Skocz do zawartości

TS individual 102 i EQ3-2


anatol

Rekomendowane odpowiedzi

Na sprzedaż trafia refraktor TS individual 102/1100 ( http://astromarket.pl/teleskopy/lunety- ... 0-ota.html ) i montaż EQ3-2.
Refraktor to najwyższa półka achromatów (niestety cenowo również), znakomite wykonanie - tylko szkło i
metal, chociaż produkowany w Chinach, ale dla Niemców więc pewnie lepsza kontrola jakości. Kiedy go
pierwszy raz miałem w rękach dosłownie zatkała mnie jakość wykonania, zwłaszcza wyciągu. Wysuwany
odrośnik, obracany wyciąg tak, że jeśli tuba po obrotach na paralaktyku znajdzie się w dziwnej pozycji
wystarczy tyko poluzować jedną śrubę i obrócić sam wyciąg do wygodnej pozycji. Chociaż to nie ED czy
APO to aberracja znikoma, na Księżycu nie zauważyłem w ogóle, minimalna obwódka na Jowiszu, gwiazdy to
autentycznie szpilki, trochę opinii o tubie tutaj (niestety po niemiecku) :
http://www.astrotreff.de/topic.asp?ARCH ... _ID=112635 .
W zestawie fabrycznym jest jeszcze mocowanie na szukacz 50mm (samego szukacza nie dodawają) ja dodaję
szukacz Celestrona 6x30 - musiałem tylko zamienić śrubki na dłuższe, oryginalne śruki oczywiście
dołączam do zestawu. Całości dopełniają oryginalne obejmy i szyna dovetaila (nie ma na zdjęciach). Tuba
kupiona w sierpniu zeszłego roku, czyli ma niecały rok i jest w stanie praktycznie sklepowym (pewnie to
też zaleta świetnego wykonania i braku plastiku, który się szybko rysuje).
Montaż EQ3-2 z lunetką biegunową, głowica starszego typu - nie pod szynę dovetaila. Jak widać na
zdjęciach ja miałem obejmy przykręcone do montażu i zakładałem tubę refraktora bezpośrenio na obejmy
(bardzo szybki manewr). Planowałem wykonać sobie nakładkę przykręcaną do głowicy montażu umożliwiającą
montaż szyny ale ponieważ wieszałem na tym montażu tylko tubę refraktora nie było takiej potrzeby.
Jeśli ktoś chce mogę taką nakładkę (przejściówkę jak kto woli) zrobić i zaoferować jako dodatek.
Poprzedni właściciel wymienił smary.
Dlaczego sprzedaję ? Mam jeszcze tubę SW200/1000 na Dobsonie ATM i najpierw ona miała iść na sprzedaż
(było ogłoszenie na forum) ale postanowiłem jeszcze przez jakiś czas korzystać z obu teleskopów i
sprawdzić, który mi bardziej będzie "pasił". No i wybrałem newtona. Dlaczego ? Jednak wygrała apertura.
I z tego względu ten teleskop był tym, który częściej wynosiłem po niebo. No i jeszcze prostota
użytkowania montażu Dobsona (chociaż planuję sobie zbudować do
SW200/1000 montaż będący kombinacją montażu Dobsona i platformy paralaktycznej - na razie mam tylko
projekt 3D). Chociaż wygrało u mnie lustro to w bezpośrednim starciu, a robiłem to wielokrotnie (co
najmniej kilkanaście razy oba teleskopy stały koło siebie i tylko okulary wędrowały między nimi) -
refraktor łatwo nie oddawał pola. Przede wszystkim przy słabszym seeningu refraktor dorównywał lustru i
zdecydowanie bił je na gwiazdach, które wyglądały pięknie po sam brzeg pola widzenia, lustro F5 tu
wymięka (no i nie mam super drogich okularów do tak światłosilnego newtona). Nie mogę sobie zostawić
tego refraktora ze względów finansowych, chcę doposażyć newtona a pieniądze na drzewach w tym roku coś
rosnąć nie chcą. icon_wink.gif
Kurcze, zrobiła się recenzja zamiast ogłoszenia, czyli trzeba przejść do najważniejszego - 1500 zł za
całość (plus wysyłka). Jeśli ktoś chce mogę dorzucić gratis okular 10mm od SW200/1000.

IMG_6063.JPG

IMG_6071.JPG

IMG_6064.JPG

IMG_6060.JPG

IMG_6056.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.