Skocz do zawartości

Latarnia miejska Kraków


Who

Rekomendowane odpowiedzi

Mieszkam na obrzeżach miasta jednak istnieją tu zainstalowane "krakowskie" latarnie o pomarańczowym świetle. Pytanie brzmi czy i do jakiej widocznej odległości mogą wpłynąć na "nocny rzut oka" ?

To nie takie proste pytanie. Bo to, że wpływ latarnie mają - wiemy. Ale sporo zależy od ich liczby, sposobu umiejscowienia, otoczenia, budowy latarni warunków atmosferycznych, smogu, tego jakie obiekty chcemy obserwować i pewnie jeszcze kilku innych uwarunkowań. Generalnie im mniej latanii tym lepiej i im dalej od miejsca obserwacji. Mieszkam w linii prostej od Krk w odległości około 20 km i czasem LP Krk daje nie mniej popalić niż te kilkadziesiąt latarni które mam w najbliższym otoczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w linii prostej od Krk w odległości około 20 km i czasem LP Krk daje nie mniej popalić niż te kilkadziesiąt latarni które mam w najbliższym otoczeniu.

 

No właśnie - czasem. Kolega mieszka jeszcze na terenie Krakowa, więc LP z samego Krakowa jest u niego z pewnością jeszcze bardziej uciążliwe...

 

Who, jeśli zamierzasz obserwować DSy, to Kraków niestety nie jest do tego zbyt dobrym miejscem :(

Też mieszkam w Krakowie (Nowa Huta - os. Przy Arce). Czasem wyjeżdżam na północny-wschód od Krakowa, ale trzeba jechać naprawdę daleko, żeby niebo było dość dobre. Łuna od Krakowa jest potężna w odległości 20 km w linii prostej od centrum Krakowa (Biórków Mały). W odległości 32 km w linii prostej od centrum (Klimontów koło Proszowic) jest już lepiej, ale i tu warunki są dobre jedynie jeśli powietrze jest przejrzyste. Nawet jednak przy idealnie przejrzystym powietrzu, południowo-zachodnie niebo jest tam marne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszczęście mam możliwości obserwacji dalszej niż Kraków, mimo to wciąż cześciej zmuszony będę na "Krakowską Łunę". Jeszcze jedno, a jak taka latarnia w odległości 300m działa na adaptacje wzroku do ciemności? Popatrze na taką i kolejne minimum 30min stracone na roższerzanie źrenic?

Edytowane przez Who
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno, a jak taka latarnia w odległości 300m działa na adaptacje wzroku do ciemności? Popatrze na taką i kolejne minimum 30min stracone na roższerzanie źrenic?

 

No niestety, zdecydowanie psuje adaptacje do ciemności. Chociaż jeśli nie będziesz się w nią długo wpatrywał, to będzie kwestia raczej kilku niż 30 minut.

Inna sprawa, że samo rozszerzanie źrenic trwa kilka sekund. Reszta to już sprawy związane z "detektorem" (siatkówką) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również mieszkam na obrzeżach Krakowa i w mojej miejscowości są "krakowskie" latarnie. Na szczęście nie świecą mi one wprost na moją działkę. Trzeba od nich jak najbardziej uciekać. Mam taki przesmyk między drzewami, przez który widać jedną dalszą latarnię. Przed każdą domową obserwacją zakrywam go kocem. Różnica ogromna. Ponadto mam bluzę z za dużym kapturem. Też bardzo pomocne.

 

Z łuną się nie wygra, trzeba się przyzwyczaić, skupiać na obiektach w zenicie i z ciemniejszej strony, a podczas jak najczęstszych wypadów obserwować to, co na co dzień zasłonięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki żarówki i klosze będą wystawać poza obudowę, dopóty latarnie, a dokładniej bezpośrednie światło będzie nam bardziej przeszkadzało w obserwacjach, niż łuny nad nimi. Mam to samo, od ulicy na szczęście budynki tworza parawan przed latarniowymi rozświetlonymi kloszami, a od strony ogrodu też na płot zarzucam koc przed jedną taką.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki żarówki i klosze będą wystawać poza obudowę, dopóty latarnie, a dokładniej bezpośrednie światło będzie nam bardziej przeszkadzało w obserwacjach, niż łuny nad nimi.

 

Jeśli nie będą wystawać, to i łuny będą mniejsze.... Szkoda tylko, że na razie się na to nie zanosi :(

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.