Jump to content

McGoris

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  701
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

917 Excellent

About McGoris

 • Rank
  Procjon

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Białka Tatrzańska
 • Sprzęt astronomiczny
  SkyWatcher Synta 8", Okulary: Kitowce 10mm i 25mm, GSO SV 15mm, GSO SV 30mm, TMB Planetary 5mm.

Recent Profile Visitors

8,660 profile views
 1. To ciekawe. Bo ta lornetka ma szkła BK7, a jest jakościowo jak BAK4 na obrazku.
 2. Nigdy nie miałem lornetki z BAK-4, ale wcale aż tak źle jak przedstawione jest to tutaj.
 3. Miałem dziś okazję poobserwować nią krajobrazy. Tatry prezentowały się przepięknie. Niesamowicie ostry obraz. Pięknie prezentowały się jak się chmury zatapiały w skały.
 4. Przez jakie lornetki miałeś okazję popatrzeć? Były tam jakieś stare, dobre japońskie/radzieckie lornetki? Lornetkę kupiłem na Giełdzie Balickiej w Krakowie. Leżała sobie całkowicie przypadkowo. Mam zamiar jeszcze zaglądnąć na Halę Targową w Krakowie (tam jest podobno dużo więcej tego). Jak zrobić zdjęcie źrenic wyjściowych? Szkła gdy się da pod światło to mienią się na ciemno niebieski-fioletowy.
 5. Powiem ci, że jak jest bardzo jasno i pod Słońce to troszkę widać. Tak normalnie to nie. Fioletu i zieleni to w ogóle nie widać. Trochę żółtawy zafarb jest jak się patrzę pod Słońce.
 6. Testowałem lornetkę na gwiazdach. Akurat miałem dzisiaj wypogodzone niebo (choć niezbyt przejrzyste, bo jest bardzo mroźno, mieszkam w dolinie i niebo jest lekko zamglone). Gwiazdy są bardzo ostre - iskierki wręcz! Delikatnie rozciągają się na krawędziach, ale to jest chyba normalne we wszystkich lornetkach. Pierwsze wycelowałem w gromady w Woźnicy - M37, M36 i M38. Bez problemu - wyraźnie widoczne. M35 - też super, spora mgiełka z widocznymi pojedynczymi gwiazdami. M42 - widać bez problemu. Nawet lekką łunkę i zarys mgławicy majaczył. M31 - widoczna również. Widziałem też delikatnie M33 (i to pod średnim niebem) M81 i M82 - M81 dość wyraźnie widoczna, M82 się nie dopatrzyłem (słabe niebo było w tym rejonie) Patrzyłem się też na Plejady, Hiady, Gromadę Podwójną. Naprawdę super przez nią widać. Obraz jest bardzo ostry. Jutro przetestuje ją jak widać góry (jutro będę miał pogodę)
 7. Witam. Dzisiaj byłem akurat w Krakowie coś pozwiedzać. W drodze powrotnej znalazłem jakąś giełdę. Pomyślałem sobie: niedziela, nudy, przejdę się. Pełno tam było różnych gadżetów, antyków, sprzętu RTV, obiektywów do aparatów, etui do telefonów, zegary, płyty itp. Moim oczom ukazała się jakaś luźnie leżąca, stara lornetka (podobno z lat 60, 70), na której widniał napis TELSTAR 7x50 Fully Coated, Triple Tested. Pomyślałem sobie na początku - jakaś stara lornetka pokroju mojej starej, radzieckiej BCP-5 8x30mm (taki miała korpus). Pomyślałem, że pewnie zniszczona i rozkolimowana. Popatrzyłem przez nią tak dla beki - a tu..... kopara mi opadła na podłogę! Obraz dosłownie żyleta!!! Jeszcze takiej ostrości nie widziałem. Nawet patrzyłem przez lornetki Nikona czy Olympusa po 300-500 zł - nawet powiedziałbym, że od nich nawet była lepsza Lornetka jest w bardzo dobrym stanie, brak jakichkolwiek rys na soczewkach. Jedyny minus to malutki paproszek i to, że lornetka bardzo ciężko chodzi (była mało używana i pewnie smar przysechł). Z ciekawości sprawdziłem co to za marka TELSTAR. Jest to japońska firma. Kupiłem ją bez zastanowienia się za nieduże pieniądze!! Jak japoniec to biorę od razu! Póki co nie miałem jej okazji tak bardzo przetestować, jedynie po drodze. Złapałem mały prześwit na Tatry. Ostre jak żyleta. Budynki z odległości, nawet odległy autobus, który jechał - było widać jaki to numer i linia. Patrzyłem też na samoloty - super! Obraz jest ostry nawet na brzegach! Jak tylko wrócę do domu wypróbuje ją na Tatrach i na obserwacjach astro. Dam znać i rozwinę post bardziej. Ma ponoć dużą źrenicę wyjściową (chyba coś koło 7 mm), jednak nie miałem z tym żadnych problemów. Czy ktoś posiadał lub posiada taką lornetkę? Jeżeli tak, to niech podzieli się doświadczeniami. Pozdrawiam, McGoris.
 8. Okular jest moim zdaniem bardzo dobry. Bardzo wysoki stosunek jakości do ceny.
 9. Ja posiadam GSO 15mm i jestem zadowolony.
 10. Najczęściej z pamięci, często z jakąś dodatkową notką czy naszkicowaniem np. jak gwiazdy są ułożone. Grafikę robię w Photoshopie.
 11. GSO 15mm, czyli 80x. Nie próbowałem większym powiększeniem, bo bałem się, że gromada zaniknie.
 12. Było widać Ciekawe było to, że jak się patrzyło bezpośrednio w G1, to się widziało praktycznie gwiazdkę, a jak się spojrzało zerkaniem, to ujawniała się taka większa mgiełka https://pl.wikipedia.org/wiki/Przełęcz_nad_Łapszanką Fajnie tam jest, jednak z dojazdem zimą może być problem.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.