Skocz do zawartości

Dziwne pojechane gwiadki


anva

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę o pomoc w diagnozie co może być przyczyną takich dziwnie pojechanych gwiazd na fotce

Tu cała fotka NGC 7635 M.jpg

Lewy górny róg NGC 7635 lewy górny.jpg

Lewy dolny róg NGC 7635 lewy dolny.jpg

centrum klatki NGC 7635 centrum.jpg

Prawy górny róg NGC 7635 prawy górny.jpg

Prawy dolny róg NGC 7635 prawy dolny.jpg

Pozdro Anva

Edytowane przez anva
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszą koledzy, najprawdopodobniej jest to nie osiowość układu. Z tego co piszesz masz troszkę na wrzucane na wyciąg, więc mogą to być również ugięcia na nim. Poobserwuj troszkę w dzień jak to wygląda z wyciągiem. Spróbuj również troszkę poruszać wyciągiem i zobaczyć czy się ugina i w jakim stopniu.

 

Jeśli rozkręcałeś tę rurkę, to mogło coś źle wskoczyć na gwint. Teraz twoja w tym rola, aby wszystko sprawdzić i ewentualnie wyeliminować. Potem tylko pisać dalej co się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TS Triplet APO 115/800 z 3" flattenerem + OAG Astrodona + Atik 383L z kołem filtrowym ATIK EFW2

to wszystko na Em 200

Anva

 

Testowałem kiedyś dobrej jakości wyciąg Baadera na tokarce, ta maszyna jest najlepsza do testowania osiowości czegokolwiek!. Niestety wyciągi Creyforda pod obciązeniem nie radzą sobie, naprawdę osiowośc szybko się gubi i tragicznie to wygląda na czujniku zegarowym, nawet z kilometra gołym okiem widac jak tubus bije względem pierwszej niezależnej tulejki wyciągu (draw tube)...

 

Wieszanie dwóch kamer na średniej klasy wyciągu ciernym nie jest mądre, w szczególności przy sporym wysunięciu wyciągu.

 

Pojechane rogi są świadectwem nieprostopadłości osi optycznej do płaszcyzny matrycy. Powodów tego może być bez liku. Zacznij może wpierw od wyeliminowania clampingringów z astrografu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojechane rogi są świadectwem nieprostopadłości osi optycznej do płaszcyzny matrycy. Powodów tego może być bez liku. Zacznij może wpierw od wyeliminowania clampingringów z astrografu.

Darku dzięki twoim złączką niemam żadnych clampingringów ale co do wyciągu to możesz mieć rację-w takim razie jaki wyciąg był by potrzebny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram zdanie kolegów którzy odpowiedzieli wcześniej - są wyciągi ktore się w astrofoto nie sprawdzają. I to raczej nie chodzi o system Crayforda , który sam w sobie nie jest zły (chociaż nie dopuszcza zbyt dużych obciążeń) ale o precyzję wykonania i możliwości regulacji wyciągu.

Tego typu zniekształcenie gwiazdek jest wynikiem nieprostopadłości czegoś do osi optycznej. W Twoim przypadku Włodek może to byc flattener ( raczej mało prawdopodobne) lub kamera. Zobacz czy masz możliwość regulacji docisku punktów podparcia wysuwanego tubusa wyciągu ( nie pamiętam czy wyciąg TS ma tam jakąś śrubkę). To pierwsze co powinieneś sprawdzić.

Ja popełniłem błąd i założyłem że nie mam luzów wyciągu w Veloce :) - w efekie kolimacja mi się zmieniała po wykonaniu flipa przez mont :Boink:

Pozdrawiam

Maciek

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku dzięki twoim złączką niemam żadnych clampingringów ale co do wyciągu to możesz mieć rację-w takim razie jaki wyciąg był by potrzebny?

 

 

Generalnie Atik którym focisz ma maleńką matrycę i tu plus i zielone światło na osiowość:) Błąd idzie po stożku więc im mniejszy przetwornik tym bardziej niewidoczny błąd zejścia osi optycznej od właściwego toru. Mniej wieszaj na wyciągu i dokręcaj po ustawieniu ostrości blokadę, (dosciaga tulejkę do lożysk w wyciągu poprawiając znacznie osiowość..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TS Triplet APO 115/800 z 3" flattenerem + OAG Astrodona + Atik 383L z kołem filtrowym ATIK EFW2

to wszystko na Em 200

Anva

 

Hmm..

Mam ten sam sprzęt i coprawda zakładałem w nim tylko Canona i problemów takich jak Ty nie miałem.

Coś mi się przypomina że któreś śrubki na wyciągu były luźne jak kupiłem ten teleskop , chyba te regulacyjne i wyciąg miał osiowy luz.

Sprawdź wszystko bo sprzęt jest porządny i napewno na tym wyciągu zestaw który wieszasz niepowinien robić wrażenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.