Jump to content

McGoris

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  674
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

873 Excellent

About McGoris

 • Rank
  Procjon

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Białka Tatrzańska
 • Sprzęt astronomiczny
  SkyWatcher Synta 8", Okulary: Kitowce 10mm i 25mm, GSO SV 15mm, GSO SV 30mm, TMB Planetary 5mm.

Recent Profile Visitors

7,147 profile views
 1. Obiektywu poszukuję do Nikona APS-C ze standardowym montażem F. Do Nikona D70s co obecnie mam i do aparatu, który zamierzam kupić, czyli Nikona D500.
 2. Witam. Chciałbym się wam poradzić jaki obiektyw kupić do robienia zdjęć nieboskłonu, Drogi Mlecznej? Podoba mi się obiektyw Samyang 8mm, widzę, że stosunek ceny do jakości jest bardzo dobry. Czy polecicie mi coś innego? może 10, 12mm?
 3. Dzięki panowie za odpowiedzi. Następnym razem jak takie błyski znów się pojawią, to sprawdzę, czy w pobliżu nie ma burzy. Może to rzeczywiście wyładowania oddalone o 50-100 km. A może te walące światłem lampy jakieś przepięcia mają i tak błyska Hahahahahaa to jest najlepsze xD Też się spotkałem z takim zjawiskiem. Podobnie jest na lodowisku jak jakiś człek nagrywa jak jego dzieci jeżdżą, jednocześnie świecąc mi tym czymś po oczach.
 4. Tak, to było w atmosferze. Bo obiekty na Ziemi się nie oświetlały. Nie, nie ma. Jest elektrownia wodna, ale to 15-20 km ode mnie. W zamkniętym pomieszczeniu nie widzę błysków.
 5. To nie Irydium. Irydium rozbłyska się punktowo. Rozświetlenie było na całym niebie, coś jakby błysk podczas burzy lub ktoś użył mocnej lampy błyskowej.
 6. Rok temu i dwa lata temu podczas obserwacji zauważyłem dziwne błysków na niebie (nie wiem czy nawet nie zakładałem takiego tematu). Przez ułamek sekundy rozświetlało się całe niebo. Coś jakby niedaleko była burza albo ktoś używał silnej lampy błyskowej. 27 marca podczas obserwacji galaktyczek w Pannie również dostrzegłem takie błyski. Ktoś wie co to mogło być? Jakieś satelity robią zdjęcia, używając takiej lampy? Już wiele razy takie błyski zaobserwowałem.
 7. Mam takie pytanko. Co wy macie z tym Cartes du Ciel? Zainstalowałem to raz, po czym odinstalowałem. Interfejs totalnie nieergonomiczny (wygląda jak pod Windowsa 3.1?) i do tego się przycina. Co jest dobre w tym programie? Czy CdC ma np. więcej katalogów/obiektów/wtyczek niż dużo przyjaźniejsze i stabilniejsze Stellarium?
 8. Ja na mojej miejscówce (Łapszance) jest ok. 920 m.n.p.m. Jest ogromna różnica w obserwacji z doliny (np. Białki T.)
 9. Dzisiejszy sierp Księżyca. Oświetlone 6,8%

  DSC_2447.jpg

  1. Andrzej78

   Andrzej78

   Bardzo ładny :)

 10. Księżyc z dzisiaj. Oświetlone 2,8%.DSC_2369.jpg.13d03a55edceeadd98be7ef9c53a1646.jpg

   

   

  1. Show previous comments  2 more
  2. Andrzej78

   Andrzej78

   Miałem trochę chmur ale widziałem też :) 

  3. astrokarol

   astrokarol

   Myślałem, że do nowiu się zbliża i dziś spróbuje złapać jeszcze mniejszy a tu klops. Dziś już 6,8%.

  4. McGoris

   McGoris

   I tak bardzo ładny Księżyc jest dzisiaj. Zrobiłem foty z teleskopu, wrzucę za jakąś godzinę, dwie :)

 11. Niech spoczywa w pokoju.... Pamiętam jak raz byłem w Astrokraku to miałem przyjemność go poznać osobiście.
 12. 18 lutego będzie ładna koniunkcja Wenus z Saturnem. Zrobiłem małą symulację widoku w Syncie 8" w 30mm. Fajna?

  saturn2.jpg

  1. McGoris

   McGoris

   Ta mała gwiazdka koło Wenus to Albaldah ze Strzelca.

 13. Czy ktoś wie jak wypadają np. Niemcy, Francja z LP? Czy więcej jest ciemnych miejscówek? Światła są lepiej zaprojektowane (tzn. jest mniej wyżerających oczy reklam i jupitery 100000W wycelowane w niebo? Patrzyłem na lightpollutionmap i zauważyłem, że w Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii i we Włoszech jest chyba najgorzej, a Niemcy czy Francja podobnie jak Polska (może ciut lepiej). A jak to jest w praktyce?
 14. Zgodzę się. Było bardzo dużo pogodnych dni już od wiosny, aż do początku listopada. Dzięki temu było sporo owocnych obserwacji astro. Jednak był też jeden minus. Była straszna susza ;/ Czemu uważasz, że to ma związek z lotnictwem i przemysłem samochodowym?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.