Skocz do zawartości

Astygmatyzm oczu - wszystkie linku w jednym miejscu - prośba


astrokarol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w ostatnim czasie zauważyłem że przyczyną wszystkich problemów np. z ostrością jest prawdopodobnie astygmatyzm moich oczu . Z związku z tym przeszukałem to i inne fora ale znalazłem dość niewiele informacji. Dlatego mam do Was prośbę o linki w których ludzie zmagają się z tym problemem.

 

 

 

PS. Ja mam lewe oko -1,25 / prawe 2,5 sfery i lewe -0,5 / prawe -1,5 cylindra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu ale nie pomyślałem by przy ostatniej sesji kiedy wszystko testowałem popatrzeć przez okular w teleskopie w okularach korekcyjnych które mają korektę astygmatyzmu. Za to patrzyłem Nikonem 10x50 i po ustawieniu lewego okularu prawego nie dało się. Gdy użyłem okularów korekcyjnych i lornetkę na żurawiu to tak pięknego i ostrego Jowisza i jego księżycy nie widziałem jeszcze jak żyje. Ja tylko będzie pogoda to sprawdzę to też na telepie.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisie astygmatyzmu jest jeszcze oś.

Ja mam spory astygmatyzm, ale szkła korekcyjne eliminują go całkowicie. Niestety, bez szkieł mogę obserwować dopiero przy źrenicy wyjściowej mniejszej niż 1,5mm.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, jak się ma astygmatyzm to nie da się tak po prostu wyostrzyć obrazu w teleskopie - osiągnie się odpowiednie ustawienie bliży lub dali, ale obraz i tak będzie nieostry. Jedyne co pozostaje to albo obserwować w okularach (takich na nos)/szkłach kontaktowych z korekcją astygmatyzmu, albo, jeśli się posiada okulary do teleskopu marki Televue, to można wyposażyć się w ichni wynalazek Dioptrx (http://www.televue.c...id=54&Tab=_back) - soczewkę, która służy do korekcji astygmatyzmu. Wtedy można obserwować gołym okiem.

Edytowane przez skriabinlover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol zaopatrz się w okulary korekcyjne o takich wartościach jak napisałeś (skoro już masz badania no to po prostu je kup), ja sam ma astygmatyzm i znam ten ból. W sumie ten wynalazek Dioptrix to 1/3 ceny okularów (http://www.astroshop.pl/televue-korektor-astygmatyzmu-1-00-dioptrx/p,16895)

Edytowane przez han_34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałem to świetnie mi się patrzy właśnie w okularach korekcyjnych z korektą astygmatyzmu (trochę kasy poszło). W zasadzie problem rodzi się gdy chce wymienić swoją aktualną lornetkę bo ma za małe ER. Mam Nikona action 10x50 a chciał bym wersje EX a ona ma ER 17,2 mm więc jest to ryzyko że będzie za mało. Model 7x50 ma już 17,6mm. Jednak nie mam zamiaru obserwować w okularach bo niestety wciskają się na nos więc obserwacje bym prowadził z żurawia a wtedy i tak mobilność spada więc mógłbym się zastanowić nad SkyGuide 15x70 (ER 18mm) lub podobne. ER 14mm w SWAN-ie 15mm nie wystarcz do ogarnięcia 72 stopni pola. Patrzyłem że dłuższe SWAN-y mam ER powyżej 20mm więc ok. Z krótkimi okularami też nie będzie problemu

Niestety, bez szkieł mogę obserwować dopiero przy źrenicy wyjściowej mniejszej niż 1,5mm.
Najgorzej z średnio długimi. Może znacie jakieś okulary 13-17mm z ER min. 18 mm ? Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.