Skocz do zawartości

I jak to sie mogło skończyć?


Fredrixxon

Rekomendowane odpowiedzi

Ze zdjęciami to jest tak, że najlepsze obrazy śmigają wtedy, kiedy nie ma aparatu pod ręką. Czasem mam więcej szczęścia, ale nie do końca.

Ustawiałem po omacku kadr, żeby mi sosny nie wlazły, celując w zadek Łabędzia. Wysoka czułość matrycy, kadr niestaranny. Pstryk ... a tu ziiuuu - ogień z nieba.

Leciał bardzo nisko (szeroki płomień, nie jakaś kreska), bardzo powoli (to, co widać na zdjęciu, to ok 2 sekundy lotu). I zniknął za sosnami, więc nie widziałem finału.

I pytanie : czy to się mogło skończyć spadkiem?

 

DSC05430m.jpg

 

Niestety na samym brzegu kadru, więc lepiej widać wszystkie wady optyczne obiektywu, niż meteor.

 

DSC05430a.JPG

 

Wycinek 1:1

A550+zeiss 16-80 @16mm, f=3,5, iso1600, t=19s. 2013.07.31 22:51

Zdjęcie robione pod Miastkiem, azymut ca na Bytów.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Gratuluję złapania bardzo ładnego meteoru Perseida - czy skończył się spadkiem to raczej mało prawdopodobne, bo jest on z materii kometarnej - lodowej.

Perseidy charakteryzują się dużą prędkością a takie praktycznie nie dolatują do powierzchni Ziemi jedynie spalając się w atmosferze.

Masz może więcej ? :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w zeszłym roku widziałem coś podobnego w noc maksimum Perseidów tylko pod kątem 90* do ziemii. Meteor leciał prawie od zenitu do prawie sego horyzontu. Wydawał się bardzo blisko mnie. Na końcu rozpadł się na chyba trzy części. Wyglądało to tak jakby ktoś puścił fajerwerka i kiedy on wybuchnie to lecą takie świecące resztki materiału którego w nim użyto. Ale tak jak napisałem zrobił na mnie wrażenie bo wydawał się tak blisko.

 

Przepraszam że tak chaotycznie to opisałem ale ciężko to wytłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ax, nie jestem pewien, czy to był perseid. I leciał, jak napisałem, wyjatkowo wolno. To mógł być najwolniejszy meteor jakiego widziałem. To także może świadczyć o tym, że widziałem go nisko, bo nie rozgrzał się wysoko w atmosferze. Mój obiektyw na 16 mm na ponad 100st, można bardzo oględnie policzyć prędkość kątową, choć z baraku odległości nie da to pewnej odpowiedzi. Z pewnością widziałem detale płomieni, co tarfiło mi sie drugi raz w życiu.

 

Bartku0395, takie fajerwerki, dokładnie jak noworoczne race tylko puszczane z góry w dół, widziałem trzy i cztery lata temu, także na przełomie lipca i sierpnia. Kilkanaście takich w pół godziny! Jest co wspominać. Tylko że sypały się gdzieś z okolic Łabędzia.

 

PS

Sorki za literówkę w tytule wątku. Dopiero teraz zobaczyłem :[

Edytowane przez Fredrixxon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ax, nie jestem pewien, czy to był perseid. I leciał, jak napisałem, wyjatkowo wolno. To mógł być najwolniejszy meteor jakiego widziałem. To także może świadczyć o tym, że widziałem go nisko, bo nie rozgrzał się wysoko w atmosferze. Mój obiektyw na 16 mm na ponad 100st, można bardzo oględnie policzyć prędkość kątową, choć z baraku odległości nie da to pewnej odpowiedzi. Z pewnością widziałem detale płomieni, co tarfiło mi sie drugi raz w życiu.

 

Bartku0395, takie fajerwerki, dokładnie jak noworoczne race tylko puszczane z góry w dół, widziałem trzy i cztery lata temu, także na przełomie lipca i sierpnia. Kilkanaście takich w pół godziny! Jest co wspominać. Tylko że sypały się gdzieś z okolic Łabędzia.

 

PS

Sorki za literówkę w tytule wątku. Dopiero teraz zobaczyłem :[

 

 

Witaj,

 

Czy masz to zdjęcie w formacie RAW?

Jesli możesz to proszę podeślij nam surowe foto wraz z danymi czasu i miejsca fotografii na grupę pkim-pfn@yahoogroups.com, spróbujemy sprawdzić z innych stacji w tym okresie czy mamy to samo zjawisko z innego miejsca w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAW? No nie mam. Właśnie boli mnie, że to było takie przypadkowe chlapnięcie migawką.

Komp mi jeszcze nie trybi jak trzeba, ale postaram się fotkę podesłać.

 

EDIT

Wysłałem i :

"We are unable to deliver the message from < ... >
to <pkim-pfn@yahoogroups.com>.

The email address used to send your message is not subscribed to this
group. If you are a member of this group, please be aware that you may
only send messages to this group using the email address(es) you have
registered with Yahoo! Groups.

If you would like to subscribe to this group:
1. visit
http://groups.yahoo.com/group/pkim-pfn/join
-OR-
2. send email to pkim-pfn-subscribe@yahoogroups.com

For further assistance, please visit http://help.yahoo.com/l/us/yahoo/groups/original/members/forms/general.html"

 

Jak macie adres, na który nie można wysyłać maili, to sie wypchajcie :P

Edytowane przez Fredrixxon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.