Skocz do zawartości

Co do MTO?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Szykuję się właśnie do zakupu mojego pierwszego teleskopu. O to nie mam zamiaru Was wypytywać, bo już wybrałem - MTO-11 CA (zestaw z firmy Astrokrak). To już postanowione, więc proszę mi nie sugerować innego sprzętu.

Obserwacje prowadził będę głównie z miasta, ale wyjazd na wieś, wziąwszy pod uwagę mobilność sprzętu, też będzie nierzadkim wydarzeniem. A obserwować chciałbym wszystko, skoro to pierwszy sprzęt :) No i z czasem zająć się może astrofoto.

Ah, no ale pytanie. Mianowicie, MTO kosztuje 1800 zł, a dysponuję budżetem około 2500-3000 zł. Coś mam zamiar za to dokupić, ale co właśnie warto?

 

1) Okulary.

Tak sobie myślę, żeby kupić dwa dodatkowe - jeden do planet, drugi do DS. Ale mam astygmatyzm (-4,5; -6,5), a MTO nie jest jakimś mocnym sprzętem... czy zobaczę jakąś wyraźną różnicę w obserwacjach np. DS między standardowym Plösslem 25 mm, a, powiedzmy, Erflem 32 mm?

A jeśli taki pomysł ma sens, to co w granicach 300-400 zł za sztukę kupić do planet, a co do DS (z oddaloną źrenicą, bo muszę patrzeć w okularach)? Niekoniecznie w Astrokraku, tylko żeby w Polsce.

 

Swoją drogą, czy dobrze rozumiem, że wyciąg okularowy 2" z redukcją na 1,25", pozwoli używać okularów 2" z tym MTO? Czy ma to sens?

 

2) Filtry

Oczywiście, słoneczny (może i zdążę na Wenus), ale jaki? Folię Baader? Ile tego?

Czy jest sens kupować filtry mgławicowe, księżycowe lub planetarne? Czy na takim sprzęcie zobaczę różnicę? Który byłby najlepszą inwestycją?

 

3) Inne

Co jeszcze mogłoby się przydać? Np. soczewki Barlowa do czegoś się przydadzą?

 

 

Przepraszam, że tak zamęczam pytaniami, ale nie chciałbym wydać tych pieniędzy na coś, czego później będę żałował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

tak do końca się nie znam ale może warto dokupić okular zoom ale z tym to lepiej niech się wypowiedzą fachowcy,filtr słoneczny mam własnie z folii i jestem z niego bardzo zadowolony,jeżeli myslisz o foceniu to napewno bardzo stabilny statyw z pożadnym prowadzeniem ale to dużoooo kosztuje.

pozdrawiam Tedi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Przy dużym astygmatyzmie pozostają na placu boju tylko okulary z mocno wysuniętą źrenicą jak Lantany czy ED bo będzie pootrzeba używania noszonych oklarów korekcyjnych na tak silny astygmatyzm.

Myślę że porzebna będzie nasadka kątowa M42/2" z redukcją na 1,25" oraz polecałbym coś z okularków 2" o długiej odniskowej typu 40-60mm i sporym polu widzenai do DS oraz także komfortowego Zooma Lantanowego 8-24 co zapewniło by płynne powiększenia z zakresu od 57 do 170x co w pełni pokrywa przeciętne możliwości obserwacyjne MTO do średnich i dużych powiększeń 8)

Tym samym posiadając tylko 2 dobre okularki bez barlowów mamy pokryty cały zakres użytecznych powiększeń dla MTO.

Do astrofoto Słońca czy Księżyca polecam za to dobry telekonwerter z gwintem aby nie zepsuć płaskiego, fotograficznego pola w MTO nieodpowiednim do astrofoto wizualnym barlowem :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga

 

MTO-11 CA to nie teleskop lecz obiektyw fotograficzny.

 

PS Na astygmatyzm polecam szkła kontaktowe, bardzo poprawiają komfort.

 

Ale psują jakość obserwacji! Kiedyś próbowałem ale uważam to za nietrafiony pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Cz kontakty czy okulary to już wolny wybór użytkownika i nie ma to większego wpływu na dawane z MTO obrazy. Okulary zapewne mają warstwy MC i wiekszą dokładność wykonania niż miękkie szkła kontaktowe i możliwe że stąd ta sugestia kolegi Oskara co do jakości obrazu w astronomii :?:

MTO to lustrzany Maksutow i jest wolny od wszelkich widocznych aberacji chromatycznych z samej swojej definicji systemu lustrzanego 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Astroforumowiczow !

Nie jestem zbytnio zaawansowanym obserwatorem, wiec nie chce wypowiadac sie na temat

sprzetu i akcesoriow; pojawil sie jednak temat astygmatyzmu i problemow jakie stwarza

przy uzyciu wszelkiego sprzetu optycznego. Sam mam takie okulary i znam temat.

prosta i skuteczna rada:1.wybrac oko dominujace 2. kazdy optyk wytnie dana soczewke

na srednice powiedzmy 30mm 3. tak przygotowany dopalacz mocowac do okularu

4.do obserwacji zdejmowac rower z nosa 5. koszt nie wiecej niz 35 zl.

Dozbroilem sie w ten sposob i nie widze jak na dzisiaj lepszego! :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi, aczkolwiek ciągle mam kilka pytań :)

 

1. Prosiłbym jeszcze o opinię na temat używania do MTO okularów 2''. Na razie jest 1:1 - pan Janusz takie rozwiązanie polecał, natomiast inna osoba (mailowo) stwierdziła, że MTO nie jest do tego stworzony i to tylko niepotrzebny wydatek.

 

2. Co sądzicie na temat wypowiedzi na temat obserwacji DS przez MTO z przypomnianego przez HAMALa wątku?

oj widać i to pięknie!  

Ważne, by stosować okular długoogniskowy (40 mm Soligora lub coś w tym stylu), oczywiście z diagonalem 2" bo dużo wygodniej niż bez niego . Pole widzenia jest wtedy z Soligorem prawie 2 stopnie (220/135) i nawet światłosiła f/13,5 nie przeszkadza. Do mgławic planetarnych i gromad stosuję Ploessls 25 mm - też bardzo miło.

Co to jest diagonal 2''? Czy chodzi o to, że to są okulary 2''? Wtedy byłoby 2:1 :)

 

3. Co z filtrami? Czy ktoś używał tych mgławicowo/księżycowo/planetarnych cudeniek ze sprzętem tej klasy? Efekt wart takiej ceny?

 

4. Jaka minimalna, mniej więcej, odległość źrenicy wyjściowej byłaby dla mnie konieczna?

 

5. Mimo że jest wysoce prawdopodobne, iż w przyszłości zakupię porządny sprzęt, to jednak obecnie nie mam w planach kupowania "na zapas" okularów, których pełne możliwości poznam dopiero na nim :)

Bo, jak się domyślam (na razie nie widzę odpowiedzi), na MTO raczej niewiele wykorzystam z możliwości lantanów, prawda?

Dlatego prosiłbym o pominięcie w propozycjach sprzętu typu lantanowy zoom za AFAIR prawie 900 zł ;) Jak napisałem, dwa okulary, w granicach 300-400 zł każdy (600 zł to raczej absolutne maksimum).

 

[ Add: Nie 23 Maj, 2004 ]

[...]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.