Skocz do zawartości

Jaka tuba do EQ5


adam2800

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie

Jestem tu nowy i prosze o wyrozumiałość:)

Mam pytanie do wszystkich w temacie,mianowicie jaką można zawiesic tube na EQ5 by przynioslo to dobre efekty?Chodzi mi o obserwacje glównie DS oraz planet w pierwszej wersji, jak i rownież w drugiej wersji astrofoto..Z góry dziękuje za pomoc.Sorki za literówki:)

Dodam iż obserwacje bede prowadził w miare zaciemnionym miejscu na wolnym powietrzu.Prosze rownież o ewentualne dobranie olularów do sugerowanej tuby.

Edytowane przez adam2800
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EQ5 uniesie nawet 270mm zwierciadło, a mianowicie SCT11" bo konstrukcje szmidt-cassegrein-a są najlżejsze

 

 

Myślałem raczej o Newtonie...Konstrukcja Maka odpada ze względu na cene jest jeszcze za drogi...Patrzylem póki co przez Mak 90/1250 i mam ochote na wiecej:)myslalem cos około 150mm średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając podobne tematy na forum stwierdzam ze na takim montażu(słaba konstrukcja)można by powiesic jedynie 150/750 newtona.Czy 200/800 to już za duzo?Mysle tu o obserwacji i puzniejszym foceniu.Wiem ze z obsługą tego zestawu nie jest kolorowo trzeba czasami obkręcać na obejmach czasami niewygodne polożenia wyciągu i takie tam...ale chcę sie pomęczyć troche i dojść do wszystkiego sam, oczywiscie z waszą pomocą:)Proszę o pomoc w dokonaniu wyboru osób które miały z czymś takim doczynienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając podobne tematy na forum stwierdzam ze na takim montażu(słaba konstrukcja)można by powiesic jedynie 150/750 newtona.Czy 200/800 to już za duzo?

 

Jeżeli dobrze wyważysz całość (uwzględniając ciężar większych okularów, jeżeli takich będziesz używać) to do obserwacji będzie jeszcze w miarę przyzwoicie. Drgania (podczas ostrzenia, czy ogólnie dotykania tuby) oczywiście będą, ale będą zanikały relatywnie szybko (teraz nie powiem jak szybko, bo powiem szczerze z czasem jakoś przestałem zwracać na to uwagę). Sam szarpie się z 200/1000 więc myślę, że z 200/800 powinno być trochę lepiej.

 

Wiem ze z obsługą tego zestawu nie jest kolorowo trzeba czasami obkręcać na obejmach czasami niewygodne polożenia wyciągu i takie tam...ale chcę sie pomęczyć troche i dojść do wszystkiego sam, oczywiscie z waszą pomocą:)Proszę o pomoc w dokonaniu wyboru osób które miały z czymś takim doczynienia.

 

Z autopsji mogę powiedzieć, że z tym "czasami" to zależy głównie od tego jak zamierzasz prowadzić obserwacje. Jeżeli skupiasz się na jednym lub kilku mniejszych położonych obok siebie gwiazdozbiorach to praktycznie wystarczy wszystko tylko raz ustawić całość i tyle. Natomiast, jeżeli chcesz latać po całym niebie to już tak pięknie nie jest. Ogólnie takim setupem maratonu messiera na czas się nie da zrobić... choć pewnie tacy co próbowali by się znaleźli :)

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze wyważysz całość (uwzględniając ciężar większych okularów, jeżeli takich będziesz używać) to do obserwacji będzie jeszcze w miarę przyzwoicie. Drgania (podczas ostrzenia, czy ogólnie dotykania tuby) oczywiście będą, ale będą zanikały relatywnie szybko (teraz nie powiem jak szybko, bo powiem szczerze z czasem jakoś przestałem zwracać na to uwagę). Sam szarpie się z 200/1000 więc myślę, że z 200/800 powinno być trochę lepiej.

 

 

 

Z autopsji mogę powiedzieć, że z tym "czasami" to zależy głównie od tego jak zamierzasz prowadzić obserwacje. Jeżeli skupiasz się na jednym lub kilku mniejszych położonych obok siebie gwiazdozbiorach to praktycznie wystarczy wszystko tylko raz ustawić całość i tyle. Natomiast, jeżeli chcesz latać po całym niebie to już tak pięknie nie jest. Ogólnie takim setupem maratonu messiera na czas się nie da zrobić... choć pewnie tacy co próbowali by się znaleźli :)

 

Pozdrawiam

 

lech

 

 

 

Dziekuję Leszku za Twoją opinie,troche mnie uspokoiłeś hehe.Myślałem już że ten montaż do niczego sie nie nada i że bedzie najlepiej jak go sprzedam i dozbieram na dobsona 10'' co by nie bylo złym pomysłem:)Na początek widoki z takiego lustra były by napewno piękne..Co nie znaczy że 200/800 jest do niczego prawda?mozesz mi powiedziec czy rożnica między takimi lustrami jest ogromna...chodzi mi o obiekty widziane przez nie właśnie.Co do latania po całym niebie to raczej mi sie nigdzie nie spieszy hehe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i dozbieram na dobsona 10'' co by nie bylo złym pomysłem:)Na początek widoki z takiego lustra były by napewno piękne..Co nie znaczy że 200/800 jest do niczego prawda?mozesz mi powiedziec czy rożnica między takimi lustrami jest ogromna...chodzi mi o obiekty widziane przez nie właśnie.Co do latania po całym niebie to raczej mi sie nigdzie nie spieszy hehe.

 

Te dwa tematy powinny trochę pomóc: KLIK i KLIK.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupienie tego mantażu (SW EQ5) nie było trudne. Teraz borykam sie z doborem do niego tuby. Po przeczytaniu wielu postów na forach, nadszedł czas zakupu tuby (Newtona). Moimi typami są

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=2063&lunety=Tuba_optyczna_GSO_150/750mm_6%27%27_F/5_OTA_CRF

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=1989&lunety=Tuba_optyczna_TS_150/600mm_6%27%27_F/4_OTA_%28TSIMN6s%29

oraz większa wersja

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=2069&lunety=Tuba_optyczna_GSO_N-203/800_M-CRF_OTA

http://www.astrokrak.pl/newtony-iii/1541-tuba-optyczna-gso-newton-8-203-800-m-lrn.html

 

Chodzi mi głównie o obserwację Planet i DS, niebo w okolicy gminy (20tyś.) mam średnio zaciemnione, jestem mobilny więc znalejzienie ciemniejszego nieba nie będzie problemem. Nie nastawiam się na razie na focenie lecz nie ukrywam, że w późniejszym czasie nie będę próbował.

 

Co sądzicie o moich typach? Prosze o opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.