Jump to content

McGoris

Społeczność Astropolis
 • Posts

  725
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Białka Tatrzańska
 • Sprzęt astronomiczny
  SkyWatcher Synta 8", Okulary: Kitowce 10mm i 25mm, GSO SV 15mm, GSO SV 30mm, TMB Planetary 5mm.

Recent Profile Visitors

19626 profile views

McGoris's Achievements

1.1k

Reputation

 1. Wczoraj na obserwacjach udało mi się lornetką 7x50 wypatrzeć Mgławicę Ślimak (NGC 7293). Nie wiedziałem, że można ją lornetką wyłuskać.

  1. PiotrTheUniverse

   PiotrTheUniverse

   Bezproblemowo, chociaż w 7x50 to już pewna sztuka:)

 2. https://www.onet.pl/informacje/onetkrakow/lanckorona-niezwykle-zjawisko-aniol-a-moze-ufo/z9f8jtt,79cfc278 Niesamowite zjawisko na niebie! - Anioł albo UFO!!
 3. https://www.biedronka.pl/pl/product,id,242704,name,lornetka-6-50

   

  Lornetka z biedronki, ciekawe czy dobra. 6x50 - czyli źrenica wyjściowa ponad 8mm? 0.o

  1. Show previous comments  3 more
  2. MateuszŁ

   MateuszŁ

   Bk-7, nie warto.

  3. Kapitan Cook

   Kapitan Cook

   Myślę że jak ją weźmiesz do ręki, to nie będziesz chciał zapłacić 5 zł na nią.

    

  4. kompas

   kompas

   Z pewnością znajdą się tacy którzy ją kupią i gdy nie patrzyli wcześniej przez inne lornetki  to może być tak  że nigdy nie będą już chcieli patrzeć przez lornetki bo trauma pozostanie u nich na stałe

 4. https://24tp.pl/n/83150?fbclid=IwAR3NdoRork3yPDJVWWpQHu1LRb8gTk1NTfdpXr84J-FIYaUOeHatqiZw9jo

   

  Serio, food trucki na Łapszance? Czy już każde miejsce musi być zniszczone? Czy tylko w naszym kraju jest taki brak poszanowania do przyrody?

  1. Show previous comments  1 more
  2. Darek_B

   Darek_B

   dokładnie tam niestety

  3. MateuszW
  4. McGoris

   McGoris

   Ciekawi mnie czy takie coś jest tylko u nas? Czy np. w innych miejscach (np Alpy) również?

 5. Moja przygoda z astronomią zaczęła się dość późno, bo dopiero pod koniec 2013 roku., choć od dziecka fascynowały mnie gwiazdy. Podczas przeglądu Internetu natknąłem się na informację, że Galaktykę Andromedy widać gołym okiem pod ciemniejszym niebem (o tej galaktyce zasłyszałem na lekcji fizyki). Postanowiłem, że wyjdę by to sprawdzić (a mam w miarę przyzwoite niebo). Szukam, celuję po gwiazdkach (nie znałem jeszcze wtedy gwiazdozbiorów innych niż "Wielki Wóz" i Oriona). Udało mi się - znalazłem małą mgiełkę. Wtedy zaraziłem się bakcylem astronomicznym i chciałem coś poobserwować przez sprzęt optyczny. Do dyspozycji miałem starą radziecką lornetkę BCP 8x30 oraz lunetę Turist-5 20x30 (dostałem ją dawno temu od bodajże wujka). Ale się ucieszyłem się jak przez tą lunetę udało mi się zaobserwować księżyce Jowisza czy Mgławicę Oriona! Niedługo potem kupiłem sobie Syntę 8" 203/1200 i mam ją do dziś (gdyby nie pandemia i wzrost cen, kupiłbym 12"). Posiadam również lornetkę TELSTAR 7x50, którą znalazłem na giełdzie w perfekcyjnym stanie - opowiadałem o niej w jednym z postów.
 6. Widzę, że w ten dzień się sporo ludzi zjechało! Ja byłem przedwczoraj.
 7. Łapszanka dla mnie jest super miejscem. Zaraz po Bieszczadach, chyba najlepsza miejscówka, głównie dlatego, że do niej mam niecałe 10 km. Ciekawi mnie czemu większości najciemniejsze i przejrzyste niebo kojarzy się z południem Polski. Przecież np. na Mazurach, Podlasiu czy Pomorzu też jest sporo ciemnych miejscówek. Gorsza pogoda? Wilgoć i mgły?
 8. To jest w konstelacji Lutni! Widziałem te obiekty przez teleskop. Edit: A nie, to nie o to chodziło Chodziło o wadę optyczną, ale żem się rozpędził.
 9. W końcu mam ładne i wypogodzone niebo! Szkoda tylko, że tak zimno (teraz jest -8°C).

 10. Kolejne smartfonowe strzały. Tym razem wycelowałem w wiosenne galaktyki. Zdjęcia wykonane smartfonem Xiaomi Redmi Note 8T przymocowanym do 30mm okularu za pomocą adaptera. Stacki 2-sekundowych klatek. Dzisiaj i wczoraj miałem wypogodzone i miarę dobre niebo. Jedynym minusem był mróz -9°C, co dość szybko odganiało do domu. M81 i M82 - 28x2s + 14 darków, ISO 3200 Nawet lekko ramiona spiralne majaczą! Triplet Lwa - 45x1s + darki tutaj mi stack tak średnio wyszedł. Na południu było bardziej zaświetlone. M51 Galaktyka Wir - 27x2s + 14 darków Widać ramiona spiralne. Łańcuch Markariana - to było robione wczoraj przy gorszym niebie. Wyszło raczej tak sobie 5x2s M104 Galaktyka Sombrero - 6x2s. Całkiem nieźle potrafią wyjść zdjęcia ze smartfona i to bez napędu. Ciekawe jakby wyszły zdjęcia, gdybym miał napęd...
 11.  

  Takie piękne widoki miałem przedwczoraj!

  1. Krzysztof z Bagien

   Krzysztof z Bagien

   Flaty se zrób :)

   Albo wyczyść matrycę, bo jeszcze ktoś pomyśli, że jakie kosmity tam siedzą na tym Księżycu :D

  2. McGoris

   McGoris

   To są mikroryski na okularze. Taki efekt mam jak założę barlowa x2. Normalnie ich nie widać.

  3. piotrkusiu

   piotrkusiu

   Możesz zgłosić się do płaskoziemców, oni mają szpeca co wymyślił specjalną optykę że obraz nie faluje i widać szczegóły po kilka metrów- w tym bazy kosmitów. Zakłada się to na obiektyw dowolny :flirt:

 12. Ale miałem dzisiaj seeing w godz. od 16 do 18! Księżyc żyleta! Wyraźnie widoczne okolice lądowania Apollo 15. Oto klatka z filmiku nakręconego smartfonem przy 480x.

   

  apollo15A.jpg

  1. Tayson

   Tayson

   Twoja kropka to ile mniej wiecej kilometrow na Księzycu?

  2. ekolog

   ekolog

   Przy bardzo dobrym seeingu i sprzęcie mamy szansę zejść poniżej kilometra z detalem!

   Siema

 13. Był lockdown u mnie, wyciągi były wyłączone, ciemne w miarę niebo było, ale oczywiście chmury od grudnia. Teraz włączyli wyciągi :,( i nie ma nieba.

  1. ekolog

   ekolog

   Przerzuć się na US albo ... piwo ;)

   Siema

   piwo.jpg

 14. Czyli dobrze pamiętam Głównie forum pegasus-gry. Dawniej miałem nick marcin135.
 15. SebaSan1981, czy ja aby Cię nie kojarzę z for o pegazusie?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.