Skocz do zawartości

Canon 400 f 2.8 L do astrofoto ?


TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Szukając ciekawego sprzętu do astrofoto komet wpadł mi w ręce testowo fajny teleobiektyw Canon 400mm f 2.8 L. Obiektyw jest dość stary, pewnie z lat 80-tych, ale wydaje się być jary ;) Swiatlo 2.8 budzi szacunek przy soczewce 140mm z przodu obiektywu :)

 

Pod koniec wczorajszej sesji z RC10 założyłem teleobiektyw na montaż i zrobiłem testowo na podkrakowskim niebie dwie 1 minutowe fotki M31 oraz gromad otwartych Perseusza przy pełnej "dziurze". Fotki zrobiłem Canonem 650D przy ISO800. Zdjęcia, które załączam zostały zmniejszone do ok 30%.

 

Swiatło powala.... Przy 1 minutowej fotce wychodzi tlo podkrakowskiego nieba. Czuję jaka bylaby moc tego tele pod czarnym smolistym bieszczadzkim niebem :)

 

No i niestety na tym ochy i achy się kończą. Teleobiektyw ma sporą abberację chromatyczną. Dołączam również crop 100% z prawego dolnego rogu zdjęcia m31. Zastanawiam się jak sprawiłby się filtr semi apo.... Teleobiektyw ma wbudowana szufladkę na filtr 48mm. Chyba pokusze się o zakup takiegi filtra i przetestuję go następnym razem z tele :)

 

Winietowanie też nie zachwyca, choć zapewne da się z tym żyć.

 

Przy okazji zrobięm również innego rodzaju fotki, testując obiektyw do różnych celów :)

 

Podsumowując teleobiektyw pewnie sprawdzi sie w foto jasnych komet, gdzie liczy sie światło, rozdzielczość i konieczność szybkiej rejestracji słabych detali komety. Do astrofoto deep sky raczej się nie sprawdzi z racji sporej abberacji, choć jeszcze przede mną testy z filtrem semi apo....

 

CDN.

 

Pozdrawiam

Paweł

 

HiHa_4.07.2014.jpg

M31_4.07.2014.jpg

abbera_Canon400mm.jpg

Ptica_3.07.2014.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukając ciekawego sprzętu do astrofoto komet wpadł mi w ręce testowo fajny teleobiektyw Canon 400mm f 2.8 L. Obiektyw jest dość stary, pewnie z lat 80-tych, ale wydaje się być jary ;) Swiatlo 2.8 budzi szacunek przy soczewce 140mm z przodu obiektywu :)

 

ten obiektyw (jak wszystkie w tamtych czasach) był projektowany dla kliszy fotograficznej, a ta miała ziarno na poziomie 20-30 um. Dzisiejsze aparaty cyfrowe mają piksel o rozmiarach 4-5 um więc aby uzyskać dobre obrazy trzeba zmniejszać rozdzielczość wynikowej fotki. W efekcie uzyskasz podobny detal jak z dobrego nowoczesnego obiektywu o krótszej ogniskowej, ale z mniejszym polem. Plusem tego obiektywu jest duża źrenica wejściowa zbierająca bardzo dużo światła

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Dla porównań zrobiłem w tym dniu również fotke teleobiektywem canon 70-200mm L, przy f=200mmf/4. Czas 2min.

Zdjęcie również zmneijszyłem do ok 30%.

 

Załaczam róniez crop 100% prawego dolnego rogu. Koma i abberacja zdecydowanie mniejsza niz w 400mm.

 

Pozdrawiam

Paweł

M31_200mm_f4canon_4.07.2014.jpg

70-200mm_róg_prawy_4.07.201.jpg

Edytowane przez TUR
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji abberacji chromatycznej.... Robiłem kilka dni temu testy Megrezem 72 na Wedze. Chciałem sprawdzic jak filtr semi aposprawdzi się z tym refraktorkiem. Wyniki sa dość ciekawe, choc wolałbym aby każdy wyrobił sobie swoje zdanie na ten temat.

Załączona animacja, to dwie fotki 1 minutowe z filtrem 1,25" semi apo oraz bez filtra. Niestety widać rotacje pola (musiałem wyciągnąć aparat, abyzałożyć filtr :) ) Proponuję zwrócić uwage na abberację wokół Wegi oraz tło jaki daje filtr. Fotka z Canon 650D. Crop 100%.

 

Z teleobiektywem musze zrobić testy z filtrem 2 "....

 

Ps. Ta fotka została zrobiona z okolic Piaseczna pod Warszawą, czyli po dużym zaświetleniem LP.

 

Pozdrawiam

Paweł

Vega-semi_apo_Megrez72ddg_0.gif

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.