Skocz do zawartości

Zakup pierwszego (lepszego) okularu


Gość Dune

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Jestem nowym forumowiczem i nowym użytkownikiem teleskopu (i zielonym pasjonatem astronomii - mam nadzieję to zmienić).

Co prawda miałem wieeele lat temu Newtona 150 Uniwersał, ale była to taka kolubryna ,że wyniosłem ją na balkon chyba z pięć razy - nie miałem ani siły ani ochoty robić to dalej i sprzedałem go.

 

W związku z czym mam pytanie/prośbę:

mieszkam w mieście więc kupiłem refraktor SkyWatcher 90/900 EQ2 (oczywiście od czasu kupna niebo zachmurzone) - udało mi się wyskoczyć na kilkanaście minut w przerwę miedzy chmurami i doszedłem do wniosku, że okular 10 mm + Barlow x2 jest właściwie nie do użytku - ciężko wyostrzyć itd. a znowu okular 25 mm to nieduże powiększenie (nawet z Barlowem).

Troszkę grzebałem w ofertach sklepów i zastanawiam się czy kupienie okularuTMB 6mm Planetary 2 poprawi moją sytuację - tzn powiekszenie będzie mniejsze niż teoretycznie max dopuszczalne ale jednak to 150x ,eye relief tez nienajgorszy.

Niestety jestem ograniczony finansami , na nowy okular jestem w stanie wydać 200, 250 zł ,więc proszę o propozycję w tych granicach.

Na różnych forach widziałem,że rozmowa wyglądała w 99% tak, np. "mam 1000 zł, chcę kupić teleskop" - odpowiedz: " uzbieraj jeszcze 2000 zł i kup za 3000zł" -więc prosze o inne rady :). Z góry dziękuję.

Jeśli dałem tego posta do złego działu to przepraszam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm wg mnie to dobry pomysl bo kitowce sa beznadziejne, TMB powinno byc OK do planet i jeszcze w podobnym przedziale o ile pamietam jest Baader Classic Ortho, ja z swojego doswiadczenia wiem ze dobrze jest przeszukac gielde na forum i wyszukac jakis fajny okular, moze uda ci sie kupic dwa np w bardzo zblizonej cenie do jednego, albo jakis filtr planetarny na dokladke. Ja bym sie tak powiekszeniem nie przejmowal, jakosc okularu to jest to a nie power powiekszenia, jak masz dobry to i tak zobaczysz wiecej detalu niz w powiekszeniu z marnego ja mam 16.3mm do teleskopu o odniskowej 1350 i widzialem na jowiszu przy dobrych warunkach 7 pasow atmosferycznych WCP ksiezyce wszystko w jednym polu widzenia i to nie powalajacy power, chcialo sie uzyc wiekszego powiekszenia fakt ale nie mialem wiecej okularow tylko jeden.

 

Obserwowalem przez podobny refraktor achromat i planety calkiem ciekawie zobaczysz, jak nie masz bardzo miejskich warunkow to mozesz poszukac gromad kulistych, i otwartych, gromady otwarte w Woznicy sa ciekawe i na ten sprzet beda w sam raz.

 

ps. ha przyszedl mi wlasnie okular zakupiony na gieldzie, ciekawe jakie da obrazy Meade HD 60 6element 9mm hmm

Edytowane przez Ura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TMB powinno byc OK do planet i jeszcze w podobnym przedziale o ile pamietam jest Baader Classic Ortho,

Dzięki za odpowiedź.

 

Jak wspomniałem, jestem zielony w temacie, więc może to głupie pytanie:

Wydaje mi się ( tak na oko) ,że w okularze Baader jakby ta soczewka (od strony gumy) jest mniejsza niż w w TMB (a już w dodawanym do teleskopu 10 mm cięzko mi wcelować oko :) )

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_317&products_id=3117&lunety=Okular_Baader_Planetarium_Classic_Ortho_6_mm_1,25_cala

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_330&products_id=1505&lunety=Okular_TMB_6_mm_1,25%27%27_58%B0_PLANETARY_II

 

Czy to złudzenie czy ten TMB ma jakąś inna konstrukcję ,oba mają przecież 6 mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to innne konstrukcje Baader ma 4 soczewki i 50st pola widzenia a TMB ma 6 i 58st pola widzenia hmm pole widzenia w kitowcu to bedzie pewnie 30 stopni, tak jak by sie patrzylo w studnie, ja mialem do czynienia z kitowcami w SkyLux 10mm wiec chyba bardzo podobnie. na soczewke sie nie patrz, liczy sie krazek swiatla jaki jest w plaszczyznie ostrosci ktory daje wlasnie to pole widzenia. Nie wiem jak z ERF w tym Baaderze TMB ma 12mm - odleglosc oko / krawedz soczewki.

 

Najlepiej jak bys poszukal jakiegos dystrybutora sklepu u siebie w okolicy i sobie sprawdzil, chociaz naziemnie na jakims malym refraktorku jak widac krazek swiatla i czy oko sie nie meczy. A jak nie to kup na forum a jak ci nie bedzie odpowiadal to odsprzedasz najwyzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to innne konstrukcje Baader ma 4 soczewki i 50st pola widzenia a TMB ma 6 i 58st pola widzenia hmm pole widzenia w kitowcu to bedzie pewnie 30 stopni, tak jak by sie patrzylo w studnie, ja mialem do czynienia z kitowcami w SkyLux 10mm wiec chyba bardzo podobnie. na soczewke sie nie patrz, liczy sie krazek swiatla jaki jest w plaszczyznie ostrosci ktory daje wlasnie to pole widzenia. Nie wiem jak z ERF w tym Baaderze TMB ma 12mm - odleglosc oko / krawedz soczewki.

 

Najlepiej jak bys poszukal jakiegos dystrybutora sklepu u siebie w okolicy i sobie sprawdzil, chociaz naziemnie na jakims malym refraktorku jak widac krazek swiatla i czy oko sie nie meczy. A jak nie to kup na forum a jak ci nie bedzie odpowiadal to odsprzedasz najwyzej.

Pewnie tak zrobię, okolicy (Chorzów) mam sklep jednej z firm, więc pewnie tam skoczę i sprawdzę.

Czyli mówisz,że niekoniecznie muszę patrzeć na pole widzenia: TMB 58 st, i Baader 50 st - nie są to jakieś powalające różnice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej rozpiętości cenowej masz jeszcze okularki TS HR Planetary 6,7,9mm 60st oraz Delta Optical Planetary 6, 9, 12,5, 14,5mm 55st. Miałem okazję przez nie pozerkać. Uważam, że są lepsze od TMB (ocena oczywiscie jak zawsze jest subiektywna), niestety są o 50zł droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular Delta Optical Planetary 6 zlokalizowałem - jeszcze w moim zasięgu finansowym, ale gdzie szukać tego TS HR Planetary 6. Przepraszam za głupie pytanie firma to TS ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie dzisiaj na giełdzie pojawił się okular, zbliżony do tego, który chciałem kupić:

SW SWA 58* 6mm , 1,25".

Zakupiłem go oczywiście.

Jak wszystko będzie ok to w przyszłym tygodniu powinien dojść :)

Oby tylko pogoda dopisała , bo na razie mam piękne chmury.

Edytowane przez Dune
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.