Skocz do zawartości

Jaki okular - jestem amatorem i narazie mam same problemy!


yetiozyrys

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jakieś miesiąc temu zakupiłem teleskop od człowieka który twierdził ze zajmuje sie astronomią od ponad 30 lat i buduje teleskopy. Teleskop to oczywiście Newton 150/1420 mm wygląda mi na profesjonalną robote no ale moja ocena może być mylna.

 

Dostalem to tego sprzetu 2 okulary ale niewiem jakie są dokładnie !! (mówił mi a ja głupi nie zapamietałem chyba zbytnio podnieciłem sie samym teleskopem w koncu to moj pierwszy)

 

Jeden jest polski widać przez niego super ostro ale obiekty są dość male drugi jest niemiecki widac przez niego tak z 2 razy bliżej ale jakoś nie ostro. Tak dla porównania na tym pierwszym bez problemu dostrzegam na jowiszu pasy oraz 4 księzyce wszstko widac bardzo ostro. Ale tak jak pisałem ten drugi obiektyw jest jakiś taki sobie nie zabardzo ostry.

 

I teraz mam pytanie do was jaki okular zakupic abym mial jak najlepsze powiększenie ale bez utraty szczegółów niewiem ile to ma byc milimetrów i jaki typ.

 

Napewno dla was ten temat okaże sie banalnie prosty ale ja niestety jestem laikiem i będe wdzięczny za jakąkolwiek podpowiedz. (oczywiście przepraszam za zawracanie głowy takimi głupotami) czytalem rozne opisy np na astrokrak ale jakos nie trafiają domnie :)

 

Ponizej zamieszczam zdjęcie swojego teleskopu niestety nie najlepszej jakości.

 

Dziekuje i pozdrawiam

 

YetiOzyrys

teleskop1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Dobrze by było gdybyś podał ogniskowe tych okularów. Podejrzewam że nieostrość mogła wynikać z niedostatecznego wychłodzenia teleskopu przed obserwacjami i/lub obserwacje były prowadzone z balkonu bloku który oddawał ciepło wprowadzając turbulencje ew. seeing był do bani. Zapewne jest to teleskop produkcji p. Porucznika ;-) tak więc powinno być z nim wszystko ok. Aaaa lepiej zmień opis w stopce dot produkcji teleskopu bo wygląda jak byś go sam złożył :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie !!!

Aby cokolwiek doradzić z okularów musimy znać rozmiar wyciągu okularowego tego ponoc profesjonalnego teleskopu 8)

Mam tylko nadzieje ze sprzedawca nie zrobił Cię profesjonalnie w Bambuko bo jeśli okulary zakręcane są na gwint M42x1 to mam pewne podejrzenie bo widziałem już takie podróby i przerabiałem je na teleskopy rozczarowanym klientom :?

 

Ps. Fotek sprzętu nie rób pod światło a okno miej zawsze przy zdjeciach za sobą:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda nastepująco.

 

W tube wchodzi tulejka przejściówka 42/1 gdzie moge podłączyć np zenita.

W tą przejsciówke wchodzi tulejka o średnicy wewnętrznej 23mm do której mocowany jest okular.

 

To drugie przd okularem co widac na zdjęciu jest już całkowicie mojej produkcji i stanowi udziwniony uchwyt do aparatu zbudowany na 2 celownikach od łuku :) 2 tulejkach i fragmentu ze starego małego statywu.

 

A jeżeli chodzi o kolor no to jest taki zbliżony do zóltego ale bardzo ciemnego.

 

Poniżej zamieszczam troche leprze zdjęcie tego całego wynalazku.

 

Opis już zmieniłem :)

 

Pozdrawiam

Kopia z tuba_zoom.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi dorobienie całego wyciągu okularowego to nie mam z tym zadnych kłopotów mam dostep do tokarek, rożnych maszyn, meteriałów i zdolengo brata ktory zrobi to bez problemu w dowolnym materiale.

 

Wyciąg 1.25 moge dorobic jeszcze dzisiaj ale co mi po wyciągu jak nie mam pojęcia jaki okular dokupic zeby to wszstko miało ręce i nogi. I tu uśmiech w waszą strone i prośba o pomoc.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planujesz na poczatek jak sadze obserwowac planety, wybierz Plossla albo orthoskopa, sadze ze ogniskowa rzedu okolic 10 lub 6mm to na poczatek dobry wybor..., mozna pomyslec o lantanowych okularach ale cena jest duzo wyzsza, jezeli tak, to polecam ogniskowa 5.2mm...

 

http://www.astrokrak.pl/okulary.html

 

tutaj masz bogate zrodlo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi dorobienie całego wyciągu okularowego to nie mam z tym zadnych kłopotów mam dostep do tokarek, rożnych maszyn, meteriałów i zdolengo brata ktory zrobi to bez problemu w dowolnym materiale.

 

Wyciąg 1.25 moge dorobic jeszcze dzisiaj ale co mi po wyciągu jak nie mam pojęcia jaki okular dokupic zeby to wszstko miało ręce i nogi. I tu uśmiech w waszą strone i prośba o pomoc.

 

 

Pozdrawiam

 

Jeśli masz takie możliwości jak piszesz to zrób od razu wyciąg 2" z redukcją na 1,25" i cały świat okularów stanie przed Tobą szerokim otworem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wymieżyłem to lusterko wtórne ma szerokość 4,18 cm.

 

p.s.

 

Oczywiście ze chciałbym oglądac palnety ale chcialbym rownież zakupic jakiś okular

który zaoferuje mi maximum powiekszenia dla tego teleskopu i był by w miare przydatny do robienia zdjęc cyfrówką przez okular.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli myślisz o powiększeniu maksymalnym to najpierw zadaj sobie pytanie jakiej jakości jest lustro w tym teleskopie aby uzyskiwać z niego maksymalne powiększenia.

Pamiętaj o najważniejszej prawdzie, powiększenie jest parametrem wtórnym liczy się jakość optyki, jej rozmiar Seeing atmosferyczny a na samym końcu uzyskiwane z niej powiększenie 8)

Z najlepszych okularków planetarnych na naszym rynku to masz Lantany z pełną jakościa i komfortem odsuniętej źrenicy a zaraz potem Ortoskopy z tą sama jakością obrazu ale bez komfortu odsuniętej źrenicy :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na taki zakup do tego mojego sprzętu tzn chodzi mi o firme

bo parametry wybralem takie jak powiedział McArti.

 

Plössl (Antares) 10 mm 52° - do planet

Plössl (Antares) 32 mm 52° - do ds

 

bo np na lantanowe chyba troche mnie nie stac :)

 

McArti. - dzieki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy teleskopie klasy 150mm do planet przydałoby sie powiększenie pod 200x aby Jowisz czy Mars nie był za jasny i uwidaczniał swoje subtelne szczegóły.

Do DS polecałbym jednak okularek 2" z ogniskową z przedziału 30-40mm i o wiele większym polem widzenia tak potrzebnym przy ogniskowej rzędu 1400mm 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie racje odrazu zrobie wyciąg na 2 cale z redukcją na 1,25 chodz chwilowo i tak nie stac mnie na dobry okular 2".

 

 

Janusz a jaki polecił bys okular do tego mojego sprzętu aby dał tak jak piszesz powiększenie x 200 do obserwacji planet (najchętniej w 1,25" jeżeli to możliwe bo 2" są dość drogie i inwestować w nie będe dopiero za kilka miesięcy. Przepraszam ze was tak męcze ale to nie są najtańsze zakupy i chciałbym miec pewność podpartą wiedzą Fachowców

 

Z moich wyliczeń wyglada tak:

 

Ploss 6mm przy ogniskowej 1420 powinien dać powiekszenie 236x - niewiem czy nie za dużo i czy jest sens kupowac taki okular do mojego sprzętu.

 

Natomiast Ploss 9 powinien dac 157x ale to chyba troszke za mało.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważaj na plossle poniżej 15mm

Przy okularach istnieje taki parametr jak Odległość źr. wyjściowej czyli odległość między okiem a ostatnią soczewką okularu jaka musi byc zachowana że widzieć cały i ostry obraz.

 

Dla plosla 15mm jest to 9,2mm czyli prawie 1cm w miare komfortowo, ale juz przy okularze 6mm oko musisz trzymać 3,6mm od soczewki okularu.

 

Jeżeli nie nosisz na nosie okularów cylindrycznych, których nie możesz zdjąć do patrzenia to z krótkimi plosslami sobie poradzisz. Kwestia gustu czy obijać sobie oko o soczewki, zaparowywać je i mazać rzęsami :wink:

 

Inne konstrukcje krótkoogniskowych okularów mają bardziej wysunięta źrenicę ale to już wydatek od 350zł wzwyż.

Można by się zastanawiać nad Antaresem W70 5,8mm ma duże pole widzenia co przy dobsonie może być bardzo wygodne w gonieniu za planetą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam podobny problem jak kolega yetiozyrys. Mam Celestrona C150 i dwa okulary: 20mm standard do tego telepa oraz 5,2mm Lantan. Oba powiem całkiem, całkiem się sprawdzaja ale dodam iz może być to całkowicie nie obiektywne spostrzeżenie gdyż że tak określę jestem amatorem w tym temacie. Zastanawiam się nad dokupieniem okularów-szczególnie do DS. Co byście radzili. Poza tym myślę iz zakup Barlowa 2X także ma sens do planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.