Skocz do zawartości

Filtr IR w webcamie


DuRuS

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądałem forum i już nic nie wiem. Jedni twierdzą, że usunięcie filtru IR poprostu "psuje" kamerkę, inny, że w przypadku stosowania do reflektorów weręcz jest wskazane.

Ja zamierzam go usunąć z kamerki 1,3 mp, CMOS, czy to dobry ruch?

Teleskop to newton.

Czy ktoś ma może obrazy rejestrowane w ten sposób, bez użycia (z wywalonym) filrem IR?

Chodzi mi głównie o to czy kamerka bez filtra IR zarejestruje jakiekolwiek obrazy?

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamierzam go usunąć z kamerki 1,3 mp, CMOS, czy to dobry ruch?

Czy ktoś ma może obrazy rejestrowane w ten sposób, bez użycia (z wywalonym) filrem IR?

Chodzi mi głównie o to czy kamerka bez filtra IR zarejestruje jakiekolwiek obrazy?

 

Oczywiście że zarejestruje, nawet do niektórych zastosowań lepiej. Problem jest tylko w tym że będą sfałszowane kolory, zwłaszcza przy obrazach dziennych widoczne. Trzeba kombinować z balansem bieli.

Zieleń wyblakła itp. W ToUCamie filtr był w obiektywiku , nie na matrycy i po wykręceniu go kamerka była bez filtra IR dając takie obrazy. Do fotografii nieba było prawie OK, oprócz tego że wokół jasnych gwiazd tworzyły się takie "duszki" ze składowej podczerwieni. Więc wyjąłem go z obiektywiku i przykleiłem do matrycy (operacja bardzo precyzyjna!).

Najlepiej by było żeby był zdejmowalny ale nie chciało mi się kombinować.

Jak znajdę fotki bez IR to wkleję, ale to było dawno i nie dam głowy czy się zachowały.

 

Andrzej

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stara sztuczka używana do zwiększania czułości matryc. W telewizji przemysłowej uważa się że zdjęcie filtra poprawia czułość 10x. Tutaj masz spektrum zielonego filtra, niebieskiego oraz źródła światła 3200K, dodajmy że wszystkie zielone i niebieskie barwniki występujące na ziemi mają podobne spektrum do tych filtrów, dlatego po zdjęciu filtra podczerwieni nie jest możliwe uzyskanie kolorów, szczególnie w świetle tradycyjnej żarówki 100W. Matryce CMOS są dużo bardziej czułe na podczerwień, występuje zjawisko białych liści na drzewach, na CCD są tylko pożółkłe jak na jesieni. W kosmosie masz wąskie linie emisyjne mgławic: Ha 656 nm, OIII ok. 500 nm, dlatego zdjęcie filtra nie popsuje kolorów, szczególnie że posiadasz newtona, reflektory ogniskują wszystkie długości fal w tym samym punkcie. Refraktory nie są skorygowane dla podczerwieni, dlatego podczerwone źródła światła wychodzą nie ostre. Czasem polecane jest nie tyle zdjęcie filtra co jego zastąpienie takim obcinającym przy 700 nm, żeby obciąć podczerwień na refraktorze i nie obcinać Ha 656 nm.

 

Green.gif

 

37345_1376091356746_1065691585_30865376_3560272_n.jpg

 

Bulb.gif

Edytowane przez astroccd
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

 

Serdeczne dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Teraz wszytsko jasne. Filtr zniszczyłem (te chinczyki to mają dopiero kleje ;) ) tzn zbiłem bo za nic niechciał wyjść. W razie potrzeby uzyję pożądnego filtra.m Jeszcze raz serdeczne dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.