Skocz do zawartości

B33 w czasie pełni


zbuffer

Rekomendowane odpowiedzi

No szału nie ma. Zgadza się, że gradienty koszmarne wychodzą. Mam zdjęcie tego obszaru z nocy kiedy nie było Księżyca i więcej widać po dwóch godzinach niż tu po ponad sześciu.

Traktuję to raczej jako złagodzenie głodu i doskonalenie pracy ze sprzętem/oprogramowaniem. Za każdym razem próbuję czegoś nowego w Maxim'ie. Wczoraj bawiłem się Pinpointem - to się nazywa komfort ustawiania kadru przed i po flipie i w ogóle.

Montaż też trzeba dotrzeć ;)

 

Zastanawiam się nad tym jak wygląda ustawianie ostrości gdy fokuser jest zmotoryzowany a seeing jest kiepski.

Jak człowiek ma problem żeby stwierdzić gdzie jest punkt ostrości bo FWHM skacze, to jak idzie to komputerowi?

Jest robiona jakaś średnia z kilku ekspozycji dla każdego położenia fokusera, przy robieniu krzywej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat bo i Konik też jest, tyle że dzień po pełni, ale za to przez cirrusy (albo tak się z Płomienia kopciło :) ).

 

Pierwszy raz wybrałem się w takich warunkach na focenie - bardziej z ciekawości co będzie niż z nastawieniem na jakieś konkretne wyniki. Może gdyby Łysy był trochę dalej i nic nie walało by się po niebie to nie było by tak źle.

Ogólnie zdjęcie dla sportu i dla sprawdzenia, czy wszystko działa po małych porządkach w okablowaniu.

Ha: 9x1200s - G2-4000FW + SW80ED+FF/FRx0.8+NEQ6 Syntrek.

post-21022-0-46643800-1356885005_thumb.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj chciałem poprawić zdjęcie, bo odkryłem ostatnio że światło przecieka obficie przez dziurawe ręczne koło filtrowe. Nie wiedziałem skąd taki dziwnie wysoki poziom tła i gradienty. Myślałem, że to przez Księżyc a tu taki zonk.

Obkleiłem koło taśmą dość szczelnie i teraz już jest ok. Różnicę widać było od razu po pierwszej klatce (oczywiście faza Księżyca też ma znaczenie).

Udało mi się tak naprawdę złapać może 7 klatek, które miały sensowny poziom sygnału a reszta już przez chmury. PixInsight podczas stackowania zdjęć oblicza średni poziom szumu i przypisuje wagę każdej klatce więc warto dodać każde zdjęcie, na którym cokolwiek widać, bo zawsze poziom SNR się trochę zwiększa.

 

Czasy: 17x10 min = 2h 50min (z czego może 1.5h jest ok)

b33.jpg

Edytowane przez zbuffer
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się tak naprawdę złapać może 7 klatek, które miały sensowny poziom sygnału a reszta już przez chmury. PixInsight podczas stackowania zdjęć oblicza średni poziom szumu i przypisuje wagę każdej klatce więc warto dodać każde zdjęcie, na którym cokolwiek widać, bo zawsze poziom SNR się trochę zwiększa SNR.

To jest oczywiście prawda. Bierz tylko poprawkę na to, ze jest to tylko algorytm i jako taki ma swoje ograniczenia. Z doświadczenia trzyletniego użytkowania Pixa proponuję Ci następujące doświadczenie - zostaw tylko dobre ( tzn. bez chmur) klatki, zestackuj i wyciągnij histogram zapamiętując parametry.

Potem zrób to samo z pełnym zestawem klatek na tych samych parametrach ( głownie chodzi tu o ugięcie krzywej ). Jak zobaczysz wynik to więcej ńie będziesz focił przez chmury :) lepiej pospać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeden argument żeby focić przez chmury - nauka obsługi sprzętu ;) Za każdym razem uczę się czegoś nowego. Przynajmniej jak będzie pogoda to nie stracę czasu na walkę ze sprzętem.

Poza tym wczoraj(a właściwie dzisiaj) długo siedziałem, ale tak naprawdę po flipie, poprawce kadru i uruchomieniu ekspozycji mogę iść spać, bo już tak robiłem. Mój montaż ma taką funkcję, że zatrzymuje się jak przekroczy horyzont a co tam sobie Maxim dalej robi to już nieistotne. Jeszcze tylko zmotoryzować fokuser i koło filtrowe i będzie prawie automat.

 

Swoją drogą czy w Maximie nie da się zrobić skryptu, który by automatycznie robił jakąś sekwencję czynności? Nie mówię o okienku do ustawiania automatycznej ekspozycji.

Adam mi kiedyś polecał CCD commander ale czy sam Maxim nie ma takich opcji? Pewnie dowiedział bym się tego z instrukcji, ale wolę zasięgnąć informacji od praktyków ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxim ma dosyć rozbudowane API i skrypty. Jak potrafisz pisać takie skrypty, to pewnie można sporo w nim zrobić. Ja nigdy nie próbowałem. Nie jestem programistą i skrypty mnie nie rajcują.

 

Z drugiej strony patrząc na ubogość dostępnych skryptów podejrzewam, że jednak są tam poważne ograniczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.