Skocz do zawartości

Szkło wzierne na lustro teleskopu


Marek Szczerba

Rekomendowane odpowiedzi

Pragnę zwrócić się do szerokiej społeczności amatorskiej z pytaniem dotyczącym przydatności tzw."szkła wziernego" do budowy zwierciadła.

Otóż szkło wzierne to płyty szklane okrągłe o dość znacznej grubości. Wykonane są ze szkła borokrzemowego. Stosowane są jako okienka (wzierniki) w różnego rodzaju zbiornikach aparatów chemicznych i ciśnieniowych. Ze względu na wzrost wytrzymałości są one hartowane. No i podstawowa zaleta: niedrogie. Płyta fi=150 i grubości 20 mm kosztuje w granicach 80-100 zł.

 

Jaka jest przydatność takowych krążków? Czy hartowanie nie dyskwalifikuje ich z zastosowań do naszych celów?

Ma ktoś jakieś z tym doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kilka lat temu z czystej ciekawości zapragnąłem wyciąć otwór w swoim blanku o średnicy 21 cm (zwykłe szkło wzierne hartowane). Efekt był taki iż w pewnym momencie blank rozpadł się na kilkadziesiąt kawałków…… W przypadku szlifowania i polerowania nie uzyskasz na szczęście ;) takiego rezultatu , jednakże naprężenia mogą niekorzystnie wpływać na jakość obrazu. Lepszym rozwiązaniem będzie szkło float o grubości 19 mm.

Nie wiem czy liczyłeś opłacalność takiej inwestycji - blank- 100zł; proszki,kalafonia, róż polerski- 100zł; naparowanie 179 zł (cena z Astrokraka) = 400zł, zatem zapłacisz tyle co za gotowe lustro sky-watchera.

Sprawa ma się zupełnie inaczej jeśli chcesz zacząć przygodę z ATM-em. Wówczas polecam zabawę ale zdecydowanie z większym blankiem np. 20 lub 25 cm.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest przydatność takowych krążków? Czy hartowanie nie dyskwalifikuje ich z zastosowań do naszych celów?

Ma ktoś jakieś z tym doświadczenia?

krążki jak najbardziej przydatne do produkcji niewielkich luster

przez wiele lat amatorzy (i zawodowcy też) robili lustra z tego szkła. Sam używam teleskopu zrobionego własnoręcznie z borokrzemu o średnicy 180 mm. Kiedyś były dostępne też średnice 225 mm i sporo osób takie lustra robiło

 

blanki są odprężone (przynajmniej powinny być) ale warto to sprawdzić

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, chciałbym odświeżyć temat, mam pytanie.

 

Mam 2 krążki 200x32mm ale mają naprężenia... :icon_sad:

Sprzedawca pisał że z borokrzemu i odprężone, ale test pokazał coś innego.

 

Widać:

kolorowe, koncentryczne okręgi przy brzegu:

brzeg.jpg

 

smugi (wyglądają jakby ktoś mieszał szkło w czasie stygnięcia):

mazy.jpg

 

oraz ciemne krzyże i naprężenia wokół bąbelków:

krążek 1.jpg

krążek 2.jpg

 

 

Tak więc mam pytanie, czy będą z tego lustra?

Z góry dzięki za rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenia w ukończeniu lustra z takiego szkła nie mam - swoje rozbiłem. Wydaje mi się jednak że możesz spróbować, staram sobie przypomnieć gdzie to czytałem ale w trakcie szlifowania musisz uważać bo z powodu naprężeń, takie szkło może się rozpaść przy nawet przypadkowym uderzeniu ....

 

Mam też prośbę czy mógłbyś napisać kto sprzedał takiego bubla, właśnie wystawiłem ogłoszenie o kupnie blanków i nie chciałbym aby spotkała mnie taka niespodzianka.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Tomek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.