Skocz do zawartości

Kompensacja dryfu w RA


bamus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Przy okazji prób nauczenia mojego EQ5 PEC (wiem, wiem, brzmi to co najmniej śmiesznie :) ) wyszło mi, że mam dość duży dryf w RA (i pewnie dlatego nauka PEC nie udala się). Dryf ten łatwo zobaczyć na ponizszym zrzucie ekranu (siwy wykres - RAW):

trend 1.jpg

 

Zauważyłem, że w EWMOD jest funkcja DRIFT COMPENSATION:

compensation.jpg

 

Czy ktoś wie jak jej użyć bez stosowania metody prób i błędów? Czy mając funkcję trendu Trend: Y = -0.0106X + 3.6, możemy jej jakoś użyc?

 

Co w ogóle może powodować taki duży dryf? Wiem, że chińszczyzna nie grzeszy dokładnością wykonania, ale to wydaje mi się może być efekt zbyt mocnego dokręcenia czegoś w montażu.Dodam tylko, ze montaż byl dobrze wyważony i nieprzeciążony, a guideing radzi sobie bez problemu z usuwaniem tego trendu.

 

NIe jest to więc jakiś wielki problem, ale przydałoby się go usunąć by poprawić prowadzenie i być może podejść jeszcze raz do tematu PEC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg dokumentacji "Each increment/decrement of the slider equates to approx 0.024 arcsecs/sec change in rate.", czyli każdy klik w strzałki przy suwaku powoduje zmianę szybkości prowadzenia o 0.024"/sek. Dryft może być spowodowany albo złym ustawieniem na biegun, albo złą szybkością prowadzenia samego montażu :| Z doświadczenia jednak stawiałbym na to pierwsze - jak ustawiasz montaż?

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

montaż był dobrze ustawiony na biegun metodą EQASCOM (wykres DEC bez guide prawie nie dryfował). Poza tym podczas nagrywania PE, guide w DEC był włączony.

W tym przypadku wyraźnie widać, że dryf jest w RA i dryf DEC nie ma żadnego wpływu na to jak zachowuje się RAW wykres RA.

 

 

Musi to być efekt złej szybkosci prowadzenia samego montażu.

 

Each increment/decrement of the slider equates to approx 0.024 arcsecs/sec change in rate - to jest całkiem ciekawe. Może można jakos to odniesć do wyliczonego trendu Y = -0.0106X + 3.6? Muszę to zgłębić.

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(..)

Musi to być efekt złej szybkosci prowadzenia samego montażu.

(..)

Ja bym jeszcze sprawdził ten dryft po obu stronach nieba czy jest taki sam, np dla gwiazdy 30-40 stopni nad kierunkiem E i W. Jeśli ten trend będzie taki sam to faktycznie będzie to błąd szybkości prowadzenia :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze sprawdził ten dryft po obu stronach nieba czy jest taki sam, np dla gwiazdy 30-40 stopni nad kierunkiem E i W. Jeśli ten trend będzie taki sam to faktycznie będzie to błąd szybkości prowadzenia :(

 

sprawdzę to dzisiaj. wracając jeszcze fo suwaka kompensacji dryfu w EQMOD. 0.024 arcsecs/sec będzie chyba za dużo, bo w ciągu jednego cyklu obrotu slimaka EQ5 (okolo 590 sek) zmieni to pozycje o 15 arcsec. Patrząc na wykres wydaje się, że potrzeban by była tylko połowa z tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdzę to dzisiaj. wracając jeszcze fo suwaka kompensacji dryfu w EQMOD. 0.024 arcsecs/sec będzie chyba za dużo, bo w ciągu jednego cyklu obrotu slimaka EQ5 (okolo 590 sek) zmieni to pozycje o 15 arcsec. Patrząc na wykres wydaje się, że potrzeban by była tylko połowa z tego.

Tak mi też wyszły moje obliczenia, że jeden klik to będzie 2x za dużo :( Może to jednak złe ustawienie na biegun :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.