Skocz do zawartości

"Łapacz fotonów"


AWE

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od dłuższego czasu pracuję nad programem który automatyzuje proces focenia DS. Program rozwinął się z języka skryptowego Maxima ale teraz jest napisany w Visual Studio które ma dużo większe możliwości zarządzania błędami. Staram się tak pisać aplikację aby to ona a nie użytkownik rozwiązywał problemy które pojawiają się po drodze.

Podstawowe już zaimplementowane funkcje

  1. Procedura wstępna
    1. Odparkowanie montażu
    2. Uruchomienie kamer, ustawienie chłodzenia
    3. Sprawdzenie czy są gwiazdy
    4. Alingowanie montażu
    5. Kalibracja gudingu
  2. Procedura końcowa
    1. Zaprkowanie montażu
    2. Kontrolowane wyłączenie chłodzenia kamer i ich wyłączenie
  3. Automatyczny wybór obiektów do fotografowania na podstawie priorytetów użytkownika oraz warunków zewnętrznych (wysokość nad horyzontem, odległość od księżyca)
  4. Pozycjonowanie montażu na obiekt ze sprzężeniem zwrotnym (kontrola czy obiekt jest w kadrze)
  5. Automatyczne włączanie i wyłączanie gudingu
  6. Automatyczne ustawianie ostrości (wybór obiektu w zenicie w zależności od filtru, ostrość ustawiana za pomocą FocusMax)
  7. Kontrola przejścia przez meridian flip
  8. Kontrola gidingu w trakcie ekspozycji
  9. Logowanie wszystkiego co robi program w logach komputera
  10. Robienie darków w przerwach pracy
  11. Wspomaganie robienie flatów
  12. Komunikacja email z użytkownikiem (błędy krytyczne)

Program jest w wersji „alfa” i nie nadaje się jeszcze do szerszej dystrybucji, ale jeżeli było by zainteresowanie forum tym programem to chętnie go udostępnię.

Problemy z dystrybucją:

  1. W programie znajduje się wiele stałych które są uzależnione od mojego setupu, należało by umożliwić ich edycję (do zrobienia)
  2. Brak instrukcji użytkownika (do zrobienia)
  3. Program korzysta z zewnętrznego oprogramowania (na razie nie wiem jak rozwiązać problem różnych wersji oprogramowania błędy bibliotek DLL)
    1. Maxim DL
    2. PinPoint
    3. focusMax

Jeżeli byłby odzew to postaram się rozwiązać te problemy, interesuje mnie także dyskusja nad algorytmami być może wiele elementów można poprawić

Pozdrawiam

AWE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem bardzo zainteresowany tym programem :) Jeśli mógłbyś go pokazać, to będę szczęśliwy :) Sam myślałem od jakiegoś czasu na tym, ale uznałem, że to za dużo roboty i zbyt niepewna niezawodność.

Czy testowałeś już program pod niebem? Zdał egzamin?

Mam małą sugestię odnośnie ostrości. Myślę, że lepszym rozwiązaniem byłoby ostrzenie na gwieździe, która jest możliwie blisko foconego obiektu. To dlatego, że z uwagi na dyspersję atmosferyczną na różnej wysokości ostrość może się nieco różnić. A pod drugie, to zaoszczędzisz troszeczkę czasu na GOTO.

Czy program używa pełnej wersji PinPoint? A przy okazji, to czym się on różni od standardowej?

Widzę, że masz kamerę Atik 383L+, tak jak ja. Czy robienie darków polega tylko na zamknięciu migawki kamery? Jeśli tak, to obawiam się, że w tej kamerze to nie zda egzaminu, bo jej migawka jest bardzo nieszczelna. Co innego, gdybyś zrobił jakiś "elektroniczny dekielek" na tubę.

Myślę, że warto też dodać robienie biasów w wolnych chwilach (np przy GOTO, gdy mamy tylko kilkanaście sekund bias by się zrobił :) ).

Jak aplikacja radzi sobie z nadejściem chmur? Jak to rozpoznajesz? Guiding lubi bardzo głupieć przy chmurach, nieraz nawet zaczyna odjeżdżać kadrem, czy z tym też sobie radzisz?

 

To taki kilka myśli, jakie mi na szybko naszły :) Gratuluję programu i trzymam kciuki za jego ukończenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testuję go od ponad 6 miesięcy także pod niebem, właściwie tylko takie testy mają sens. Uruchamiałem go samodzielnie na całą noc a potem analizuję co zrobił, po każdej takiej sesji modyfikuję program aby działał lepiej.

 

Co do ostrości algorytm jest taki:

 

Poszukuję gwizdki w pobliżu zenitu dla filtra L,R,G,B w zakresie od 6 do 6.8 magnitudo zaś dla filtra Ha,OIII,S w zakresie od 2 do 3 magnitudo. Gwiazda nie może być gwiazdą wielokrotną oraz w kadrze nie może być innej jaśniejszej niż wybrana gwiazda. Takie ustawienia powodują że FocusMax wykrywa gwiazdę w centrum kadru. Czy należy wybrać gwiazdę w pobliżu obiektu czy w zenicie rzecz do uznania ale po dyskusjach (na zlocie) przeważało zdanie że powinno się to robić w zenicie właśnie ze względu na dyfrakcję atmosferyczną oraz na seeing. Oczywiście można skonfigurować to tak aby szukał gwiazdki w okolicach obiektu.

 

 

Może fachowcy się wypowiedzą? Gdzie powinniśmy stroić ostrość?

 

 

Program używa pełnej wersji PinPointa dlatego że program w wersji LT (taka jaka jest w Maxim DL) ma ograniczenie że wykrywa jaki program go uruchamia i pozwala sterować się tylko przez programy Maxim DL, FocusMax oraz PolarAlign. Przeszedłem na bezpośrednie sterowanie PinPointem ponieważ PinPoint poprzez Maxim’a miał za mało możliwości kontrolnych, oraz zawieszał się czasami. Oczywiście jest możliwość przejścia na sterowanie poprzez PinPoint poprzez Maxim ale ograniczy to funkcjonalność. Do rozważenia.

 

 

Co do Atika wydaje mi się że migawka jest na tyle szczelna (oczywiście w nocy, w dzień to masakra) że można robić darki z otwartego teleskopu. Oczywiści biasy może wykonywać także (traktuję je jako rodzaj darków)

 

 

Jeżeli w trakcie ekspozycji przyjdą chmury to wykrywam to na podstawie gudingu, (zaczyna szaleć) jeżeli błędy przekraczają graniczną wartość lub guding straci gwiazdę (minimum 3 razy) wtedy przerywam ekspozycję, czekam chwilkę (2 minuty) i próbuję uruchomić guding jeszcze raz, jak się nie udaje to czekam kolejne 5 minut i próbuję jeszcze raz. I tak w kółko.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w trakcie ekspozycji przyjdą chmury to wykrywam to na podstawie gudingu, (zaczyna szaleć) jeżeli błędy przekraczają graniczną wartość lub guding straci gwiazdę (minimum 3 razy) wtedy przerywam ekspozycję, czekam chwilkę (2 minuty) i próbuję uruchomić guding jeszcze raz, jak się nie udaje to czekam kolejne 5 minut i próbuję jeszcze raz. I tak w kółko.

Ok, wydaje się dobre. Myślę, że mógłbyś tylko dodać robienie plateslove przed ekspozycją, która następuje po dłuższej przerwie (np kilkanaście minut), bo gdy guiding nie działa kadr może trochę ucieknąć. A czy w programie da się zdefiniować ograniczenia na obszary nieba, które są niewidoczne, żeby je omijał?

 

Z tą ostrością właśnie tak słyszałem, że dyspersja ją minimalnie zmienia i lepiej ostrzyć przy obiekcie i tego się trzymam. Jest też kwestia tego, że mniej profesjonalne teleskopy mogą się ciut wyginać w zależności od pozycji i ta ostrość również się minimalnie zmieni.

 

I jak wypadają testy? Zrobił kiedyś coś głupiego, czy raczej działa stabilnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście po ponownym podejściu do obiektu sprawdzam poprawność położenia (PinPoint), W tej chwili dla każdego obiektu jest ograniczenie wysokości (ja ustawiam na 30 stopni) ale jest kwestią otwartą zdefiniowanie granicznego horyzontu na którym nie powinien focić.

 

Co do ostrości będę musiał wprowadzić taką opcję. (szukaj w pobliżu obiektu)

 

Co do testów to program w trakcie działania już się nie wywala. Mam bardzo rozbudowaną procedurę obsługi błędów. ale czasami jego reakcje nie są doskonałe. Np ostatnio zmodyfikowałem procedurę ustawiania ostrości ponieważ po zmianie filtra na Ha FocusMax nie potrafił ustawić ostrości. To zaowocowało rezygnacją z wbudowanej w FocusMax procedury

 

„AcquireStar” i napisanie własnej.

 

 

AWE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.