Skocz do zawartości

Jaka kamerka do guide


Jarkowy123

Rekomendowane odpowiedzi

Che kupić kamerkę do guide z OAG. Myślę nad 2 kamerami:

 

1. Astrolumina ALccd5L-II (QHY5L-II) kolor - matryca 1/3" (MT9M001 MONO)

2, Astrolumina ALccd5L-II mono - matryca 1/2" (MT9M034 Color/Mono)

Czy warto doplacać kilkaset zl do większej matrycy?

To ma być kamera wyłącznie do guide.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do samej matrycy nie. Ale

  1. kamerki mono mają większą czułość
  2. algorytmy do guidowania mają mniejszą dokładność przy kamerkach kolorowych (chodzi o dokładność wyznaczania położenia środka gwiazdy)

 

PS: 3. oczywiście warto również dla większej matrycy - bo więcej gwiazd będzie dostępnych do guidowania :)

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć, przy QHY5 (1/2") na OAGu TS 9mm mam dostępne jakieś 40% kadru bez winiety, więc na 1/3" też będzie winieta pewnie dość spora.Ja w teleskopie 6" w 99% przypadków mam dostępną gwiazdę do guidowania bez obracania OAGa przy czasie guidera 3-4 sek. Podejrzewam że u Ciebie przy 8" czułość kamerki kolorowej powinna też spokojnie wystarczyć, ale może ktoś będzie to mógł z doświadczenia potwierdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak myślę że do guidingu tak czy siak mono się nada lepiej, ze względu na dokładność obliczania położenia gwiazdy. Np w http://www.rosecityastronomers.org/resources/pdf/GuideToGuiding.pdf możesz przeczytać, że:

 

Because sensitivity and low noise are important to guiding, a color camera should pretty
much never be used. The color filters substantially reduce the amount of light that reaches
the sensor. Furthermore, differences in brightness between red, green and blue filters will
cause errors in calculating the location of the guide star's centroid.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak myślę że do guidingu tak czy siak mono się nada lepiej, ze względu na dokładność obliczania położenia gwiazdy. Np w http://www.rosecityastronomers.org/resources/pdf/GuideToGuiding.pdf możesz przeczytać, że:

Jeżeli dobrze zrozumiałem kolor powoduje jaby "rozmycie" w obrazie gwaizdy guidowanej. Nie można w takim razie włączyć opcjach kamery obraz mono?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie do końca będzie to samo - po przejściu przez filtry RGB sygnał z gwiazdy będzie zredukowany. Strata ta będzie zależna od filtra (co dałoby się ewentualnie uwzględnić w algorytmie) ale również od temperatury gwiazdy (chłodniejsza będzie bardziej czerwona, gorętsza będzie bardziej niebieska). I tutaj już pewnie algorytm wymięka i nie będzie potrafił dokładnie obliczyć położenia środka gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.