Skocz do zawartości

MaxIm DL - guiding i sterowanie teleskopem przez ASCOM - niemożliwe


zbuffer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam poważny problem z MaxIm'em albo po prostu robię coś czego się nie da.

 

Chcę spod MaxIm'a sterować teleskopem, guidować i zbierać materiał. Za każdym razem występują te same błędy. Używam do guidingu i sterowania teleskopem sterownika pod ASCOM - ten sam kabel.

Podchodzę do tego na dwa sposoby:

1) Uruchamiam "Observatory" i robię "Connect" pod zakładką telescope. Sterowanie teleskopem działa. Uruchamiam okienko "Camera control", daję "Connect", kamery się łączą i działają.

Próbuję zrobić kalibrację guidingu i program nie jest w stanie ruszyć teleskopem - wyświetla się "Moving telescope" ale nic się nie rusza i kalibracja tak wisi (da się ją zatrzymać).

 

2) Uruchamiam "Camera control", daję "Connect", kamery się łączą, program informuje mnie, że łączy się z "Telescope guide port". Włączam kalibrację - teleskop się rusza, kalibracja przebiega normalnie, guiding działa. Uruchamiam "Observatory" i robię "Connect" pod zakładką telescope. W tym momencie program wywala okienko błędu i się zamyka (właściwie to usiłuje się zamknąć bo muszę zabijać proces).

 

Mam rozumieć, że sterowanie i guiding przez ten sam kabel, z użyciem platformy ASCOM, nie jest możliwe? Jeżeli tak to dlaczego program nie informuje o tym w cywilizowany sposób?

Może w ustawieniach guidera nie ma być "ASCOM direct"?

 

Oczywiście zostaje mi jeszcze kupienie kabla RJ12 i połączenie pomiędzy teleskopem a kamerką.

 

Te problemy występują niezależnie od wersji MaxIm'a.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być via Telescope w parametrach guide w pierwszym przypadku, wówczas korekty są przesyłane za pośrednictwem sterownika podłączonego w MaximDL teleskopu /montażu/.

Edytowane przez jcbo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ci dobry człowieku :respect:

 

Kiedyś przestawiałem na "Telescope" ale zawsze chyba próbowałem po połączeniu kamer i wtedy wywalało mi program.

Teraz już wiem, że trzeba być połączonym przez "Observatory" i ustawić to przed połączeniem z kamerami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jak w MaxIm'ie sterujesz teleskopem to używasz sterownika ASCOM więc po prostu ustawiając Telescope mówisz programowi żeby sterował przez okienko Observatory a nie bezpośrednio.

Wynika z tego że "ASCOM direct" jest tylko jeżeli używasz samego guidingu bo inna aplikacja też nie zadziała jak już MaxIm połączy się z teleskopem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie montażu przez Ascom poprzez Obserwatory controll jest równoważne z ASCOM direct ustawiane w konfiguracji guidingu.

Gdy skonfigurujesz ASCOM Direct - połączenie z montażem zestawi się automatycznie zaraz po aktywacji kamer. Po prostu jeden klik mniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko że wtedy sterowanie teleskopem jest niemożliwe (...)

 

To niekoniecznie jest wina Maxima - u mnie na HEQ5 i EQMOD bez problemu działa kontrola teleskopu spod Maxima z guidowaniem przez ASCOM pulse guide i akwizycją obrazów. Wszystko przy ustawieniu ASCOM direct - montaż aktywuje się po połączeniu z kamerkami, tak jak pisał piotr_a. Takie ryzykowne stwierdzenia warto podawać zawsze w kontekście całego zestawu - obecnie masz go w stopce, ale kiedyś zmienisz, a post zostanie i będzie źródłem potencjalnych pomyłek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.