Skocz do zawartości

EQ5(mon2) - czy to jest błąd napędu?


adimonis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam prośbę żeby ktoś rzucił na to fachowym okiem. Ja jestem totalnie początkujący w tej dziedzinie. Zakupiłem do mojego montażu Mon2 napęd w jednej osi dedykowany do EQ5. Po drobnej przeróbce zainstalowałem napęd i wykonałem pierwsze fotki. Na wszystkich fotkach na dłuższym prowadzeniu powyżej 2 minut widoczne jest drobne rozjechanie gwiazd. Ustawiam montaż metodą dryfu i może popełniam gdzieś błąd, a może jest coś nie tak z napędem. Umieściłem zdjęcia z jednej sesji.

Pierwsze zdjęcie – teleskop ustawiony max na południe (tyle ile mi balkon pozwolił) już po skorygowaniu (5 sek prowadzenie, 60 sek brak, 60 prowadzenie x2),

 

post-20413-0-88410200-1350652760_thumb.jpg

drugie zdjęcie – teleskop ustawiony na wschód też po korygowaniu (prowadzenie jak wyżej).

post-20413-0-13124200-1350652770_thumb.jpg

Trzecie zdjęcie czas naświetlania 2 minuty – tutaj widać że gwiazda się delikatnie rozjeżdża, potem 10 sek. bez prowadzenia żeby zaznaczyć kierunek ruchu nieba. Widać że kierunek rozjeżdżania się jest ten sam co ruch nieba? Jak sądzicie czy to delikatne rozjechanie się śladu gwiazd to kwestia napedu czy niedokładnego ustawienia montażu?? Z góry dziękuję za wszelkie spostrzeżenia.

post-20413-0-15463500-1350652778_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klasa montażu typu eq5 i jego pochodnych z reguły nie pozwalają na ekspozycje dłuższe niż 2 minuty bez pojechanych gwiazd (no chyba, że ogniskowa teleskopu/obiektywu jest w okolicach 200mm to moża pomysleć nawet o 5 minutach).

 

U ciebie na 99% wynikiem pojechania gwiazdy jest błąd okresowy (PE - periodic error), który w tej klasie montażu wynosi +-25 arcsec, coniestety bardzo szybko przekłada się na wydłużone gwiazdki przy dłuższych ogniskowych. Pewnym rozwiązaniem jest regulacja luzów i dobre nasmarowanie wewnętrznych częsci montażu (mi udało się zejsć do poziomu +-15 arcsec), ale to i tak nie wyeliminuje potrzeby guidingu przy ogniskowych powyżej 200mm.

 

Możesz skrócić czasy do 60 sekund i robić bardzo dużo ekspozycji i po złożeniu dużej liczby klatek (powiedzmy 50 i więcej) będzie łatwiej wyciągnąć szczegół z obiektu.

Edytowane przez bamus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.