Skocz do zawartości

Sky-watcher 804 AZ3 Refraktor 80/400 + Canon PowerShot SX130 IS


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem tu nowy. Zanim założyłem temat oczywiście przeglądałem różne fora. Chciałbym się zapytać jakie są wrażenia z użytkowania tego teleskopu.Jakie są plusy i minusy.

Jeśli ktoś ma ten model (lub podobny) proszę napisać do mnie na gg: 23784955

Teleskop zamierzam używać głównie do obserwacji samolotów i księżyca. Dodam że mieszkam na wsi i w ogrodzie mam takie miejsce gdzie jest kompletnie ciemno.

 

Mam parę amatorskich pytań:

 

1. Czy da się śledzić samolot? Łatwo ustawia się ostrość? Jeśli będę śledził samolot to mam trzymać za tubę czy kręcić mikroruchami? I jeśli będę trzymał za tubę to czy nie będzie to trzęsło? Chodzi o to że samoloty nie zawsze lecą „prosto” po niebie, że wystarczy tylko przesuwać jedną osią.

2. Oglądając przez lornetkę czasami widzę jak światło słoneczne przepływa przez samolot – czy to nie zepsuje wzroku?

3. A może na początek kupić teleskop za 100- 200 zł? Jeśli tak to jaki? Może nie potrzebnie wydaje tak dużo pieniędzy?

4. Czym podłączę mój aparat: Canon PowerShot SX130 IS ?

5. Jakiego filtru użyć aby oglądać Księżyc? (czytałem że jest strasznie jasny)

6. Jaki internetowy sklep polecacie? (w pobliżu nie mam sklepów astronomicznych, zostaje mi tylko internet)

7. Czy dostrzegę napisy w samolotach z odległości 20-40 km? Mam lornetkę 20x50 która się do obserwacji na takie dystanse nie nadaje.

8. Jaka jest aberracja chromatyczna? Czy bardzo przeszkadza w oglądaniu samolotów?

9. Czy stałe powiększenie jakie jest w teleskopach przeszkadza w śledzeniu samolotów?

 

Wiem że te pytania dla niektórych są banalne/głupie ale ja długo zbierałem moje 500 zł i zanim je wydam przyglądam się nim bardzo uważnie. A może znacie jakiś inny tani teleskop do obserwacji?

Żeby nie zmarnować tematu – jeśli uda mi się kupić ten teleskop napiszę tu małą mini-recenzję. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem tu nowy. Zanim założyłem temat oczywiście przeglądałem różne fora. Chciałbym się zapytać jakie są wrażenia z użytkowania tego teleskopu.Jakie są plusy i minusy.

Jeśli ktoś ma ten model (lub podobny) proszę napisać do mnie na gg: 23784955

Teleskop zamierzam używać głównie do obserwacji samolotów i księżyca. Dodam że mieszkam na wsi i w ogrodzie mam takie miejsce gdzie jest kompletnie ciemno.

 

Mam parę amatorskich pytań:

 

1. Czy da się śledzić samolot? Łatwo ustawia się ostrość? Jeśli będę śledził samolot to mam trzymać za tubę czy kręcić mikroruchami? I jeśli będę trzymał za tubę to czy nie będzie to trzęsło? Chodzi o to że samoloty nie zawsze lecą „prosto” po niebie, że wystarczy tylko przesuwać jedną osią.

2. Oglądając przez lornetkę czasami widzę jak światło słoneczne przepływa przez samolot – czy to nie zepsuje wzroku?

3. A może na początek kupić teleskop za 100- 200 zł? Jeśli tak to jaki? Może nie potrzebnie wydaje tak dużo pieniędzy?

4. Czym podłączę mój aparat: Canon PowerShot SX130 IS ?

5. Jakiego filtru użyć aby oglądać Księżyc? (czytałem że jest strasznie jasny)

6. Jaki internetowy sklep polecacie? (w pobliżu nie mam sklepów astronomicznych, zostaje mi tylko internet)

7. Czy dostrzegę napisy w samolotach z odległości 20-40 km? Mam lornetkę 20x50 która się do obserwacji na takie dystanse nie nadaje.

8. Jaka jest aberracja chromatyczna? Czy bardzo przeszkadza w oglądaniu samolotów?

9. Czy stałe powiększenie jakie jest w teleskopach przeszkadza w śledzeniu samolotów?

 

Wiem że te pytania dla niektórych są banalne/głupie ale ja długo zbierałem moje 500 zł i zanim je wydam przyglądam się nim bardzo uważnie. A może znacie jakiś inny tani teleskop do obserwacji?

Żeby nie zmarnować tematu – jeśli uda mi się kupić ten teleskop napiszę tu małą mini-recenzję. :)

 

Hej,

ja mam ten teleskop, co prawda nie obserwowałem przez niego bo stosuję go jako guider, ale postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania.

Samolotów nigdy nie obserwowałem więc się nie wypowiem.

 

2. Nie, nie zepsuje, ale taka flara może "zaboleć" :-)

3. Nie... nie kupuj nic tańszego

4. To jest kompakt tak więc nie podłączysz (chyba, że możesz fotografować poza ogniskiem głównym) ale i tak do tego refraktora potrzebujesz przedłużkę.

5. Polaryzacyjnego, ale... patrz ptk 8

6. astromarket, nie dlatego, że to "ich" forum, ale dlatego że na prawdę mają zarąbistą obsługę klienta. Akurat jestem w trakcie zakupów u nich i nie żałuję złotówki wydanej :-)

8. to jest achromat więc spodziewaj się na jasnych obiektach (samoloty, księżyc) ogromnej aberracji chromatycznej - wg mnie może na tyle wkurzać że przestaje się chcieć obserwować.

9. Powiększenie nie jest stałe - "regulujesz" je za pomocą okularów, ale proponuję od razu zaopatrzyć się w kątówkę.

 

żadne pytanie nie jest głupie ani banalne :-)

 

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że można pisać duble-posty.

Ponieważ ten teleskop ma aberrację, co byście powiedzieli jakbym dokupił ten filtr?

Baader Contrast Booster 1,25

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1844&lunety=Filtr_Baader_Contrast_Booster_1,25''

 

Poprawi to nieco obraz? Przypominam że chcę używać tego teleskopu do obserwacji samolotów, gdzie kolory to podstawa. Nie chcę żeby samolot który ma np. niebieskie kolory był w teleskopie pokazany np. na żółto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przeczytaj sobie ten wątek. http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=21452 .Pav1007 powiedział Ci,że aberracja będzie ogromna. Jak widzisz z wątku który podlinkowałem są tacy którzy twierdzą inaczej. Ja sam się do nich zaliczam. No ale co człowiek to inne zdanie dlatego Guziku tak jak pisałem Ci na gg leć do sklepu i kup coś zamiast mieszać sobie w głowie tysiącem różnych opinii.

 

A ten filtr contrast cos tam to sobie odpuść bo zapewne potrzebny nie będzie.

Edytowane przez krzychb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.