci ogromnie wdzieczny za czas ktory poswieciles mi i pomogles rozwiazac moj problem. Moja corka napewno tez bedzie Ci wdzieczna. Mam nadzieje ze uda mi sie dzis cos zobaczyc, z czego jutro zdam relacje w tym watku. Jeszcze raz dziekuje wszystkim ktorzy mi tu pomogli i pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli rozumiem ze ma byc na srodku.

 

Moj drogi kolego jestem Ci ogromnie wdzieczny za czas ktory poswieciles mi i pomogles rozwiazac moj problem. Moja corka napewno tez bedzie Ci wdzieczna. Mam nadzieje ze uda mi sie dzis cos zobaczyc, z czego jutro zdam relacje w tym watku. Jeszcze raz dziekuje wszystkim ktorzy mi tu pomogli i pozdrawiam

Tak,musi być centralnie na środku.

Tak najprościej,to wytnij kółko z tektury idealnie pasujące do wnętrza tubusu z dziurką 5mm po środku i wtedy ustawiaj.

 

Po to tu jesteśmy,powodzenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Wiec do rzeczy faktycznie wyjecie 2 calowej przedluzki pomoglo i wreszcie moglem wraz z corka poobserwowac nocne niebo. Pierwsza spostrzerzenie to to ze czlowiek nie zdaje spobie sprawy ile gwaiazd jest na niebie. Dopiero teleskop otwiera oczy. Cos niesamowitego.

 

Kolejnym pytaniem ktore tu zadam (moze niekoniecznie w temacie ) jest czy dacie mi namiary na cos co pozwoli mi na wieksze powiekszenie. Wiem ze ludzi uzywaja 6-8mm okular dodaja do tego jeszcze powiekszenie 2x, jesli sie nie myle. Moglibyscie dac jakies liniki co powinienem dokupic bo nie oszukujmy sie na 10mm okularze raczej mglawic to ja nie zobacze. No chyba ze robie cos zle, Z gory dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejnym pytaniem ktore tu zadam (moze niekoniecznie w temacie ) jest czy dacie mi namiary na cos co pozwoli mi na wieksze powiekszenie. Wiem ze ludzi uzywaja 6-8mm okular dodaja do tego jeszcze powiekszenie 2x, jesli sie nie myle. Moglibyscie dac jakies liniki co powinienem dokupic bo nie oszukujmy sie na 10mm okularze raczej mglawic to ja nie zobacze. No chyba ze robie cos zle, Z gory dziekuje

Być może to co napiszę nie jest tym czego oczekujesz, ale jednak;

Na początek powinieneś przyswoić sobie podstawowe pojęcia z zakresu optyki, z którymi nieuchronnie zetkniesz się w dalszych zabawach z teleskopem, a w szczególności takie jak apertura, ogniskowa i światłosiła teleskopu, ogniskowa okularu, powiększenie rozdzielcze teleskopu, maksymalne powiększenie użyteczne, źrenica wyjściowa. Warto również liznąć trochę wiedzy na temat rodzajów i zasad doboru okularów do teleskopu. Tu znajdziesz co nieco informacji o okularach; http://astropolis.pl/topic/54754-jak-dobrac-okulary/

Kiedy ogarniesz trochę te tematy nie będziesz musiał zadawać dziesiątek pytań i oczekiwać na dziesiątki odpowiedzi, a pytania które będziesz zadawał będą bardziej doprecyzowane, dzięki czemu i odpowiedzi na nie będą bardziej doprecyzowane.

A co do okularu 10 mm i mgławic, to rzeczywiście masz poniekąd rację, bo do oglądania mgławic to akurat nie najlepszy okular, z tym że tu trzeba iść raczej w odwrotnym kierunku, a wiec nie w stronę dużych powiększeń,a w stronę większego pola widzenia, większej źrenicy wyjściowej, a co za tym idzie mniejszych powiększeń, bo poza gromadami kulistymi i niektórymi mgławicami planetarnymi, większość mgławic ma spore rozmiary kątowe, lecz małą jasność powierzchniową i nie powiększenie, a ilość zebranego przez teleskop światła decyduje o możliwości ich obserwowania.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejzewam ze znacie te stronke ale mysle ze warto ja przewerowac kazdemu swiezakowi. Mozna sobie zobaczyc jaki okular z barlowem czy bez jaka planete czy galaktyke bedzie widzial delikwent na swoim sprzecie. Swietna stornka ktora ta sucha teorie w jakis sposob przeklada na obraz.

 

http://www.12dstring.me.uk/fovcalc.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta stronka nie jest według mnie godna polecenia dla początkujących, ponieważ nie uwzględnia spadku jasności obrazów w dużych powiększeniach (im krótszy okular tym mniejsza źrenica wyjściowa i większe zaciemnienie), zanieczyszczenia światłem, jasności powierzchniowej konkretnych obiektów, a także nic nie robi sobie z faktu, że obiekty głębokiego nieba w obserwacjach wizualnych są czarno-białe (z drobnymi wyjątkami). Zbadasz tam więc tylko pole widzenia danego okularu w konkretnym teleskopie i nic więcej. To już lepiej sprawdza się niniejszy symulator: http://teleskop.astromaniak.pl/

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.