Skocz do zawartości

Nakładka kolimacyjna


PiotrekLDZ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam Syntę 8' od roku i ostatnio zacząłem powoli przymierzać się do pierwszej kolimacji teleskopu. Wiem, że kolimację powinno robić się co jakiś czas szczególnie jeśli często eksploatujemy sprzęt.

 

Zainteresował mnie ten filmik instruktażowy:

 

Kolimacja przy użyciu nakładki kolimacyjnej wydaje się dziecinnie prosta i tania. Chcę uniknąć dużego wydatku (kolimator laserowy).

 

Testował ktoś tą metodę i gdzie taką nakładkę można kupić (w astromarkecie nie znalazłem)?

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wszyscy takiej zatyczki z dziurką używali. Sam możesz ją zrobić z jakiegoś pudełeczka o średnicy 31-32mm. Kiedyś widziałem w sprzedaży takie ustrojstwo ale drogie to było i chyba nie warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre pudełeczka po kliszach pasują (ewentualnie podwinąć taśmą do odpowiedniej średnicy wyciągu).

Wyznaczasz bardzo dokladnie środek tego pudełeczka i robisz dziurkę. Ja mam ok. 3mm.

Efekty jak dla Mnie takie same jak laserem, bo biorąc pod uwagę, że (jak zasłyszałem) kolimatory laserowe bywają wadliwie wykonane (same puszczają krzywo wiązkę laserową) to na jedno wychodzi.

 

No to życzę powodzenia, bo żeby to zrobić dokładnie to nawet ze 2 godzinki mogą zlecieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...nie wystarczy zrobić otworek, trzeba jeszcze od wewnętrznej strony tej firmowej zatyczki nalepić / namalować małe najlepiej białe kółeczko, ale matowe - coby można było potem majstrować przy śrubach kolimacyjnych i blokujących i widzieć jak to tam się ma sprawa z LG i LW... A z tym kółeczkiem miałem największy kłopot, by było centrycznie i matowo :icon_smile: ; taka dłubanina dla cierpliwych...

 

http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...nie wystarczy zrobić otworek, trzeba jeszcze od wewnętrznej strony tej firmowej zatyczki nalepić / namalować małe najlepiej białe kółeczko, ale matowe - coby można było potem majstrować przy śrubach kolimacyjnych i blokujących i widzieć jak to tam się ma sprawa z LG i LW... A z tym kółeczkiem miałem największy kłopot, by było centrycznie i matowo :icon_smile: ; taka dłubanina dla cierpliwych...

 

http://astrofotograf...a_teleskopu.htm

 

W ten sposób Zbysiu?.Kurcze,dlaczego Ty musisz zawsze wcisnąć swoje,aż tak mnie nie lubisz?.

Ale za wyjaśnienie innym bardzo dziękuję.:notworthy:

 

3487542b6c1309a7med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He,he... na tym filmiku ten Pan zrobił właśnie z dekielka wyciągu, ale przecież szkoda niszczyć orginalną zatyczkę przeciwkurzową. Prawda ?

 

No Ja żadnych znaczników nie musiałem nalepiać na tym kolimatorze. Pudełeczko mam białe i doskonale widzę odbicie tej dziurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.