Skocz do zawartości

Problem z prowadzeniem


Rekomendowane odpowiedzi

Przetestowałem w końcu montaż (HEQ-5 PRO) pod kątek astrofoto długo-czasowego. Niestety napotkałem na dziwne problemy. Mam strasznie pojechane fotki w osi RA.

 

Fotka z guidingiem: 300s

pu7n.jpg

 

Bez guidingu: 300s

9hu.jpg

 

Poruszyłem pilotem w osi RA:

oxg.jpg

 

oraz DEC:

j2vj.jpg

 

Fotki wykonane Canonem 40D i tairem 300mm. Guidowane sbigiem STV i efinderem. Patrzę na fotki bez guidingu i widzę straszne pojechanie w RA. W czym może tkwić problem?

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję:

1. Sprawdzić czy manualnie z modulu STV montaż jeżdzi lewa-prawa, góra-dół.

2. Sprawdzić czy ustawienia guidera są dobre, szczególnie czy włączone są korekty na obu osiach.

3. Sprawdzić wyważenie setupu.

4. Sprawdzić sztywność połączenia układu guidera i resztą gratów. Moźe pokaż fotkę jak to wygląda?

A dopiero potem:

5. Sprawdzić luzy na ślimacznicach montażu.

6. Wypić piwo, wziąć dwa głębokie wdechy ( ostrożnie z wydechem, bo po tym piwsku to muchy popadają :) )

7. Zacząć od nowa sprawdzać.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję:

1. Sprawdzić czy manualnie z modulu STV montaż jeżdzi lewa-prawa, góra-dół.

2. Sprawdzić czy ustawienia guidera są dobre, szczególnie czy włączone są korekty na obu osiach.

3. Sprawdzić wyważenie setupu.

4. Sprawdzić sztywność połączenia układu guidera i resztą gratów. Moźe pokaż fotkę jak to wygląda?

A dopiero potem:

5. Sprawdzić luzy na ślimacznicach montażu.

6. Wypić piwo, wziąć dwa głębokie wdechy ( ostrożnie z wydechem, bo po tym piwsku to muchy popadają :) )

7. Zacząć od nowa sprawdzać.....

 

Dzięki za szybą odpowiedź.

 

A czy z modułu STV można manualnie jeździć? Parę lat temu miałem też HEQ-5 i problemów nie mialem więc nie wgłębiałem się we wszystkie funkcje STV.

Wyważenie setupu było moim zdaniem dobre tzn. montaż delikatnie przeważony w kerunku odwrotnym do kierunku prowadzenia.

Fotki setupu niestety nie mam ale zrobię przy następnej okazji.

Polarną ustawiłem tak z grubsza ponieważ chciałem tylko sprawdzić jak montaż działa. Parę lat temu sbig STV radził sobie z wyguidowaniem źle ustawinoej GP i myślałem, że w tym wypadku będzie podobnie.

 

Czy przy fotce bez guidingu pojechaniew RA nie jest za duże?

 

Bamus żadnych logów nie mam ponieważ STV nie wymaga połączenia z komputerem oraz żadnego softu.

 

P.S Piwa za dużo ostatnio nie piję ponieważ biorę tramal ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Za pierwszym razem wyskoczył error o treści no move. Za drugim było już ok. Przed chwilą sprawdziłem komunikację montaż-STV za pomocą funkcji move it. I wygląda to tak:

Relay 1 słyszę jak silniczki przypieszają

Relay 2 - słyszę pisk a silniczki w ogóle nie pracują?

Relay 3 - słyszę jak silniczki przypieszają

Relay 4 - słyszę jak silniczki przyspieszają

 

Może kabel St-4 jest walnięty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlaśnie po to się to sprawdza. Kabel może być niekoniecznie walnięty tylko żle zaciśniety. Kable ST 4 do guide nie są takie normalne tylko odwrocone. Zobacz ten relay dwa za co od odpowiada. Jeśli za X- ( minus) to ma prawo nie ruszać silnkiem- po prostu zatrzymuje Sidereal Tracking w osi RA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.