Skocz do zawartości

Statyw pod lornetkę Celestron 25x100


TomaszP1977

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam Wam pomysł na obrotowe ramię do statywu pod dużą lornetę.

Za podstawę posłużył mi trójnóg geodezyjny. Jedyną modyfikacją w tym trójnogu było wywiercenie 3 otworów w aluminiowym blacie tego statywu na śruby mocujące mechanizm obrotowy ramienia żurawia.

Do wykonania mechanizmu umożliwiającego obrót ramienia żurawia wykorzystałem dwa krążki aluminiowe. Zostały odcięte od walca aluminiowego o średnicy 12,5 cm. Ich grubość to: dolny 2,5 cm górny 1,5 cm. Dolny krążek jest przymocowany trzema śrubami (6 mm) do blatu statywu. W nim jest osadzona (w wyfrezowanym gnieździe) piasta rowerowa (dodatkowo mocowana czterema śrubami 4 mm). Górny krążek aluminiowy jest przymocowany do ośki. Do niego jest przymocowane ramię żurawia. Ramię żurawia to bukowa noga od stołu.

Głowica do której przymocowana jest lornetka to Benro HD-38. Jest ona przykręcona do stalowego krążka (średnica 14 cm) z wytoczonym na środku gwintem 3/8' (przypadkiem dostałem go w komisie z aparatami foto). Krążek jest przymocowany do ramienia czterema śrubami (6 mm).

Powstanie statywu w formie "żurawia" to pełen spotnan. Po prostu musiałem coś wymyśleć żeby lorneta "patrzyła" w zenit. A akurat w piwnicy znalazłem nogę od stołu, a w komisie dostałem ten krążek. Jeżeli ktoś jest ciekaw szczegółów i problemów które pojawiają się w czasie tworzenia czegoś takiego proszę pisać. Nie chcę po prostu zaśmiecać forum może oczywistymi pierdółkami.

GOTOWY.JPG

Ja mam 178 cm wysokości. Można oglądać niebo "na stojąco" ale chyba bardziej komfortowo będą obserwacje na siedząco. Docelowo chcę założyć przeciwwagę, aby obracanie ramienia było bardziej komfortowe.

 

Na trójnogu 2.JPG

Ramię żurawia obraca się na ośce piasty rowerowej. Na zdjęciu są przykręcone dopiero dwie z czterech śrub mocujących.

 

statyw_kopia 300 dpi.jpg

Schemat mocowania piasty rowerowej do podstawy i mocowania ramienia do ośki.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Koszt całości:

Trójnóg - 100 zł (okazyjnie od kolegi Jarka z Forum) - chyba ze 3 lata temu.

Krążki aluminiowe, piasta, śruby, nakrętki i podkładki - około 20 złotych.

Wyfrezowanie i osiowe nawiercenie otworów u tokarza - 5,40 (dwa piwa).

Głowica Benro - 280 zł z przesyłką.

Krążek z gwintem 3/8 cala - nie wiem ile. Myślę że facet sprzedałby mi go za 50 zeta, ale ponieważ stanowił całość z oryginalną głowicą Linhof w świetnym stanie (szkoda mi było rozkompletować zestaw) kupiłem całość za 180 zeta. Tym samym została mi zabytkowa głowica, pewnie użyję ją pod drugą, mniejszą lornetkę.

Edytowane przez TomaszP1977
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładne wymiary poniżej:

Wymiary.jpg

Tak, statyw jest stabilny nawet przy takim wysunięciu nóg jak na fotce powyżej. Też mnie to bardzo zdziwiło.

Dodanie przeciwwagi spowoduje, że ramię będzie się obracało nieco lżej. Chociaż nawet bez przeciwwagi nie obserwuję "rwania" przy obracaniu. Ku mojemu zdziwieniu ramię jest na tyle stabilne, że "przekoszenie" ramienia nawet przy manipulowaniu lornetą nie przekracza kilku milimetrów, co przy obserwacji wizualnej praktycznie nie ma znaczenia. Dołożenie przeciwwagi pewnie wyeliminuje "gibanie się" ramienia.

Edytowane przez TomaszP1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.