Skocz do zawartości

gso 8 - legionowski balkon


kuntz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

- Mieszkam w Legionowie w bloku przy lesie na trzecim, ostatnim piętrze z balkonem na stronę południowo-wschodnią.

 

- Mam ładny widok na Księżyc Jowisza, Marsa oraz ŁUNĘ WARSZWSKĄ.

 

- Chcę wydać około 1400 zł na GSO 8 delux

 

- siły do noszenia mam :) niestety działki jedna okolice Wigier suwalskich druga około 40 km od Częstochowy w kierunku Olesna - więc kawałek jest - wizyty kilka razy w roku

 

- Pozostaja obsrwaje w okolicach Warszawy

 

- najczęściej stać będzie na balkonie 120x 280 barierka 110 i daszek nad głową

 

- chcę zarazić tą astronomiczną chorobą syna , 7 latka któryspogladał będzie na Księżyc i planety

 

- mnie ciekawią DS-y

 

- do transportu kombiak.

 

Co myslicie o pomyśle tgo GSO na legionowskim balkonie? Bedzie cosik widac na tle warszawskigo nieba?

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na balkonie Księzyc i planety to sie pewnie da. Ale DS-y to raczej nie urwą. Poza tym wydaje mi się że, szybko dojdziesz do wniosku, że 5 razy w roku z ośmioma calami pod ciemnym niebem to lepiej niż 100 razy na balkonie. A i chłopak może mieć lepsza frajde z nocnej wycieczki z ojcem. :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia tego czy masz światło dookoła siebie i jak dużo. Czy są latarnie lub popularne na osiedlach lampy kulowe swiecace na wszystko dookoła i w górę. Jeśli uciec od tego typu oświetlenia to wbrew pozorom podwarszawskie niebo może sporo pokazać. Ja tez mieszkam w Legionowie ale na obserwacje wybieramy się do przyjaciela na działkę w Olszewnicy Starej. Od luny warszawskiej nie pozwala to uciec ale wyeliminowanie lokalnego zaswietlenia w zupełności wystarcza do obserwacji DS. Sam dobson na balkonie jako stale miejsce obserwacji uważam jednak za kiepski pomysł. Szybko zauwazysz ze nie masz dostępu do wielu ciekawych obiektów które miałbyś w dużo lepszym położeniu na niebie bo będzie Cię ograniczał budynek. Jeśli chcesz zobaczyć co i jak widać w tych warunkach to możemy się umówić na sesje. Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam, również z 3-ciego piętra z balkonem. Co prawda nie spod lasu, a spomiędzy wysokich bloków i takich samych drzew. Moja rada: pomyśl o dwóch teleskopach, przynajmniej docelowo. Z 8" Dobsonem na balkonie będzie ciasno. Nie wykorzystasz zalet jego dużej apertury ze względu na marny seeing Z drugiej strony będzie to idealny sprzęt na wypady autem za miasto. Na balkon lepsze będzie coś o mniejszej aperturze, do 6". Tak czy owak, Dobson będzie wymagał zrobienia dodatkowej podstawy, aby w obserwacjach nie przeszkadzała balustrada balkonu.

Możliwe strategie:

1) zakup tego 8" Dobona jako jedyny i docelowy teleskop, koniecznie podstawka na balkon, ograniczona wygoda w obserwacjach miejskich (nie tylko balkon, targanie tego po schodach z 3 piętra to nic fajnego)

2) zakup 6" Dobsona, jako uniwersalny sprzęt przejściowy, o ile wypady pod miasto będą rzadkie

3) zakup 8", ale z czasem zbierasz na osobny teleskop do miasta (MAK, S-C albo refraktor)

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.