Skocz do zawartości

Montaż azymutalny AZ-2 ma mikroruchy ??


Boma

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w tytule czy ma jakieś pokrętła do mikroruchów - zaś w jednych ofertach nic nie piszą - a w innych że AZ2 ma mikroruchy. Na foto nic nie widać ....

 

No już ustaliłem - nie ma mikroruchów .

 

Troche o montażach :

 

http://www.maribert.com/index.php/Montaze.html

Edytowane przez Boma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boma, mylisz się nieco...

Mała korekta: AZ2 ma mikroruch, ale tylko w osi podniesienia (Alt). To ten pręt ze śrubą/pokrętłem.

Oczywiście, AZ2 to b. prymitywne rozwiązanie, ale pod refraktorki 70mm z którymi jest zwykle sprzedawany od biedy wystarczające. Osobną sprawą jest to, że raczej odradzam ludziom zakup tak małego teleskopu...

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy, który konkretnie typ montażu AZ Celestrona masz na myśli. Ostatnio wprowadzili coś podobnego do AZ3 Sky-Watchera (nie pamiętam nazwy). Ten ma mikroruchy i jest O.K.

Niestety, "w przyrodzie" straszy też celestronowy potworek-zombie o nazwie AstroMaster AZ. To ten przypominający głowicą statyw foto z charakterystyczną rączką. To coś z racji właśnie identycznej jak foto-statywy konstrukcji głowicy nie nadaje się do teleskopów astro. Charakterystyczna cecha: skokowe opadanie (na skutek sprężystego ugięcia) głowicy po każdej zmianie kąta podniesienia. Skutek: praktycznie niemożliwa lub b. trudna obserwacja z powiększeniami >60x

Autor tego wynalazku powinien być zesłany do kamieniołomów. Użytkowników tego nieszczęścia informuję, że jest prosty sposób zniwelowania tej wady wrodzonej: należy za pomocą jakiegoś kątownika podwiesić tubę teleskopu z boku głowicy na wysokości osi ALT, tak aby uzyskać wyważenie w tej osi i problem zniknie. Montaż AZ bez mikroruchów musi mieć środek ciężkości tuby w osi ALT -tak działają dobsony, AZ4, giro itp. konstrukcje obywające się doskonale bez mikroruchów.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek - Mam na myśli teleskop SW 700/70 AZ2 - i tu pytam czy ma luzy na montażu czy nie ? .

Wybrałem się na wycieczkę po mieście żeby zobaczyć - pomacać - sprawdzić . Nie było nigdzie SW ale napotkałem

celestrona .

Zaś ten nieszczęsny montaż który oglądałem i przeraził mnie luzami to jest w celestronie : Teleskop CELESTRON PowerSeeker 70AZ


Więcej na: http://www.saturn.pl/poznan-city-center/teleskop-celestron-powerseeker-70az,id-152741

Edytowane przez Boma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten PowerSeeker z linku to jak najbardziej odpowiednik SkyWatchera AZ2, konstrukcja identyczna. Wbrew pozorom, da się go skłonić do przyzwoitej pracy. Trzeba tylko (w razie potrzeby) nieco dociążyć tubę od strony wyciągu, co skasuje luz w osi Alt, umożliwiając poprawną pracę tego mikroruchu na pręcie stabilizującym. Tuba musi lekko przeważać "na ogon" i wszystko będzie dobrze! To prymitywne, ale bardzo proste i pewne rozwiązanie. Miałem niedawno okazję kontrolnie pobawić się 70/700 AZ2.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do montażu Celestrona który mnie przeraził w Saturnie .... obejrzałem montaż AZ2 w sklepie Bressera i powiem że jest to dużo lepiej wykonany - wprawdzie podobny z wyglądu - montaż !!! Luzy ma ale doprawdy minimalne ! Ale nie mieli w tym sklepie lunety 70/700.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.