Skocz do zawartości

Korektor Dyspersji Atmosferycznej (ADC)


Admiral_M

Rekomendowane odpowiedzi

Na sprzedaż Korektor Dyspersji Atmosferycznej, typ 2 (ADC = Atmospheric Dispersion Corrector), produkcji Astro Systems Holland, czyli dokładnie to: http://www.astrosystems.nl/. Obudowa to typowa przedłużka 1.25" - czyli wkładamy w kątówkę i w ADC okular. Do fotografii filtry muszą być przed ADC - w korektorze tkwi zatem już sama kamera.

Dodatkowe informacje: http://www.skyinspector.co.uk/Atm-Dispersion-Corrector-ADC%282587060%29.htm

Rzecz niezbędna przy fotografii planet (kanał L), chociaż jeszcze bardziej widowiskowo sprawuje się w wizualu do jakiegokolwiek obiektu poniżej 30° wysokości. Saturn po opozycji i ciagle nisko (i nie będzie inaczej w najbliższych latach - podobnie z Marsem), zbliża się też sezon na Wenus - tam efekt jest chyba najbardziej widoczny - im większa jasność i mniejsza wysokość, tym bardziej dokucza efekt dyspersji atmosferycznej. To mogę potwierdzić z własnych doświadczeń. Zdarzyło mi się również oglądać Księżyc przez ten korektor, w okresach kiedy jest nisko nad horyzontem. ADC powoduje, że można się przymierzyć do obserwacji, które bez niego nie będą miały większego sensu - i nie chodzi tutaj o powiększenie, ale o doprowadzające człowieka do szału kolorowe obwódki. Zaryzykowałbym twierdzenie, że ten korektor poprawiłby obrazki planet w standardowym achromacie (nadkorekcja). Spokojnie wytrzymuje obciążenie bino WO + dwa okularki ortho - idealna zatem rzecz do planet na najbliższe lata.

Dla nie mających z tym jeszcze do czynienia: polecam przejrzeć odnośniki - to naprawdę działa; pamiętać należy o tym, że korekcja jest regulowana nie tylko zmianą położenia obu pryzmatów niezależnie, ale również poprzez obrót korektora wokół własnej osi. W położeniu neutralnym nie wprowadza korekcji - można go wsadzić w wyciąg (foto) lub kątówkę (wizual) i prowadzić obserwacje do momentu, kiedy stwierdzimy, że korekcja jest potrzebna - wtedy można ja zastosować, bez rozbierania setup'u.

Powód sprzedaży: mam jeszcze jeden o trochę innych parametrach - dwa nie są mi potrzebne.

Korektor używany sporadycznie od roku i przechowywany w wodoszczelnej walizce - zdjęcia mówią same za siebie.

 

Nowa sztuka kosztuje EUR 385,- (łącznie z przesyłką).


Moja cena: 1150 PLN (zawiera koszt przesyłki kurierskiej).

 

ADC ASH 1.jpg

 

ADC ASH 2.jpg

 

ADC ASH 3.jpg

 

ADC ASH 4.jpg

 

ADC ASH 5.jpg

 

ADC ASH 6.jpg

Edytowane przez WilkFenris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.