Skocz do zawartości

Loty samolotów a seeing i warunki obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie , zawsze się nad tym zastanawiałem czy to ma jakieś znaczenie w związku z naszymi obserwacjami i foceniem.

Okazuje się że jednak ma i to nie małe, słuchałem ostatnio ciekawej audycji na ten temat.

Swoja drogą pamiętam jak wybuchł wulkan i ruch lotniczy w Europie praktycznie zamarł , tak pięknego nieba pod Warszawą wówczas jeszcze nie widziałem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu widziałem cały układ chmur, który wyrósł w oparciu o zalążki kondensacji powstałe w smugach kondensacyjnych. Draństwo zasłoniło pół nieba i tej nocy focić już się nie dało, bo południowy horyzont stał się bezużyteczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję od razu przejść od słów do czynów. Szkic listu do wysłania przez nas, astronomów do wszystkich linii lotniczych:

Szanowna linio lotnicza .........

Nazywam się .............. i od ............ lat zajmuję się astronomią.
Zauważyłem, że wasze samoloty robią smugi, z których potem robią się chmury. I nie widać gwiazdek, galaktyk i innych takich.
Jak szybko jesteście w stanie przejść na szybowce?

Z poważaniem, ...............

P.S. Wasze lotniska robią okropne zanieczyszczenie nieba światłem, z tym też moglibyście coś zrobić, tak przy okazji.


Jestem ogromnie ciekaw odpowiedzi!

Edytowane przez Yossarian
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście chodzi o smugi kondensacyjne na wyższych wysokościach.

Zawsze myślałem że wiatr je rozwieje i po problemie a tak nie jest , długo się utrzymują rozszerzają i pokrywają sporą powierzchnie inną temperaturą niż otoczenie to tak w skrócie.

 

I wydaje nam się że niebo w dzień czy w nocy jest bezchmurne i warunki będą super, okazuje się że ten czynnik może właśnie psuć seeing i wprowadzać coś w rodzaju cirrusa czy ciepłej soczewki.

 

Temat oczywiście można rozwinąć choć nie jestem w tym temacie specjalistą a jedynie poszkodowanym :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia wpływ smug kondensacyjnych na kształtowanie się pogody. To w sumie są wyjątkowo chaotyczne procesy, gdzie "nawet machnięcie skrzydeł motyla w Brazylii może wywołać tornado w Teksasie" jak mawiał "król chaosu" Edward N. Lorenz. Intuicja podpowiada, że sztucznie utworzone zalążki kondensacji na takich wysokościach mogą mieć w istocie niebagatelny wpływ na pogodę, choć z pozoru na to nie wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.