Skocz do zawartości

Pytanie o kamerke


Gość Mitek

Rekomendowane odpowiedzi

siemka,, wie ktoś może czy kamerka przemysłowa nadała by się do focenia jaśniejszych mgławic i galaktyk :?: czy do ww. celu musze zaopatrzyć się w astronomiczna kamere za ~1000 Eurasów :evil: :evil: :evil: koszmar :? Pomijając w tym wszystkim przerubke kamery internetowej :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitku,

 

Kamery przemysłowe są nieprzystosowane do astrofotek. Owszem, są czułe, ale istnieje duży problem ze zrzucaniem materiału na komputer, bez straty jakości obrazu.

 

Mirek K. i ja pstrykaliśmy co nieco taką własnie czułą kamerą, maxyma;lna ekspozycja to 2,5 sek. ale przy teleskopie 25cm i światełku f/10 zasięg w mięscie dochodził w porywach do 17 mag! Bardzo ładnie złapały się np. M57, m15 czy M2, a także ostatnia supernowa SN2004bd.

 

Materiał był nagrywany na handycama Sony, która posiadała (wyjątkowo?) wyjście analogowo-cyfrowe. Dzięki temu możliwa była operacja zrzucenia materiału na PC. O więcej szczegółów pytaj Mirka K.

 

Kamera przemysłowa może dać niezłe efekty (oczywiście mówię tylko o kamerach b&w), ale odradzam zakup stricte do astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyslowki sa swietne do obserwacji gwiazd zmiennych (oczywiscie po podlaczeniu do komputera) czy zakryc. Leszek Marcinek robil ladne zdjecia z kamer przemyslowych. Artykuly na ten temat mozna znalezc w starych numerach Vademecum Milosnika Astronomii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

r.ziomber, Mitek pyta o astrofotografię, więc powatarzanie, o niekwestionowanej zresztą, użytecznośc przemysłówek w zakryciach jest trochę offtopic ;)

 

Powatarzam, że ja również miałem co nieco do czynienia z takimi kamerami w dziedzinie astrofoto, i nadal twierdzę, że to gra nie warta świeczki. Lepiej mieć przerobioną Vestę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widziales zdjecia z przemyslowek w starych numerach VMA

 

A wiesz które to numery :?: chce poprostu zobaczyć i sam zdecydyje czy warto kupić :mrgreen: biorąc pod uwage opinie Małka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz które to numery :?:  chce poprostu zobaczyć i sam zdecydyje czy warto kupić :mrgreen: biorąc pod uwage opinie Małka
Znalazlem kilka numerow na ten temat: 4/00, 3/98, 1/99. Ale jeszcze poszukam.

 

Pamietaj, ze konieczny bedzie tez zakup karty wideo/telewizyjnej (lub kamery cyfrowej z wejsciem analogowym i wyjsciem USB), bo obserwacje na ekranie telewizora nie sa raczej zbyt ciekawe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R. Ziomber napisał: Znalazlem kilka numerow na ten temat: 4/00, 3/98, 1/99. Ale jeszcze poszukam.

 

Dzięki :D:D ciekawe tylko czy jeszcze dostane te numery :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powatarzam, że ja również miałem co nieco do czynienia z takimi kamerami w dziedzinie astrofoto, i nadal twierdzę, że to gra nie warta świeczki.
A widziales zdjecia z przemyslowek w starych numerach VMA?

 

Nie widziałem. A widziałeś co nam z Mirkiem wychodziło? Powiedziałbym, że nawet OK, ale to nie znaczy, że kamery przemysłowe się do tego nadają. Proszę Cię, abyś spróbował ograniczyć zabieranie głosu na tematy, w których opierasz się jedynie na wiadomościach gdzieś przeczytanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widziałeś co nam z Mirkiem wychodziło? Powiedziałbym, że nawet OK, ale to nie znaczy, że kamery przemysłowe się do tego nadają.
Pewnie, ze widzialem. Kilka razy te zdjecia pojawialy sie na forach.
Proszę Cię, abyś spróbował ograniczyć zabieranie głosu na tematy, w których opierasz się jedynie na wiadomościach gdzieś przeczytanych.
Wielokrotnie czytalem o astrofotografii kamerami przemyslowymi (glownie w VMA). Z tekstow, ktore przeczytalem, wynika, ze kamery przemyslowe JAK NAJBARDZIEJ SIE NADAJA, choc musze przyznac, ze nie mam praktyki w tym zakresie, w przeciwienstwie do Ciebie.

 

Glowna przewaga kamer przemyslowych jest wysoka czulosc (ok. 0,01 lux), natomiast webcamy daja obraz o wiele lepszej jakosci. Nie wiem, jak z przerobka kamer przemyslowych, ale na ogol ich max czas naswietlania wynosi 1/50s, co daje i tak niezly zasieg, o czym mozna przeczytac w VMA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, wysoka czułość na niewiele się zda, jeśli czas ekspozycji jest krótki :( Chyba, że ktoś lubi pstrykać pojedyncze, jasne gwiazdy. :?

 

Wszystko było by OK, jesli Mitek miałby mozliwosc pozyczania kamer bezplatnie, tak jest w naszym przypadku - wówczas eksperymentowanie jest jak najbardziej na miejscu, Jednak kupno kamery i innych akcesoriów, jak drogie karty TV, nie wyjdzie na dobre portfelowi Mitka.

 

Zastanawiam się dlaczego skreśliłeś na starcie przerobioną Vestę?

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, wysoka czułość na niewiele się zda, jeśli czas ekspozycji jest krótki :( Chyba, że ktoś lubi pstrykać pojedyncze, jasne gwiazdy.  :?
Na pewno przerobiona Vesta jest lepsza od standardowej przemyslowki. Lecz, jesli da sie kamere "ochronna" przerobic, to na pewno da lepsze rezultaty, niz Vesta (no chyba, ze ze wzgledow technicznych nie bedzie mozna nia dlugo naswietlac np. z powodu przegrzewania sie). Problemem z przerobka bedzie kontroler - Veste "obsluguje" komputer, natomiast do kamery analogowej potrzebny bylby chyba jakis zewnetrzny sterownik.

 

Zastanawiam się dlaczego skreśliłeś na starcie przerobioną Vestę?
Vesta SC mozna robic cos takiego: http://212.180.245.10/Forum/viewtopic.php?t=2015 :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zadobrze :( widze że przemysłówka się za bardzo nie nadaje, a przerobiona kamerka int. podobno się może nadpalić przy dłuższych czsach naśw. :( pozostaje mi chyba astronomiczna kamera za..... :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przerobiona kamerka int. podobno się może nadpalić przy dłuższych czsach naśw. :(

Poczytaj TO.

pozostaje mi chyba astronomiczna kamera za..... :evil:
Pozostaje Ci:

- klisza

- lustrzanka cyfrowa

- vesta SC (lub inny dobry webcam w wersji SC)

- kamera przemyslowa przerobiona (o ile taka istnieje)

- SBIG, Meade....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej stronie firmy astrovid masz kamerę stellacam

 

http://www.astrovid.com/astrovid__stellacam.htm

 

Jest to dokładnie ta kamera przemysłowa, której uzywamy z Małkiem tzn my używamy oryginalnego Mintrona. Producentem jest firma Mintron

 

www.mintron.com

 

Astrovid kupuje te kamery u Mintrona. Prawdopodobnie są one specjalnie wyselekcjonowane (przetworniki CCD) na potrzeby miłośników astro. Tak przynajmniej deklaruje Mintron. Astrovid robi z tymi kamerami jakieś czary mary tzn. zamiast oryginalnego panelu kontrolnego znajdującego się z tyłu kamery wymienia to na złacze komputerowe, do którego dołacza się sterownik. Czyli robią taki wyniesiony panel sterowania. Rzecz napewno wygodna choć my zawsze bez problemu radzimy sobie z oryginalnym panelem. Tak jak pisał Małek bawić się tym można ale jest to dość uciążliwe. Musisz mieć jakiś dobry przetwornik analogowo cyfrowy, a to kosztuje.

Astrovid robi takze oprogramowanie do przeprogramowania tej kamery z komputera. Funkcje dokładnie takie same jak z kontrolera oryginalnego. Być moze robią takze jakiś interfejs tak aby podłączyć te kamery (sygnał video) do komputera np. po USB. Musisz poszperać na ich stronach. Nie wydłużają natomiast czasu naświetlania ponad to co dała fabryka czyli 2,56sek. W/g mnie tak się dzieje bo się nie da więcej bez chłodzenia wyciąnąć z tej kamery.Dorabianie jej chłodzenia takze mija się z celem bo tego typu konstrukcje są na rynku choćby Starlight Xpress. Wniosek z tego jest następujący jeżeli astrovid nie przerabia tych kamer na dłuższe czasy tzn., że się tego w praktyce nie da robić. Gdyby się dało to Mintron by je zrobił na dłuższe czasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia w VMA były robione kamerą przemysłową o czułości 0.01lux. przez kartę video.

Nie była przerabiana, pracowała normalnym trybem, a karta umożliwiała łapanie ramek i plików vieo, ale wówczas nikt nie słyszał jeszcze o programie typu Registax. Karty tej już dawno nie mam (siadła) To co widać było na ekranie dało się fotografować, jej zasięg z teleskopem SC 10" f10, sięga 11mag. (na ekranie w czasie rzeczywistym)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.