Skocz do zawartości

Szukam osób znających autoguidery Orion lub Baader


motoolo

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam osób które kiedykolwiek używały do guidingu Autoguiderów Baadera lub Oriona

Chodzi mi o dokładnie takie modele:

http://deltaoptical.pl/baader-planetarium-lvi-smart-guider,d1520.html

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=1482-12737

Chodzi mi o parę pytań odnośnie działania i ustawień w/w urządzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Posiadam ten drugi, dobrze chodzi raczej tylko na jaśniejszych gwiazdach, dość problematyczne jest ustawianie ostrości wspierane przez system. Używam tego do montażu, gdzie napęd jest w jednej osi, dlatego kalibrację trzeba przeprowadzić na czymś innym, ale "przekonałem" guider do pracy. W czym konkretnie mógłbym pomóc?

 

Pozdrawiam,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Posiadam ten drugi, dobrze chodzi raczej tylko na jaśniejszych gwiazdach, dość problematyczne jest ustawianie ostrości wspierane przez system. Używam tego do montażu, gdzie napęd jest w jednej osi, dlatego kalibrację trzeba przeprowadzić na czymś innym, ale "przekonałem" guider do pracy. W czym konkretnie mógłbym pomóc?

 

Pozdrawiam,

Michał

 

No to dokładnie jak ja! Też mam Oriona

Z ustawieniem ostrości lub znalezieniem gwiazdy nie mam problemu

Kłopot w tym że prawie wszystkie zdięcia z uruchomionym guiderem wychodzą w taki lub inny sposób pojechane.

Ja działam na montażu EQ6 , na jakim Ty?

Chodzi mi o to jakie ustawienia agresywnosci masz na Guiderze , ewentualnie jakie na montażu?

Jak Tobie wychodza zdięcia? jakie czasu stosujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frugosław

Mój setup to CG5 GT. QHY5+szukacz Celestrona 8*50 jako guider. Ostatnio Maxim nie chciał prowadzić i spędziłem 2 noce na zabawie z PHD. Oto moje ustawienia.

RA Aggr. - udało mi się zejść do wartości 60. Nie szarpie montażem.

Dec guide mode - North

Dec Algorithm - Resist sw.

Max Dec duration (MS) - 200

 

Wartości nie wyszczególnione identycznie jak na screenie.

 

Na tych ustawieniach spokojnie ciągnąłem klatki po 5 minut i nawet 10min.

Najważniejsze to sprawdzić na żywca wykres przy prowadzeniu i zrobić ręcznie poprawki w AZ i DEC.

I chyba używasz starszej wersji PHD.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam PHD 1.12.3, spróbuje Twoich ustawień, może będzie lepiej? Owszem śledzę wykres na bieżąco, ale ręcznych korekt nie robię. Jak zaczyna szarpać zatrzymuję fotografowanie. Mam wrażenie,że mój montaż wymaga konserwacji i wymiany smarów. Są momenty,że prowadzi bardzo dobrze, a za chwilkę szarpie. Po sezonie planuję oddać go do Delty na przegląd.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zacznę sesję odpalam guide i obserwuję wykres. Poprawiam RA i DEC aż będzie prosty. Zwłaszcza DEC. A szarpnie bo szarpnie - taki montaż. Jak zmniejszysz agresywność nie będzie tak szarpał. Podczas focenia jak się robi brzydki wykres olewam i czekam na wynikowe zdjęcie. Sprawdzam FWHM na gwiazdach. Jak jest ok zostawiam jak kiepsko to do kosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerka Orion. Tu masz moje ustawienia PHD. Jako lunetki prowadzącej używam szukacza o ogniskowej ok 22 cm, teleskop ED 80, montaż CG5GT.

Czasem udaje mi się uzyskać niepojechane gwiazdki przy czasie 5 minut.

 

Tylko że nie o tą kamere było pytanie.

Proszę dokładnie sprawdzić podany link

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Zaczniemy zatem od sprzętu:

- montaż Takahashi P2 + MTS-2

- telep główny + aparat foto - ogniskowa 400mm

- telep prowadzący - 80mm achromat (SW)

- SSSAG

 

Montaż nie miał oryginalnie żadnego napędu, wobec czego zamontowałem silnik w RA i dałem do niego sterownik MTS-2 Boxdoerfer'a, w DEC można spróbować zrobić prowadzenie ale to jeszcze przede mną (tam jest napęd push-pull, nie można zrobić goto a do tego oś z gałką przesuwa się osiowo w czasie obracania). Kalibrację przeprowadziłem więc na podobnych ustawieniach jak w MTS - prowadzenie z prędkością 0.5x, przez ten sam teleskopik (80mm) - i zapisałem w urządzeniu. W wyniku uzyskałem skalibrowany guider, zakładając oczywiście, że nie zmienię orientacji kamery przy przekładce na P2 ani szybkości prowadzenia w sterowniku

.

W czasie prowadzenia używam agresywności na poziomie 3-4 (więcej raczej nie - guider ściga seeing), rzecz jasna mam niekorygowalny dryf w DEC. Dobrą praktyką jest:

- zakładam docelowy setup na montaż, wyważam go bardzo dokładnie (w docelowej konfiguracji - z przewodami, osprzętem, szukaczem itp - ważne!)

- zamiast kamery prowadzącej zakładam okular z podświetlanym krzyżem nitek, włączam prowadzenie

- ustawiam montaż na Polaris a następne 30-40 minut poświęcam na ustawienie osi biegunowej metodą dryfową

- ustawiam ostrość na okularze z SSSAG i

- wyszukuję gwiazdę prowadzącą (opłaca się jasną!)

- zakładam kamerę, jeszcze raz kontroluję wyważenie, pod żadnym pozorem nie można na tym etapie kopnąć / uderzyć w zestaw (nie jest ciężki, łatwo wybić go z ustawienia na oś biegunową)

- obserwuję dryf w osi DEC - nie powinien wyjeżdżać za zakres w czasie krótszym niż 10 minut

- załączam autoguider i robię fotki - w tej konfiguracji z powodzeniem wychodzą ekspozycje 10-cio minutowe (ustawienie metodą dryfową eliminuje rotację pola...)

 

Spróbuj powtórzyć te kroki, możesz też zmniejszyć agresywność do zera (odłączając kabel ST4 od sterownika) i zaobserwować jaki faktycznie masz dryf / błąd PE (na ekranie guider'a będziesz miał wynik). Mam nadzieję, że uda Ci się werszcie namówić guider do współpracy :)

 

Pozdrawiam,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.