Skocz do zawartości

Jaki montaż pod astrofoto ?


elay

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Rozważam zakup montażu pod astrofoto. Posiadany setup to TS APO65Q , newton 6"F5 , SBIG 2000XCM i montaż EQ6 PRO.

Dlaczego chcę zmienić montaż , nie dlatego że EQ6 źle się sprawuje, o nie , działa świetnie , średnie odchyłki guidu to + - 0,3 do 0,5 piksela. Wadą która determinuje mnie do zmiany jest waga i względny brak mobilności EQ6 oraz mój "styl" uprawiania astrofotografii , czyli w zasadzie wyjazdówka.

Prostą alternatywą wydaje się HEQ5 który w zupełności wystarczy pod moje rurki , ale ostatnio pojawiło się kilka nowych konstrukcji jak Meade i iOptron , a i pewnie są inne o których nie słyszałem.

Proszę o Wasze wskazówki jakiego w miarę mobilnego montażu szukać pod mój setup który spiszę się idealnie pod mobilne astrofoto.

 

Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie opinie.

Edytowane przez elay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz fundusze to celuj wyżej w ieq45, jeśli nie to śmiało bierz heq5, przy odpowiednim ustawienu guide ciągnął moją tubę 200/900. A ieq45 widziałem w prawdziwej akcji w Stężnicy i naprawdę świetnie sobie radzi ten montaż. Oczywiście ieq45 to lepszy ale i "trochę" droższy wybór bo masz dokładność prowadzenia lepszą niż w mountach heq5, eq6 co pokazał Tomek Habaj ostatnio swoją M101 oraz nośność pod astrofoto porównywalną z eq6, przy mobilności na poziomie heq5 :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tylko, że głowica EQ6 waży 16 kg, a ieq45 11,5 kilo,

a statyw i przeciwagi tyle samo

więc zysk na wadze to tylko 4,5 kilograma

 

edit:

poprawiłem wagę,

bo już dodawać nie umiem, sorry

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tego iOptrona 45 rozważam , ale uzysk masy jest mały , a co myślicie , albo słyszeliście o Losmandy GM8 ?

Trochę stara konstrukcja , ale podobno śmiga jak złoto ?

Edytowane przez elay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głowica GM-8 to 9,5 kilo

reszta bez zmian: statyw 7,5, przeciwagi 10 kg, refraktor, newton też swoje ważą,

jak chcesz radykalnie odciążyć setup, to zmień, to co na nim wieszasz

foć apo, zabieraj jedną przeciwagę mniej i już masz conajmniej 10 kilo uzysku ;)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do twojego stylu, jak to określiłeś, chyba najbardziej pasować będzie pełny zestaw Astrotraca. Tylko z Newtonem nie bedziesz nim fotografował, ale jak będziesz chciał się skupić na APO 65-80 mm, to spokojnie da radę.

 

iEQ45 jest jednak dramatycznie lżejszy od EQ6 (subiektywnie w rękach). W takich setupach i tak największym problemem wagowym są przeciwwagi. I tu i tu musisz je policzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się podoba iEQ30, kiedyś w przyszłości. Uważam jednak, że jego cena a raczej różnica w stosunku do iEQ45 to jakiś żart.

Posunięcie marketingowe po prostu mistrzowskie - ciekawe kto kupi montaż o raptem 10% tańszy od iEQ45 przy prawie połowę mniejszej ładowności...?! :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głowica GM-8 to 9,5 kilo

reszta bez zmian: statyw 7,5, przeciwagi 10 kg, refraktor, newton też swoje ważą,

jak chcesz radykalnie odciążyć setup, to zmień, to co na nim wieszasz

foć apo, zabieraj jedną przeciwagę mniej i już masz conajmniej 10 kilo uzysku ;)

 

To prawda ,ale dwa posiadane tak zróżnicowane teleskopy dają mi duży rozrzut pola i o to chodzi . Przy EQ6 do obsługi wystarcza mi jeden ciężarek , wiec łączny uzysk przy zakupie GM8 to ok 10 kilo , czyli tylko 2 kilogramy mniej niż przy zakupie HEQ5.

 

Chętnie wysłucham opinii o GM8 , bardzo mi się podoba ten montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do twojego stylu, jak to określiłeś, chyba najbardziej pasować będzie pełny zestaw Astrotraca. Tylko z Newtonem nie bedziesz nim fotografował, ale jak będziesz chciał się skupić na APO 65-80 mm, to spokojnie da radę.

 

iEQ45 jest jednak dramatycznie lżejszy od EQ6 (subiektywnie w rękach). W takich setupach i tak największym problemem wagowym są przeciwwagi. I tu i tu musisz je policzyć.

 

Astrotrac nie wchodzi w grę gdyż jednak trochę focę na balkonie i bardzo sobie cenie focenie newtonem .

iEQ45 jak najbardziej .... bo iEQ30 o którym mówi zbuffer do newtona będzie chyba za słaby.

iEQ45 ma jeszcze jedną zaletę - starczy na dłużej nawet przy zakupie CT8 o którym myślę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz fundusze to celuj wyżej w ieq45, jeśli nie to śmiało bierz heq5, przy odpowiednim ustawienu guide ciągnął moją tubę 200/900. A ieq45 widziałem w prawdziwej akcji w Stężnicy i naprawdę świetnie sobie radzi ten montaż. Oczywiście ieq45 to lepszy ale i "trochę" droższy wybór bo masz dokładność prowadzenia lepszą niż w mountach heq5, eq6 co pokazał Tomek Habaj ostatnio swoją M101 oraz nośność pod astrofoto porównywalną z eq6, przy mobilności na poziomie heq5 :)

 

 

Witam :-)

 

Powiedz mi kolego dlaczego ostatecznie kupiłeś EQ6 , z tego co czytałem to testowałeś Q45 ?

Jestem ciekaw Twojej opinii , miałeś HEQ5 , testowałeś Q45 a używasz EQ6, czyli posiadasz całą potrzebną mi do zakupu wiedzę :notworthy:

 

Ja zacząłem od EQ6 i z samego montażu jestem zadowolony , niestety przez 3 lata drzewa które rosną przed moim balkonem coraz bardziej psują mi zabawę :mellow: stąd pomysł na bardziej mobilny montaż i częstsze wyjazdy.

 

Trochę się obawiam HEQ5 , że po EQ6 będę zawiedziony trackingiem i resztą , opinie są różne, za to Q45 jest dużo droższy od obydwu SW i np Ty wybrałeś jednak EQ6 , jestem ciekaw czy Q45 wart jest swojej ceny i czy rzeczywiście w relacji/cena jakość jest proporcjonalnie lepszy od HEQ5 i EQ6.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez elay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, owszem testowałem, mój zwrot akcji nastąpił przez problemy z nim, a mianowicie słaby tracking, co potem się okazało było winą padniętego łożyska, nie mogłem już dłużej czekać, byłem dłuższy czas bez montażu, stąd decyzja o zakupie eq6, potem jak widziałem go w akcji w Stężnicy to różnica kolosalna na korzyść ieq45, ale było już po ptokach. Co do ceny powiem Ci, że IEQ45 wydaje mi się trochę za drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.