Skocz do zawartości

Guiding - ASCOM czy ST-4


zbuffer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zaraz dotrze do mnie nowy montaż - iEQ45. Zastanawia mnie narazie kilka rzeczy.

1. W jaki sposób należy go guidować - podłączając kabel ST4 pomiędzy QHY5 a montażem czy używając po prostu ASCOM'a?

2. Czy jest jakaś różnica pomiędzy tymi sposobami o ile obydwa są możliwe?

3. Czy kabel do guidingu to zwykły kabel telefoniczny 6p6c RJ12 bez cross'a?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Ja osobiście nie widzę żadnej różnicy w prowadzeniu mojego montażu czy to przy użyciu połączenia przez st4,czy też ASCOM.

W PHD nie zmieniam żadnych ustawień przy jednej i drugiej metodzie,prócz "On-camera" oczywiście :icon_rolleyes:

ASCOM,to jeden kabelek więcej,bo trzeba się połączyć z montażem,z st4 to odpada.

Działam na HEQ-5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam odwrotne wrażenia do simarika. Mnie guiding nie chciał wogóle działać przez ASCOM (PHD nie przechodził kalibracji). Pewnie robiłem coś źle, ale ST4 zadziałał od kopa i nie miałem z nim nigdy problemu.

 

Co do kabla, to chyba zależy od montażu i kamery. Tutaj (http://www.qhyccd.com/images/QHY5%20guide%20port.JPG) obrazek z wyjściami QHY5. Obadaj jakie ma wejścia iOptron i będziesz wiedział, jaki kabel. Wtyczka RJ12.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Ja osobiście nie widzę żadnej różnicy w prowadzeniu mojego montażu czy to przy użyciu połączenia przez st4,czy też ASCOM.

W PHD nie zmieniam żadnych ustawień przy jednej i drugiej metodzie,prócz "On-camera" oczywiście :icon_rolleyes:

ASCOM,to jeden kabelek więcej,bo trzeba się połączyć z montażem,z st4 to odpada.

Działam na HEQ-5.

 

Jeden kabelek więcej do kompa, jeden mniej pomiędzy częściami które się ruszają ;) Ten drugi powód trochę mnie od st-4 oddala bo chcę w ogóle wszystkie kable sprowadzić do jednego (właściwie dwóch spiętych razem).

 

A ja mam odwrotne wrażenia do simarika. Mnie guiding nie chciał wogóle działać przez ASCOM (PHD nie przechodził kalibracji). Pewnie robiłem coś źle, ale ST4 zadziałał od kopa i nie miałem z nim nigdy problemu.

 

Co do kabla, to chyba zależy od montażu i kamery. Tutaj (http://www.qhyccd.co... guide port.JPG) obrazek z wyjściami QHY5. Obadaj jakie ma wejścia iOptron i będziesz wiedział, jaki kabel. Wtyczka RJ12.

 

Pozdrawiam,

milosz

 

Słuszna uwaga - dzięki za linka! Popatrzyłem do manuala iOptrona i co ciekawe ma on opcję ustawienia konfiguracji pinów - normal/reverse. Przy opcji normal wygląda na to, że piny są dokładnie takie jak w QHY5, więc kabel 1-1 powinien załatwić sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jeden kabelek więcej do kompa, jeden mniej pomiędzy częściami które się ruszają ;) Ten drugi powód trochę mnie od st-4 oddala bo chcę w ogóle wszystkie kable sprowadzić do jednego (właściwie dwóch spiętych razem)"

No i to jest dobre rozwiązanie. Ja mam wszystko po jednym kablu USB ( montaż, kamera, robofokus) ale kamera SBIGa ma guiding jednym kablem z głównym sterujacym do kamery. Mały USB hub koło setupu i spokój. Da się to ładnie schować w jednej koszulce i nic sie nie plącze. Warto.

Pozdrawiam.

Maciek

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to jest dobre rozwiązanie. Ja mam wszystko po jednym kablu USB ( montaż, kamera, robofokus) ale kamera SBIGa ma guiding jednym kablem z głównym sterujacym do kamery. Mały USB hub koło setupu i spokój. Da się to ładnie schować w jednej koszulce i nic sie nie plącze. Warto.

 

Taki też mam dokładnie plan. Chciałem nawet pójść dalej i zastosować wspólny kabel zasilanie 12V+USB na jakiejś RJ-tce ale niestety żyły są za cienkie przy tych paru amperach które potrzebuję. Potem myślałem o kablu od monitora ale tam też żyły cieniutkie i mimo wykorzystania kilku par do zasilania, dalej byłoby kiepsko.

Zostawiam więc narazie kabel zasilający spięty taśmą z USB.

Muszę zobaczyć jak to będzie pracować w realu.

 

Boję się trochę o ten hub, czy on wytrzyma taką wigotność, jak jest w nocy na polu. Trzeba chyba pomyśleć o jakimś zabezpieczeniu?

Myślałem też o przemysłowym hub'ie, ale pomijajać cenę, która nie jest jakaś przerażająca, jest problem z wymiarami. Nie mogę znaleźć niczego naprawdę małego bo jednak to jest przeznaczone dla przemysłu i musi być pancerne.

 

Jak już będę się bardzo nudził to jeszcze pomyślę o zmianie na jeden kabel USB+zasilanie, ale wtedy będę musiał zamówić go np. w firmie Igus. Firma ma naprawdę fajne rozwiązania do prowadzenia kabli w robotach przemysłowych i bez problemu można tam dostać kabelek z odpowiednią liczbą i średnicą żył. Poza tym kable te są przeznaczone do ruchu, zginania i szerokiego zakresu temperatur więc np. na mrozie się nie sypią. Oczywiście gniazda i wtyki są przemysłowe, skręcane, co wyglądało by na pewno rasowo ;)

Edytowane przez zbuffer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam hub, moduł Robofocusa, zasilacz do kamery i zasilacz do montażu( także do grzałek) w takiej walizce która stawiam pod montażem. Z tej walizki z jednej strony wychodzi pytka do montażu i kamery, z drugiej strony kabel zasilający i USB. Używam zwykłego huba Hama i przez trzy lata nic sie nie działo.

Popatrz tutaj http://astro4u.net/y...6b733575e1776c6

To bardzo praktyczne rozwiązanie chyba...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.