Skocz do zawartości

Wybór następnego montażu


Elori

Rekomendowane odpowiedzi

Od niecałego roku jestem posiadaczem mojego pierwszego sprzętu 6" Newtona na EQ3. Problem polega na tym, że Omegonowy EQ3 nie bardzo przypomina ten "prawdziwy", czy EQ3-2. Podobno to taki ASTRO3 bardziej. Ogólnie rzecz biorąc na montaż nie narzekam, jest na tyle solidny, że obserwacje są całkiem przyjemne. Niemniej, zaczynam myśleć o zakupie czegoś ciekawszego i tutaj pojawia się już problem.

Z założenia ma to być montaż dość mobilny (znoszenie go z pierwszego piętra na podwórko, w przyszłości wyjazdy gdzieś dalej od miast), na którym będę mógł rozpocząć przygodę z astrofotografią. Nie planuję przez najbliższe kilka lat, wieszać nic cięższego niż mój 150/750 z lustrzanką (w trochę dalszej przyszłości).

 

O funduszach nie wspomniałem, bo to raczej pytanie w co mam mierzyć, a nie co powinienem kupić teraz.

 

Chciałbym montaż rozbudowywać oczywiście o napędy i lunetkę biegunową, ponadto miło by było, dodać trochę elektroniki od siebie. Dlatego mierzę raczej w SkyWatchery - ze względu na dużą dostępność części.

 

Myślałem o EQ5, zakładając że nie opłaca się kupować EQ3-2, a do HEQ5 mi daleko (no i trudniej znaleźć zamiennik jak coś zepsuję). Gdzieś tutaj na forum przeczytałem, że jeśli przeciwwagi będą nad teleskopem, to oś RA od EQ5 może nie wytrzymać, co trochę mnie wystraszyło. Czy to prawda? Jak wytrzymały jest właściwie ten montaż? Warto kupić używany? Nowy, to jednak wydatek ok. 2000 zł. (licząc z napędami i lunetką). Może czekać na okazję choć trochę zbliżoną do tej? W tym wypadku chyba bym się nie doczekał ;)

 

Zakładając, że na nowy montaż mógłbym sobie pozwolić w ciągu 1-2 lat, to warto? Wydaje mi się, że nie ma sensu czekać aż uzbieram na coś lepszego, a EQ3-2 jest dobry tylko jako pierwszy montaż. Kolejną rzeczą, która mnie trochę zniechęca jest wpis na Celestii: "Montaż ciężki jak cholera i wielki."

 

Trochę się rozpisałem, ale mam nadzieję, że nikogo to za bardzo nie zniechęci. Bardzo proszę o opinie, w co powinienem mierzyć ;)

Edytowane przez Elori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trudne pytanie i trudny problem

przede wszystkim powinieneś przyjąć spory dystans do tego co czytasz nt. sprzętu zwłaszcza na Celestii,

tam artykuły powstawały 5-6 lat temu i bardzo mocno już się zdezaktualizowały,

np. że EQ-5 jest wielki i ciężki - w porównaniu do dzisiejszych, to stwierdzenie wręcz komiczne

 

Gdzieś tutaj na forum przeczytałem, że jeśli przeciwwagi będą nad teleskopem, to oś RA od EQ5 może nie wytrzymać, co trochę mnie wystraszyło. Czy to prawda?

 

fakt, że to dość karkołomna pozycja - wypadałoby zrobić flipa, ale, żeby z tego powodu oś miała nie wytrzymać?

to oznacza, że ktoś nie potrafi użytkować montażu, nie ma prawa to się zdażyć przy prawidłowo wyważonym teleskopie, teoretycznie osią powinno się dać zakręcić jak śmigłem i nic nie powinno się stać (pomijając, że teleskop może zawadzić o statyw)

i dlatego raczej odradzałbym Ci kupowanie używanego montażu np. od nieznajomego

i już na koniec, pośpiech nie jest dobrym doradcą :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki!

 

Co do pośpiechu - w moim przypadku nie ma o nim mowy, zawsze planuję, robię rozpoznanie - co można kupić, czego w ogóle się nie opłaca (zakup pierwszego teleskopu zajął mi kilka lat!). Zazwyczaj ma to miejsce jeszcze przed uzbieraniem wystarczających funduszy.

 

Właśnie ta waga mi się nie zgadzała z informacjami z Astromarketu: 8kg bez przeciwwag, czyli nawet po dodaniu napędu, lunetki i przeciwwag, nie powinno to przekroczyć 20kg (co uznaję, za pewną granicę, jeśli chodzi o dość wygodne noszenie zestawu).

 

W takim razie skłaniam się na razie ku EQ5 i czekam, aż na koncie pojawi się zbędne 1500zł :D

 

Pewnie jeszcze trochę pomęczę za kilka miesięcy, w związku z tym tematem ;)

Edytowane przez Elori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.