Skocz do zawartości

M45 trochę szerzej niż zwykle


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się gapię na swoje zdjęcie, zastanawiam i kombinuję bo nie wiem czy tylko ja mam ten problem.

Na pewno coś źle robię podczas obróbki której wciąż się uczę.

Generalnie przy rozciąganiu histogramu bardzo mocno wyłazi mi szum który potem jest bardzo ciężki do usunięcia.

 

Dlatego mam gorącą prośbę do doświadczonych kolegów.

Poniżej link do 16-bitowego tiffa zestackowanego w DSS (darki, biasy, stackowane medianą). Pokażcie proszę mi co można z tego materiału wyciągnąć i jeśli to nie sekret to podzielcie się wiedzą jak to zrobiliście.

PSa znam w miarę dobrze więc terminologia nie jest mi obca :)

 

https://drive.google.com/file/d/0Bz1AFnv2NgQcWU9RTHdYZ2xCdmM/edit?usp=sharing

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolisz na małego offtopa ale akurat na tym przykładzie można chyba ten problem rozpatrywać???

Otóż pytanie jest następujące - na ile różna czułość matrycy w DSLR lub różne czasy w DSLR i CCD maja wpływa na poziom szumu i jakość obróbki w ogóle?

Przecież jest tak ( jeśli się nie mylę) że obiekt fotografowany jest przedstawiony przez liczbę fotonów w konkretnym pixelu matrycy. Ta liczba będzie różna dla różnych czasów naświetlania i różnych czułości, tak? Tak więc czy nie jest tak , że stackując medianą nieświadomie usuwamy największe i najmniejsze wartości sygnału w zależności od ustawionej dewiacji?

I tak samo w stosunku do szumów - maja zmienny poziom w zależności od czułości i czasów naświetlania. Czy przypadkiem nie jest tak, że stackujac potem medianą nieświadomie wprowadzamy błąd w działaniu algorytmu, utrudniając eliminacje szumów?

Czy de facto w taki sposób paradoksalnie nie zmniejszamy SNR?

Gdzie jest błąd w moim rozumowaniu?

Przepraszam za offtopa ale Twoje zdjęcie wzbudziło moje zainteresowanie, bo przy takich czasach powinno być duzo lepiej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolisz na małego offtopa ale akurat na tym przykładzie można chyba ten problem rozpatrywać???

Otóż pytanie jest następujące - na ile różna czułość matrycy w DSLR lub różne czasy w DSLR i CCD maja wpływa na poziom szumu i jakość obróbki w ogóle?

 

Pytanie jak najbardziej na miejscu i w temacie :)

Też właśnie się nad tym zastanawiałem ale nie mogłem znaleźć jednoznacznej odpowiedzi.

 

Twój tok myślenia wydaje się poprawny jednak trzeba byłoby jeszcze zastanowić się w jaki sposób DSS składa klatki a dokładniej w którym momencie uśrednia klatki medianą - czy wszystkie kolejne klatki wrzuca do jednego wora czy może dzieli je jakoś np wg ISO i uwzględnia to podczas stackowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, ten materiał jest fatalny:

attachicon.gifm45.jpg

Mi to wygląda na ostrość + sonar - razem to daje piorunujący efekt - no albo jakoś źle to złożyłeś !

 

Wiem,

 

Zrobiły się takie dziwne kółeczka ale pojedyncze klatki są ostre - może nie idealnie ale na pewno nie ma obwarzanków.

 

Pewnie pies jest pogrzebany w stackowaniu ale nie wiem jak to ugryźć.

Spróbuję poskładać wszytko średnią zamiast mediany. Zobaczę jaki będzie efekt.

 

EDIT:

 

Jednak zombi ma rację.

Na niektórych klatkach brakuje ostrości - te większe są widoczne jako placki bo środek się "wypalił" ale te ciemniejsze są obwarzankowate i tu jest pies pogrzebany. Muszę popracować nad ustawianiem ostrości bo wygląda na to, że z Sonnarem nie mogę jej idealnie uzyskać bo przejściówka EOS/M42 jest za gruba :(

Natomiast pytanie wessla jest bardzo dobre i ciekawy jestem jak to naprawdę jest.

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, ten materiał jest fatalny:

attachicon.gifm45.jpg

Mi to wygląda na ostrość + sonar - razem to daje piorunujący efekt - no albo jakoś źle to złożyłeś !

 

 

Sonnar 135 to bardzo dobry obiektyw. Nie ustępuje elkom a nawet przewyższa niektóre :). Zobacz sobie test Michała Kałużnego na jego stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.