Skocz do zawartości

Relacje 29-03-2014


McGoris

Rekomendowane odpowiedzi

Obserwacje przyniosły dużo frajdy i zabawy. Był u mnie tez kolega. Modliliśmy się o dobre niebo, bo było przesunięcie czasu o godzinę do przodu. Najbardziej zależało nam na Saturnie. Oto relacje z obserwacji:

Teleskop : Sky-Watcher Synta 8" DOBSON 203/1200 PYREX.
Okulary: Kieliszki 10mm i 25mm oraz TMB Planetary II 5mm.
Seeing: Planety - 4.1/5 Gwiazdy i DS'y - 3/5. Niebo było czyste, ale lekko zamglone, dlatego fajnie było widać planety.

UDANE OBSERWACJE:

1.PLANETY

Jowisz - Tradycyjnie go oglądamy jak się nam nudzi , gdy teleskop się chlodzi icon_smile.gif . Szkoda, że nie było żadnego tranzytu ani wielkiej czerwonej plamy.

Mars - Pan Pomarańcza świetnie widoczny, zwłaszcza po wychlodzeniu i przy dość dobrym seeingu. Widoczna była czapa polarna oraz lekko majaczyły kontynenty. Do marsa chyba będe potrzebował jakiś filtr , chociażby polaryzacyjny, bo jest strasznie jasny.

Saturn - Nasz boss. Czekaliśmy na niego do ok 23:00, kiedy kolega i ja musieliśmy wracać do domu. Gdy go pierwszy raz zobaczyłem ... ja i kolega byliśmy zdumieni jak go było widać mimo tego , że był nisko nad horyzontem. Już przy kieliszku 10mm już było pięknie widać planetę i pierścienie. Przy 5mm lekko chyba było widać ... przerwę Cassiniego? (da fuq - można ją zobaczyć przez teleskop?)

2. MGŁAWICE

M42 - Tradycyjny Orion Nebula (Onion Cebula icon_biggrin.gif) - Teraz już świecącego wyciągu nie ma, co równa się z pięknym widokiem. Bez problemu widziałem struktury mgławicy oraz cały ten łuk.
M78 - Też znajduje się w gwiazdozbiorze Oriona, lekko do góry i w lewo od tych 3 gwiazd na środku. Słabo ją było widać. Lekką mgiełkę.
M57 - Mgławica planetarna w lutnii. Kiepsko ją było widać , bo była nisko nad horyzontem i drzewo przeszkadzało.
M1 - Mgławica Krab. W końcu udało mi się ją odnaleźć. Widać było tylko mgiełkę.
M97 - Mgławica Sowa w Wielkiej Niedzwiedzicy.

3. GROMADY GWIAZD

M37/M36/M38 - Gromady otwarte leżace blisko siebie w Woźnicy.
M45 - Plejady
M44 - gromada w gwiazdozbiorze Raka. Widać ją było nawet gołym okiem jako lekką mgiełkę.
M3 - Gromada kulista położona niedaleko Wolarza. Przy małym powiększeniu było widać tylko jasną mgiełkę. Ale przy dużym pow. już było widać piękne ziarno.
M13 - Pan Herkules. Najpiękniejsza z gromad. Ziarno już było widać w kieliszku 25 mm.
Gromada podwójna - też ją lookniemy z nudów podczas chłodzenia telepa icon_razz.gif
M34 - Gromada w Perseuszu. Niezbyt ciekawa gromada, ale jednak gromada icon_smile.gif.
M35 - Ta jest naprawdę piękna i duża gromada otwarta. Gwiazdozbiór bliźniąt.

4. GALAKTYKI

Triplet Lwa - M65/M66/NGC ileś tam. Galaktyki średnio było widać, bo było lekko mgliście. Lekko majaczyła ta 3 galaktyczka (NGC)
Warkocz Bereniki - Tam my znaleźli tyle galaktyczek , że nawet nie patrzyłem na ich nazwy. Z 10-15 galaktyk spokojnie wypatrzyliśmy. Ale najładniejsza była ta jedna - Needle Galaxy (NGC 4565). Piękna podłużna galaktyka, którą znalazł mój kolega icon_razz.gif. Nie mogłem jej znaleźć , ale kolega szukal sobie losowo i ją wypatrzył skubaniec icon_biggrin.gif.
M51 - Galaktyka w Psach Gończych. Lekko majaczyły spirale.
M108 - Podłużna galaktyka w Wielkiej Niedźwiedzicy.
M81/M82 - Średnio było je widać. Dużo razy lepiej było widać tydzień temu.
M104 - Galaktyka "Sombrero" w Pannie. Widać było dość wyraźną "kreskę" na niej.

Podsumowanie : Największe wrażenie zrobił na mnie Saturn. Może temu że pierwszy raz go widziałem icon_razz.gif. Ogólnie było super i planujemy jechać na taką górkę- ok . 900/1000 m.n.p.m, skąd będą lepsze widoki.

Edytowane przez McGoris
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.