Skocz do zawartości

Księżyc na wyciągnięcie ręki- czyli wyznaczenie odległości oraz pomiary struktur na Srebrnym Globie


Rekomendowane odpowiedzi

Księżyc na wyciągnięcie ręki-

czyli wyznaczenie odległości oraz pomiary struktur na Srebrnym Globie


1.Chciałbym przedstawić wam wyniki moich obserwacji oraz około 2-miesięcznej pracy nad ostateczną jej formą
(tj. wyprowadzenie wzorów, nauka podstawowych pojęc trygonometrii sferycznej oraz zastosowanie wzorów geometrii eliptycznej). Samo wyprowadzenie wzorów i obliczenia zajęły mi 2/3 czasu.


Księżyc jest obiektem moich obserwacji od już od dłuższego czasu gdyż ze względu na zanieczyszczenie nieba z lokalnych aglomeracji nie mam wielkiego wyboru, zostaje mi Księżyc, planety i niektóre obiekty katalogu Messiera.
Wraz ze wsrastającą ilością przeprowadzonych obserwacji oraz rosnącą wiedzą matematyczną samo spoglądanie w okular przestało mnie zadowalać, czułem niedosyt, szukałem czegoś więcej. I tak właśnie urodził się pomysł na moją pracę, początki były bardzo trudne, lecz dziś wiem że było warto.
Praca została przedstawiona na konkursie FAST 2013, dzięki któremu w październiku rozpoczynam studia na UMK.


2. Wyznaczane wielkości:

  1. Odległość do Księżyca oraz jego promień:
  • Czas górowania Księżyca tg
  • Rzeczywista prędkość kątowa Księżyca w danym okresie czasu ωK , długość miesiąca syderycznego (gwiazdowego) T
  • Odległość Ziemia-Księżyc r
  • Promień kątowy tarczy Księżyca κ , promień Księżyca R
  1. Wysokość struktur na powierzchni Księżyca:
  • Kątowa odległość wzniesienia od terminatora ς oraz kątowa wielkość cienia ε
  • Wysokość ścian krateru
  • Promień krateru

3. Przyrządy użyte do obserwacji oraz pomiarów

  • Teleskop GSO 12” (okulary: 32mm/70*, 25mm/58*, oraz filtr polaryzacyjny)
  • Stoper
  • Obciążony sznurek (do określenia dokładnego czasu górowania), nitka na okularze do określenia dokładnego przejścia krawędzi tarczy Księżyca (do oszacowania ∆t )
  • Aparat Olympus SP560-UZ
  • Komórka zaopatrzona w aparat 5 Mpx


Zapraszam do lektury wszystkich pasjonatów astronomii,a szczególnie tych których interesuje selenografia i nie straszna im trygonometria oraz wzory matematyczne. Proszę o rady, uwagi (jeżeli wkradł się jakiś błąd) oraz o pomysły na kolejne pomiary związane ze Srebrnym Globem. Proszę również o podzielenie się tytułami ciekawych książek, atlasów związanych z Księżycem.
Cała praca jest umieszczona w załączniku w formacie pdf.

Pozdrawiam

Mateusz

Księżyc.pdf

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem z przyjemnością ( chociaż warto staranniej redagować takie wartościowe teksty!), Gratulacje!

 

To moja pierwsza poważniejsza praca więc spytam się na przyszłość. Ryszardo, o co chodzi z tym staranniejszym redagowaniem? Forma jest zła ? Mógłbym wszystko opisać dokładniej (więcej literatury i dokładniejsze wyprowadzanie wzorów) lecz musiałem sie zmieścić w 10 stronach, co i tak mi się nie udało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest z formą i treścią w porządku ( może nie przypisywałbym Arystotelesowi całej winy za zahamowanie rozwoju nauki ..), ale przeczytaj uważnie wprowadzenie, a zobaczysz tam trochę niezręczności w budowie zdań i literówki. Zwróciłem na to uwage tylko dlatego, że czasami redagowałem prace naukowe ( jako "pomocnik redaktora" :)) i jestem może nadmiernie wyczulony, ale tymi moimi uwagami wcale sie nie przejmuj, to tylko uwagi na przyszłość. Zresztą, jak będziesz publikował swoje prace, to i tak współpraca z redaktorem Ciebie nie ominie.., a bywa to czasami chyba męczące..

Pozdrawiam!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.