Skocz do zawartości

Webcam SC1 + PHD


Iluvatar

Rekomendowane odpowiedzi

Zabrałem się ostatnio za kolejną próbę przeróbki webcama (SPC 880NC) i odniosłem połowiczny sukces. Wygląda na to, że długie czasy działają w Guidemasterze, w Maxim DL dzieją się różne rzeczy i ciężko tam określić, czy to działa, czy jednak nie. PHD natomiast albo od razu się wyłącza, ale się wiesza.

Modyfikację zrobiłem na chipie 4066, wtyczkę COM na takim schemacie: http://astropolis.pl/topic/32066-philips-spc880nc/page-3?do=findComment&comment=392033 , a jako przejściówka robi kabel USB <-> RS232 na prolificu.

Czy komuś udało się kiedyś tak przerobić webcama, że działał on poprawnie w PHD? Na jednym ze schematów widziałem, że pin 2, który jest podpinany do RTS idzie jeszcze przez tranzystor, ale w takim razie dlaczego Guidemaster dobrze pracuje z kamerką a reszta nie? Jeśli ktoś ma jakąś sugestię, to chętnie wysłucham.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubuś powiem ci tak że ja moją SPC900NC trenowałem na różne sposoby i ostatecznie zawsze wracam do kamerki MEADE LPI bo tak jak piszesz PHD się albo wiesza albo od razu wyłącza. Nie wiem od czego to zależy. Generalnie Mój PHILIPS też ma długie czasy i kolorową matrycę przerobioną na B/W (zdarta maska bayera) i czeka na inne zadania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób tradycyjną przejściówkę na tranzystorach

zabezpieczają przed uszkodzeniem kamerki przez wysokie napięcie z RS232 i odwracają fazę

druga ważna rzecz to zdefiniowanie sygnałów sterujących DTR i RTS. Nie ma tu standardu więc programy guidujące potrzebują aby im określić co jest czym sterowane

kolejna sprawa to prędkość nagrywania musi być ustawiona na 5fps

gain kamerki trzeba zmniejszyć poniżej połowy. Przypuszczam, że to szumy dezorientują PHD

 

pamiętam, że w Jodłowie nie mogliśmy odpalić guide z SPC900 ale w domu uruchomiłem go w 2 minuty trzymając się powyższych zasad

 

pozdrawiam

 

PS

zmień prolific'a na FTDI. Zamiast drogiego FT232 możesz użyć tańszego FT231

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyoda, ja używam już Oriona SSAG, ale mam 2 kamerki, które mógłbym przerobić i osoby chętne na nie.

 

Zbyt, problem polega na tym, że w PHD nie mogę zdefiniować, czy wywoływanie długich czasów ma być na RTS czy DTR (u siebie mam na RTS i w Guidemaster też tak ustawiłem i działa). Gainu nie ma jak zmienić, bo obraz nawet nie zdąży się pojawić (po wybraniu "Long exposures + Serial" PHD się od razu wyłącza). Mam chyba jakieś tranzystorki w domu, to będę musiał to przerobić.

Zauważyłem też ciekawą rzecz w Guidemasterze. Jeśli mam ustawioną prędkość na 5 fps, to obraz jest kiepskiej jakości, ale jak dochodzę do wartości 20-30, to już jest ładny i gładki. Też ot taka ciekawostka.

 

Na prolificach wszystko inne mi działa, więc na razie nie chcę niczego zmieniać, dopóki nie okaże się to ostatecznością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem też ciekawą rzecz w Guidemasterze. Jeśli mam ustawioną prędkość na 5 fps, to obraz jest kiepskiej jakości, ale jak dochodzę do wartości 20-30, to już jest ładny i gładki. Też ot taka ciekawostka.

 

dziwna sprawa. Już kilka razy spotkałem się z czymś takim chociaż z zasady działania przeróbki na długie czasy wynika, że będą one prawidłowo działać tylko przy 5fps

 

jeśli PHD od razu po włączeniu długich czasów się wysypuje to może to świadczyć o problemach z tym programem. Próbowałeś go przeinstalować?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt to raczej nie wina kompa i kwestii przeinstalowania PHD bo u mnie na dwóch kompach to samo robi. A co do FTDI Kuba to Zbyt ma rację są jakby mniej dziwaczejące zachowują się stabilnie i bezproblemowo ostatnio Hans poruszał ten temat. A co do Guidmastera to u mnie też zawsze działa tylko z gain-em nie można przesadzić przy 5 fps bo obraz robi się paskudny a i koniecznie trzeba wyłączyć w kamerce opcję "picture enhancement" bo wzmacnia szum i zakłócenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli PHD od razu po włączeniu długich czasów się wysypuje to może to świadczyć o problemach z tym programem. Próbowałeś go przeinstalować?

 

Próbowałem i instalowałem nawet różne wersje. Jak wybiorę "Windows WDM-style webcam camera", czyli bez długich czasów, to program się nie wysypuje. Obraz co prawda nie jest prawidłowy (wygląda tak, jak tutaj: http://astropolis.pl/topic/32066-philips-spc880nc/?p=421297), ale coś się streamuje.

Ciekawa jest też reakcja Maxima. Po podłączeniu kamerki obraz Live też jest taki rozjechany. Kiedy dam mu na serię zdjęć, to na obrazie Live w czasie, kiedy trwa naświetlanie pojawia się normalny obraz, ale już na klatce wynikowej jest to różnie (przy 5 fps zawsze jest kasza, od 20 fps już prawie każda jest wyłapywana, choć wydłużanie/skrócanie czasu nie wpływa na stopień naświetlenia klatki).

Ogólnie rzecz biorąc, jaja jak berety z tym są.

 

Jak będę coś zamawiał z elektroniki, to chyba wezmę też jakiś gotowy moduł z FT232 do przetestowania.

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaaa ... to zmienia postać rzeczy

masz problem sprzętowy. Nie docierają impulsy wybierania z procesora kamerki do matrycy

powody mogą być trzy

1. układ 4066. Uszkodzony, zimny lut albo nie zwarte do masy nieużywane wejścia układu (stany nieustalone potrafią zakłócać jego pracę)

2. brak impulsów załączających wybieranie klatek z komputera. Przyczyną może być przejściówka (brak tranzystorów)

3. brak przejścia na złączu między płytkami. Złącze jest lutowane powierzchniowo i podczas rozdzielania płytek potrafi oderwać się któryś z pinów. Nie widać tego bo obudowa złącza trzyma wszystko razem. Jeśli tak jest to podczas ściskania płytek pojawia się obraz

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ 4066 raczej bym wykluczył. Sprawdzałem kiedyś na dwóch innych i działo się to samo. Teraz wszystko lutowałem na podstawce i na końcu wkładałem sam chip. Nieużywane piny In/Out i Control są spięte do +5V dokładnie tak, jak na schemacie stąd: http://home.zonnet.nl/m.m.j.meijer/D_I_Y/pictures/spc900nc/4066.gif).

Brak przejścia też bym raczej wykluczył, bo w końcu z Guidemasterem działa poprawnie. Najpierw będę próbował dodać tranzystor w przejściówce, bo zdaje się to być na chwilę obecną najbardziej prawdopodobną przyczyną.

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz to już się całkiem pogubiłem

to w końcu ta kamerka działa czy obraz jest w pionowe paski?

jeśli w Guidemasterze działa prawidłowo tzn. obraz jest normalny także po przełączeniu na długie czasy i daje się regulować czas ekspozycji to problem jest z PHD, a nie ze sprzętem

 

jeśli to problem z kamerką to sprawdzaj po kolei

podłacz kamerkę do komputera tylko przez USB i uruchom dowolny program do przechwytywania video (Sharpcap, Firecapture, IRIS lub cokolwiek innego). Z oryginalnym obiektywem powinien być normalny obraz. Ustaw prędkość 5fps

podaj masę na wejście sterujące długimi czasami (zewrzyj masę i wejście LX) na sekundę lub nieco dłużej. Obraz powinien stać się czarny, a potem po rozwarciu masy na chwilę powinien pokazać się obraz prześwietlony by zaraz się ściemnić i powoli rozjaśniać. Jeśli tak będzie to kamerka reaguje na przełączanie na długie czasy i przeróbka jest OK

potem trzeba sprawdzić funkcjonowanie podłączenia do portu COM. Podanie wysokiego napięcia (logiczne 0 w standardzie RS232) na wejscie sterujace czasem ekspozycji powinno działać tak samo jak podanie masy na wejście LX kostki 4066

 

dopiero jeśli to będzie działać to sprawdzaj resztę

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Guidemasterze wszystko działa prawidłowo. Sprawdziłem SharpCap i długie czasy przechwytuje, choć brak reakcji obrazu na zmianę czasu ekspozycji, ale przy przełączeniu na tryb normalny są te pasy, niezależnie od tego, czy przejściówka jest wpięta, czy nie (dla odmiany Guidemaster zawsze pokazuje obraz przy wpiętej przejściówce i trybie SC modified webcam - Serial, ale gdy ustawię, że kamerka nie jest modyfikowana, to już mam paski).

Przełącznik na długie czasy działa prawidłowo, bo gdy jest ustawiony w pozycję normal, to na długich czasach w Guidemaster obraz nie staje się jaśniejszy przy zmianie czasu naświetlania. Gdy przełącznik jest w trybie LX, to długie czasy działają.

Także na chwilę obecną, tryb normal działa tylko w Guidemaster przy podłączonych obu kablach, tryb LX działa prawidłowo w Guidemaster, a w Sharpcap wychwytuje poszczególne klatki na trybie LX, ale są one ciemne. W trybie normal pojawia się w Sharpcap obraz przez chwilę, gdy wpinam przejściówkę i Windows ładuje sterowniki, ale po ok. 3 sekundach znowu wraca do pasów. Spróbuję dorwać jakiś komputer z wbudowanym portem szeregowym w celu wykluczenia błędów przejściówki.

 

EDIT

Na komputerze z wbudowanym portem COM działanie takie samo, jak powyżej, czyli na razie wracam do punktu: dolutowanie tranzystora do wtyczki COM między LX a RTS.

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK ... chyba już załapałem

wszystko wskazuje na wadliwą pracę przejściówki

nigdy nie próbowałem łączyć kamerki z RS232 za pomocą diody i rezystora więc nie wiem jak to się sprawuje. Z tranzystorami problemów żadnych nie miałem

sterowanie ekspozycją odbywa się przez podanie masy czyli logicznego 0 (w standardzie TTL) natomiast na wyjściach DTR i RTS podanie logicznej jedynki (aktywny sygnał przy sterowaniu przez COM Twoim sposobem) oznacza podanie -12V, a zera +12V

jeśli przejściówka USB/COM podaje w spoczynku domyślnie stan logiczny 1 (-12V) to powoduje właczenie długiej ekspozycji, a w tym czasie obraz z kamerki jest czarny bo brak jest odczytu z matrycy

jeśli w PHD będziesz miał ustawione sterowanie logicznym zerem (nie pamiętam czy tak jest) to aktywny poziom będzie przesunięty w fazie i na ekranie pojawią się pionowe paski. W ten sposób zamiast zezwolić na odczyt z matrycy zablokujesz go więc powielany jest ostatni lub pierwszy wiersz nadesłany z matrycy (stąd pionowe paski)

 

spróbuj zamienić miejscami DTR i TRS (programowo) i sprawdź czy w Sharpcap zacznie działać tryb LX. Na jednym z tych sygnałów jest domyślnie ustawione włączanie trybu LX (lub amp-off) więc stan aktywny jest podawany w złym momencie i stąd czarny ekran gdy podłaczysz go do sterowania ekspozycją. Nie mam teraz tego programu pod ręką ale powinna tam być możliwość inwersji aktywnego stanu więc to też możesz wypróbować. Jeśli w Sharpcap kamerka będzie działać to i w PHD też musi ... nie zapomnij o ustawieniu 5fps

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwersja RTS na tranzystorze faktycznie pomogła, dzięki wielkie. Choć jak udało mi się jeszcze wepchnąć tranzystor do wtyczki to już sam nie wiem (musiałem użyć przełącznika 2-poz 6-pin do wyboru trybu pracy, bo tylko taki miałem, a on tam trochę dużo miejsca zajmuje :compress: ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przełącznik właściwie nie jest potrzebny

możesz wykorzystać nieużywany sygnał DTR do programowego przełaczania na długie czasy lub przełączać samym włożeniem złącza COM do przejściówki. Ja tak zrobiłem w kamerce SC1.5 sterowanej przez COM. Jeden sygnał steruje ekspozycją, a drugi amp-off więc brakowało wyjścia do automatycznego załączania długich czasów. Jako przełacznika użyłem niewykorzystanej bramki układu 4066 (zawiera 4 bramki). Takie rozwiązanie ma tę dodatkową zaletę, że nic się nie zawiesza i zawsze jest zdefiniowany sygnał na wejściu migawki

 

z przełacznikiem zawsze miałem problem bo po ciemku nie widać w jakiej jest pozycji ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym robił dla siebie, to może bym się tak bawił, ale robiąc modyfikację dla kogoś wolę jednak postawić na rozwiązanie czysto hardware'owe i najprostsze. Poza tym musiałbym przelutować 4066, a z tym nie chciało mi się już bawić, żeby przypadkiem czegoś nie zepsuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.