Skocz do zawartości

M 20 (Trifid) w szerszym kadrze


piotrem

Rekomendowane odpowiedzi

Skala fajna. Zastanawia mnie duża ilość szumu tła - czy nie powinieneś przekonać sie do chłodzenia wodnego? :) :)

Moja STL MUSI być schłodzona do min. -20 inaczej szum zabija wszystko. Czy tu nie jest podobnie?

Pozdrawiam.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala fajna. Zastanawia mnie duża ilość szumu tła - czy nie powinieneś przekonać sie do chłodzenia wodnego? :) :)

Moja STL MUSI być schłodzona do min. -20 inaczej szum zabija wszystko. Czy tu nie jest podobnie?

Pozdrawiam.

Maciek

 

woda odpada :no: ewentualnie może być przesiadka na FLI ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę drążył temat: dlaczego woda odpada? Skoro producent przewidział taką możliwośc to czemu wyrzucać pieniądze w błoto? Opcja kupiona i nie wykorzystana to wtopa :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku jeżeli chcesz drążyć temat, to napisz proszę czy masz dedykowany system chłodzenia do swojej kamery, czy zastosowałeś inne rozwiązanie?

Jak będziesz miał czas, to zrób proszę zdjęcie swojej kamerki z podłączonym zestawem wodnym.

 

Jeżeli temat chłodzenia wodnego się rozszerzy, to można by zrobić z tego nowy temat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu odpisuję a fotkę wrzucę po południu :

1. Kamery SBIG - chyba wszystkie a przynajmniej te które miałem czyli ST 2000 no i teraz STL ( resztę można pewnie poczytać na stronie SBIGa) - mają od razu zabudowane chłodzenie wodne. Do kompletu dołączane są dwie złączki zatrzaskowe z zaworkami zwrotnymi. Zabezpiecza to przed polaniem sprzętu przy odłączaniu rurek chłodzacych.

2. Kupić trzeba pompke akwarystyczną zanurzeniową i wiaderko 10 litrów.

3. Pozwala to schłodzić chipa o 10 stopni więcej ( przy wodzie o temperaturze pokojowej) i o następne parę stopni po wrzuceniu do wiaderka zamrożonej butelki po wodzie mineralnej ( z wodą oczywiście )

4. W Grecji przy temperaturze zewnętrznej ok. 25 stopni ( o godz. 23 nad nagrzanym piaskiem plaży ) bez chłodzenia było na matrycy - 15 i 100 % coolera, po włączeniu chłodzenia -25 i 90 % coolera.

Zauważyłem, że dla STL 11000 poziom szumów drastycznie rośnie przy temperaturze chipa wyższej jak -20 C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu odpisuję a fotkę wrzucę po południu :

1. Kamery SBIG - chyba wszystkie a przynajmniej te które miałem czyli ST 2000 no i teraz STL ( resztę można pewnie poczytać na stronie SBIGa) - mają od razu zabudowane chłodzenie wodne. Do kompletu dołączane są dwie złączki zatrzaskowe z zaworkami zwrotnymi. Zabezpiecza to przed polaniem sprzętu przy odłączaniu rurek chłodzacych.

2. Kupić trzeba pompke akwarystyczną zanurzeniową i wiaderko 10 litrów.

3. Pozwala to schłodzić chipa o 10 stopni więcej ( przy wodzie o temperaturze pokojowej) i o następne parę stopni po wrzuceniu do wiaderka zamrożonej butelki po wodzie mineralnej ( z wodą oczywiście )

4. W Grecji przy temperaturze zewnętrznej ok. 25 stopni ( o godz. 23 nad nagrzanym piaskiem plaży ) bez chłodzenia było na matrycy - 15 i 100 % coolera, po włączeniu chłodzenia -25 i 90 % coolera.

Zauważyłem, że dla STL 11000 poziom szumów drastycznie rośnie przy temperaturze chipa wyższej jak -20 C.

 

kupując kamerę z drugiej ręki nie dostałem rurek, prawdę mówiąc nawet o tym wtedy nie pomyślałem...

 

chłodzenie w SBIGu jest faktycznie słabe, na początku sierpnia podczas bardzo ciepłych nocy (ok. 20C) nie mogłem zejść nawet do -10C ale mimo wszystko stawiałbym raczej przyszłościowo na dwustopniowe chłodzenie 'suche' raczej niż na wspomaganie wodne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie pokazujące zestaw z wodnym chłodzeniem. Niebiesko-zielone rurki silikonowe od zastosowań medycznych, wiaderko od mopa i pompka typu wielorybek od oczka wodnego :)

Na balkonie w Trogirze, Chorwacja latem 2012 roku.

Może admin by wydzielił wątek o chłodzeniu wodnym kamer CCD?

 

 

DSC_00651.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie pokazujące zestaw z wodnym chłodzeniem. Niebiesko-zielone rurki silikonowe od zastosowań medycznych, wiaderko od mopa i pompka typu wielorybek od oczka wodnego :)

Na balkonie w Trogirze, Chorwacja latem 2012 roku.

Może admin by wydzielił wątek o chłodzeniu wodnym kamer CCD?

 

Maciek, to może taki sprzęt

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4025_Moravian-MONO-CCD-Camera-G3-11000---no-filterwheel---Chip-D-43-62mm---9-m-Pixel.html ?

 

delta 50C bez wody, nawet w Grecji zejdziesz do -20 C :icon_smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.