Skocz do zawartości

Prośba o radę w wyborze sprzętu


eagle

Rekomendowane odpowiedzi

Sam chętnie zakupił bym coś tańszego na newtonie, ale niestety ze względu na położenie mojego mieszkania jestem skazany na wypady poza miasto. Dlatego w grę wchodzi coś w miarę mobilnego z lekkim goto.

Znalazłem coś co różni się ceną.

 

http://fotozakupy.pl/teleskop/celestron-c6-sgt-xlt,8739s

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_87&products_id=1603&lunety=Teleskop_Celestron_NexStar_6_SE_150/1500_GO-TO_z_baz%B1_40_000_obiekt%F3w

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-celestron-skyprodigy-6,d2500.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za miasto ciemny sprzęt? Planety i Księżyc możesz oglądać w mieście. Jak zamierzasz jeździć za miasto to kup sobie coś światłosilnego. Newton 10" na dobsonie.

http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-meade-lightbridge-10-deluxe.html

Albo coś mniejszego:

http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-sky-watcher-synta-dobson-8-skladana-tuba.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wielu powodów nie chcę newtona. W grę wchodzi tylko schmidt lub mak.

 

Skoro tak, to pierwsze dwa różnią się ceną tylko o 4 złote, a ten trzeci link to jest nowy wynalazek, który automatycznie potrafi się zorientować na niebie, więc po paru minutach system gotowy jest do pracy, Pozostałe teleskopy trzeba samemu alignować. Więc to kwestia wyboru większego komfortu, lecz niestety za znacznie większą cenę.

Ale jeśli poświęcenie paru minut na zorientowanie montażu nie stanowi dla Ciebie problemu, więc nadwyżkę pieniędzy można przeznaczyć na np. dobre okulary.

 

A wybierając z tych dwóch tańszych, wyłącznie do obserwacji wizualnych proponowałbym wybrać jednak nextara, bo jest łatwiejszy w złożeniu jak i w obsłudze. bo ten pierwszy montaż jest montażem na bazie EQ-5, ma sporo zwisających kabli i przeciwagi, które trzeba taszczyć i po prostu waży niemal 2 razy więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

5 tys. to bardzo zacna kwota jak na początek obserwacji. . Jednak Twoja niechęć do newtonów i preferencja systemu GO-TO, w założonym budżecie niesie ze sobą nieuniknione ograniczenia apertury.

Jeżeli chcesz w praktyce sprawdzić co pokazuje 6-cio calowy MAK to daj znać na PW. Coś się zorganizuje.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Ale jeśli poświęcenie paru minut na zorientowanie montażu nie stanowi dla Ciebie problemu, więc nadwyżkę pieniędzy można przeznaczyć na np. dobre okulary.

Jest w tym dużo racji tym bardziej że mam w planach dokupić adapter do lustrzanki. Nie ma co ukrywać że w moim wypadku lajkonika samodzielna nauka ustawienia teleskopu niesie walory edukacyjne a 1000 zł w kieszeni na coś do teleskopu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem montaże nextary i małe i duże i niestety: muszę odradzić - stabilność w dużych powerach jest kiepska.

Planety w powerach rzędu 200x oglądało się trudno - najlżejsze przyłożenie oka do okularu wywoływało już

drgania (z mak 150 - "duży" nexstar klasy 6-8).

 

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę ale waga i rozstawianie montażu paralaktycznego z przeciwagami, statywem,

kabelkologią jest znacznie bardziej upierdliwe "logistycznie" niż postawienie dobsa alt-az z prowadzeniem w obu osiach.

Objętościowo również wcale nie będzie ten setup dużo mniejszy od newtona rzędu 8", a nie ma cudów - przez 8" popularnego

newtona zobaczysz po prostu więcej niż przez 6" SCT - na planetach również.

Polecany tu 10" newton - to niemal docelowy sprzęt pod ciemne niebo, w porównaniu z 6" SCT (w sensie możliwości) zostawiający

go na astronomiczne mile z tyłu.

 

Krótkie SCT w aperturach poniżej 8" są świetnymi teleskopami na wypady jako niekłopotliwe "trawlery" oraz "na balkon w mieście" i na tym

ich rola głównie się kończy.

 

Na koniec napiszę tak - osobiście - znacznie szybciej i łatwiej jest mi "ogarnąć" się w polu z 12" newtonem (SW flex tube)

niż z montem klasy eq-5 + 150mm refraktor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótkie SCT w aperturach poniżej 8" są świetnymi teleskopami na wypady jako niekłopotliwe "trawlery" oraz "na balkon w mieście" i na tym

ich rola głównie się kończy.

Z racji położenia mieszkania taką rolę musiał by u mnie pełnić każdy teleskop. Jestem zwyczajnie skazany na to że aby coś zobaczyć to musze zapakować się do auta i w drogę :-)

Zapewne większego Newtona przy takim traktowaniu trudniej jest ustrzec od ujemnych wpływów wstrząsów. Przy tych celestronach pozostaje jeszcze wybór stacji zasilającej.

Jaki zestaw okularów polecielibyście jako obowiązkowy przy sct 6 do obserwacji łysego, planet i czegoś niekłopotliwego z DS ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc power rzędu 50-80x wygląda super, planety: w tej aperturze około 150-180x max, bardzo rzadko

będą warunki na power przekraczający 200x. Do DS uniwersalnym powiększeniem jest około 60x, na większe

powery zabraknie Ci apertury (chociaż jest kilka obiektów rzędu 7-8 mag i tam się da 100x pociągnąć w 6",

gromady kuliste w 6" raczej odpadają w ogóle chyba że poglądowo (tam ideałem jest power ok. 100x i miniumum

8" apertury).

 

Przy ogniskowej rzędu 1500mm oznacza to okulary: 25mm (power 60x), 8-9mm (190x, 170x).

Do obserwacji Księżyca i DS wystarczy jeden okular najlepiej w miarę szeroki około 25mm, na planety wystarczy

okular TS planetary lub nowa seria DO (świetnie wykonane i wygodne okulary ze znakomitym LER).

 

Co do 25mm to na szeroko więc raczej 2".

 

SCT nie maja specjalnych wymagań z korekcją pola, wystarczą spokojnie okulary ze średniej półki (scopos, UWA SW itp.),

ostatecznie - TS planetary również się spełni.

 

Jeśli myślisz o okularach "na zawsze" w rozsądnych cenach - z półki ES 82 stopnie, super szkiełka tylko krótkoogniskowe do

11mm mają trochę niewygodny LR.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Łysy masę treściwych rad mi dałeś. Powoli rozjaśnia mi się w głowie co do czego. Dzisiaj byłem w sklepie w wawie i prawie już kupiłem. Ktoś bardzo mnie namawiał na refraktory i wiem już że nic nie wiem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma teleskopów "do wszystkiego", refraktory rzedu 120-130cm mają zbliżone możliwości do 6" SCT i są trochę

łatwiejsze w obsłudze - krótsze studzenie. Wymagają jednak lepszych (droższych) okularów. Sam miałbym dylemat

czy achromat czy SCT. Korzystam obecnie z ATM-owego refraktora 110mm i na pewno na maka 127 bym się nie zamienił ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma teleskopów "do wszystkiego", refraktory rzedu 120-130cm mają zbliżone możliwości do 6" SCT i są trochę

łatwiejsze w obsłudze - krótsze studzenie. Wymagają jednak lepszych (droższych) okularów. Sam miałbym dylemat

czy achromat czy SCT. Korzystam obecnie z ATM-owego refraktora 110mm i na pewno na maka 127 bym się nie zamienił ;)

 

A czy za podaną przeze mnie kwotę (5000) można kupić jakiś nadający się do czegoś refraktor z montażem i jakimiś okularami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy za podaną przeze mnie kwotę (5000) można kupić jakiś nadający się do czegoś refraktor z montażem i jakimiś okularami ?

 

Do tej pory najlepszym refraktorem achromatycznym jaki miałem był TS 150mm. Zasięg niemal 8" newtona i znakomita korekcja koloru.

Tylko że to dość ciężkie (ok 10kg), u mnie pracował na ALT-AZ.

To ten zestaw:

http://astromarket.pl/teleskopy/lunety-achromatyczne/refraktor-achromatyczny-ts-individual-152-900-ota.html

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4539_TS-SKYTEE-azimutale-Montierung-mit-Feinverstellung---ohne-Stativ.html

 

Te refraktory w sensie jakości optyki nie mają nic wspólnego ze sky-watcherem czy celestronem 150/750.

 

Jedyny mankament - ciężka tuba, pancerne wykonanie. Ale obrazy - super.

 

To dobry setup, montaż ma mikroruchy, działa precyzyjnie. Generalnie gdyby nie luki kasowe :) nie pozbywałbym się tego...

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.