Skocz do zawartości

MAK 127/1500 - jak dobrze dobrać okulary?


MikolajSabat

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć
Interesuje mnie jakie okulary polecacie do Maksutova-Cassegraina 127/1500. Od czasu zakupu tego teleskopu starałem się doposażyć go najlepiej jak się da, ale i tak w pewnym momencie zacząłem trwonić majątek na wielgaśną lornetkę, a nie na teleskop :D . Pozostałem więc z dosyć niechlubnym zestawem w składzie: Ploessl 9 mm i 25 mm (nawet x2 mimo, że nie używam :rofl: ) i Celestron X-Cel LX 18 mm. Pewnie większość z Was myśli już coś w stylu: "chłopaku, masz MAKa i podsuwasz sobie takie kitowce ze słabym powerem!? :g: "
Dlatego właśnie czas coś zmienić i grzecznie posłuchać bardziej doświadczonych obserwaotrów :sleepy:
Proszę o porady :mr.green:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop idealny do US to i pożądny okular planetarny by Ci się przydał np coś w stylu ES 6,7mm czym osiągniesz prawie max użytecznego powiększenia. Z drugiej strony maki wybaczają wiele wad optycznych więc wybór masz szerszy i nie koniecznie musisz kupować szkła z górnej półki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop idealny do US to i pożądny okular planetarny by Ci się przydał np coś w stylu ES 6,7mm czym osiągniesz prawie max użytecznego powiększenia. Z drugiej strony maki wybaczają wiele wad optycznych więc wybór masz szerszy i nie koniecznie musisz kupować szkła z górnej półki.

 

Tak, to właśnie wielki plus. Ostatnio miałem okazję wkładać do mojego maleństwa ESa, tylko trochę dłuższego i powiem szczerze, że w porównaniu ze zwykłymi średniobudżetówkami typu X-Cel LX nie było widać wielkiej różnicy, a cena jednak poważna.

Z kolei wielkie wrażenie zrobił na mnie orciak, który nawet w zwykłym achromacie potrafił pokazać nieco szczegółów na Saturnie. Dlatego teraz mocno interesuję się jakimś krótkim ortho - najlepiej Baader Genuine 7 mm, ale jak wiadomo już od dobrego roku ta seria okularów nie jest w sprzedaży :compress: - chyba pozostaje tylko czekać i liczyć, że ktoś będzie chciał się pozbyć tego cuda...

 

Tak więc co sądzicie o orciakach w MAKu? Od razu rzuca się w oczy, że ortho da bardzo małe pole widzenia w MAKu 127 - ok. 0,2 stopnia, ale jednak taka niewygoda powinna zostać zrekompensowana przez piękny kontrastowy i ostry jak brzytwa obraz.

Na razie potrzebuję jakiegoś wymiatającego krótkiego okularu do planet (7-9 mm) i jasnego z nieco większym polem do kulek i gromad otwartych, a także jako szkło pośrednie dla planet (10-15 mm). Może potraficie coś jeszcze polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro cały czas intuicyjnie ciągnie Cię do ortho,biorąc pod uwagę brak na rynku Baader Genuine,na Twoim miejscu z nówek wybrałbym ten http://astromarket.pl/akcesoria/okulary/okular-ts-ortho-7-7mm-1-25.html lub ewentualnie ten http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-tele-vue-plossl-8-mm,d1044.html zbiera recenzje podobne do ortho..

Edytowane przez Soprano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja do Maka 127 dokupiłem nasadkę bino William Optics. Jest dostępna w zestawie razem dwoma okularami 20mm i barlowem 1.6x. Zresztą są też innych producentów.

Przyznam się, że odkąd kupiłem bino, to w moim Maku nie zagościł już na dłużej żaden pojedynczy okular, bo czuję się wtedy jak inwalida. Piszesz, że zainwestowałeś wcześniej w lornetkę, więc myślę, że doceniasz zalety związane z widzeniem obuocznym. Tylko u mnie to było odworotnie: najpierw nasadka, a potem inwestycja w dwie lornetki :Loveit:

 

Inna sprawa, że też się zastanawiam nad jakimiś ortoskopami ok. 10mm do bino i te TSy podlinkowane przez Soprano są na mojej liście potencjalnych zakupów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.