Jump to content

McGoris

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  722
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1040 Excellent

1 Follower

About McGoris

 • Rank
  Procjon

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Białka Tatrzańska
 • Sprzęt astronomiczny
  SkyWatcher Synta 8", Okulary: Kitowce 10mm i 25mm, GSO SV 15mm, GSO SV 30mm, TMB Planetary 5mm.

Recent Profile Visitors

16826 profile views
 1. Łapszanka dla mnie jest super miejscem. Zaraz po Bieszczadach, chyba najlepsza miejscówka, głównie dlatego, że do niej mam niecałe 10 km. Ciekawi mnie czemu większości najciemniejsze i przejrzyste niebo kojarzy się z południem Polski. Przecież np. na Mazurach, Podlasiu czy Pomorzu też jest sporo ciemnych miejscówek. Gorsza pogoda? Wilgoć i mgły?
 2. To jest w konstelacji Lutni! Widziałem te obiekty przez teleskop. Edit: A nie, to nie o to chodziło Chodziło o wadę optyczną, ale żem się rozpędził.
 3. W końcu mam ładne i wypogodzone niebo! Szkoda tylko, że tak zimno (teraz jest -8°C).

 4. Kolejne smartfonowe strzały. Tym razem wycelowałem w wiosenne galaktyki. Zdjęcia wykonane smartfonem Xiaomi Redmi Note 8T przymocowanym do 30mm okularu za pomocą adaptera. Stacki 2-sekundowych klatek. Dzisiaj i wczoraj miałem wypogodzone i miarę dobre niebo. Jedynym minusem był mróz -9°C, co dość szybko odganiało do domu. M81 i M82 - 28x2s + 14 darków, ISO 3200 Nawet lekko ramiona spiralne majaczą! Triplet Lwa - 45x1s + darki tutaj mi stack tak średnio wyszedł. Na południu było bardziej zaświetlone. M51 Galaktyka Wir -
 5.  

  Takie piękne widoki miałem przedwczoraj!

  1. Krzysztof z Bagien

   Krzysztof z Bagien

   Flaty se zrób :)

   Albo wyczyść matrycę, bo jeszcze ktoś pomyśli, że jakie kosmity tam siedzą na tym Księżycu :D

  2. McGoris

   McGoris

   To są mikroryski na okularze. Taki efekt mam jak założę barlowa x2. Normalnie ich nie widać.

  3. piotrkusiu

   piotrkusiu

   Możesz zgłosić się do płaskoziemców, oni mają szpeca co wymyślił specjalną optykę że obraz nie faluje i widać szczegóły po kilka metrów- w tym bazy kosmitów. Zakłada się to na obiektyw dowolny :flirt:

 6. Ale miałem dzisiaj seeing w godz. od 16 do 18! Księżyc żyleta! Wyraźnie widoczne okolice lądowania Apollo 15. Oto klatka z filmiku nakręconego smartfonem przy 480x.

   

  apollo15A.jpg

  1. Tayson

   Tayson

   Twoja kropka to ile mniej wiecej kilometrow na Księzycu?

  2. ekolog

   ekolog

   Przy bardzo dobrym seeingu i sprzęcie mamy szansę zejść poniżej kilometra z detalem!

   Siema

 7. Był lockdown u mnie, wyciągi były wyłączone, ciemne w miarę niebo było, ale oczywiście chmury od grudnia. Teraz włączyli wyciągi :,( i nie ma nieba.

  1. ekolog

   ekolog

   Przerzuć się na US albo ... piwo ;)

   Siema

   piwo.jpg

 8. Czyli dobrze pamiętam Głównie forum pegasus-gry. Dawniej miałem nick marcin135.
 9. SebaSan1981, czy ja aby Cię nie kojarzę z for o pegazusie?
 10. Piękna Ale z tym 15,5 mag to trochę chyba przesada, bo ja ją widziałem w 8" przy dobrym niebie 0.o
 11. Jeżeli masz bardzo dobre niebo, to jak najbardziej. Przy perfekcyjnej przejrzystości już w 8" spiralne ramiona M33 już majaczyły. Wymiana okularu trochę pomoże. Kitowce są takie sobie, choć 25mm jeszcze nie jest taki zły.
 12. Witam. Często trafiam w telewizji na programy tego typu. Często mówią o odkryciach jakichś czaszek, jakieś budowle kosmitów itp. Ja uważam, że większość to gdybanie i dziwne hipotezy, a wartości naukowej to nie ma zbyt dużej. A wy? Co o takich programach sądzicie? Gdy się obejrzy taki program, potrafi to być ciekawe i tajemnicze, jednak jak to wygląda w rzeczywistości?
 13. Kolejne podejście do Mgławicy Oriona smartfonem. Adapter do smartfona przypięty do okularu 30mm i Synty 8". Dodałem kolejne 60 klatek x 1s + darki i zestackowałem z materiałem poprzednim + obróbka w Photoshopie. Oto efekt: A niżej wersja wykadrowana i bardziej pociągnięta za uszy: Jak na smartfona to uważam, że całkiem nieźle! Aż jestem zaskoczony.
 14. Mgławica Oriona (M42) zrobione smartfonem Xiaomi Note 8T. Stack w DSS - 12x1s + 12 darków + PS. Teleskop: Synta 8" z okularem 30mm.
 15. Piękne zdjęcia, choć chyba są to prace p. Arkadiusza Siwka :D (żarcik oczywiście)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.