Skocz do zawartości

Kasprowy w spadających gwiazdach


MarcinSn

Rekomendowane odpowiedzi

Tak z ciekawości słyszeliście albo widzieliście gdzie najwyżej w Tatrach ktoś wniósł sprzęt astro większy jak lornetka? Pytam bo Kasprowy Wierch wydaje mi się słabym celem takich wypraw bo za bardzo oświetlony od Zakopca oraz jest trochę niski. Na Łomniccy znowu chyba trzeba by dostać specjalne pozwolenie aby móc tam przenocować. Po za tym na Łomnicy to koszt wjazdu jest trochę zabójczy i ta góra znajduje się też na skraju łańcucha więc też tam było by widać światła z miejscowości na pewno z Popradu. Ja to bym obstawiał Rysy od Słowackiej strony w tym roku zresztą widziałem tam kolesia z rowerem na plecach. Ja to bym swojego 10calowego newtona nie zatargał ale coś mniejszego we dwóch bez problemu myślę dało by radę wnieść, w razie co (załamania pogody) Chacie pod Rysami by się skrył. Najlepiej do tego nosicza zatrudnić pewnie było by taniej jak na Łomnice wjechać.

Edytowane przez sokarsg-1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyprostujmy kilka mitów które napisałeś. :)

Po pierwsze jak to Kasprowy jest śliski? ktoś go posmarował? bardziej suchego miejsca na obserwacje nie widziałem w swoich wyprawach (inna sprawa że ja leje lub pada śnieg to może być mokro, zimno i ślisko - jak wszędzie zresztą)

drugi mit o którym piszesz to fakt oświetlenia z Zakopanego, owszem budynek kolejki czy obserwatorium tak, ale wystarczy ruszyć cztery litery 100 metrów dalej by jedynymi światłami były dalekie łuny od Liptowskiego Mikulasa lub Bańskiej Bystrzycy.

Trzeci mit to specjalne pozwolenia na Łomnicę, możesz podać link do takiego zezwolenia czy tylko tak słyszałeś?, w budynku kolejki na łomnickim szczycie jest możliwość przenocowania w hotelu, można także zwiedzić obserwatorium słoneczne a czy trzeba specjalne pozwolenia? nie , wystarczy zarezerwować i zapłacić za nocleg.

 

resztę można poczytać tu: http://www.vt.sk/pl/atrakcje/bary-i-restauracje/noc-na-lomnicy/

 

I ostatnia sprawa to wnoszenie cięzkiego teleskopu na inne szczyty, pomijając niebezpieczeństwo wnoszenia tak ciężkiego klamotu na trudne wierzchołki pozostaje pytanie czy to ma w ogóle sens, co zyskamy poza tym że będziemy 400-500 metrów wyżej ( w przypadku Łomnicy nawet niżej ), moim zdaniem nic nie zyskamy, tu różnica w rozrzedzeniu i przejrzystości powietrza jest prawie żadna, wpływ LP na tej wysokości także pomijalny ale...

wybierając się na obserwacje na szczycie np. Rysów, Łomnicy czy innej góry we wschodnich Tatrach mamy dużo większe zaświetlenie od mocno zurbanizowanych terenów w okolicy Popradu, Tatrzanskiej Łomnicy i innych miast.

 

Kasprowy Wierch jest najwygodniejszy i oferuje naprawdę dobre warunki bo :

a. możemy wjechać na górę zabierając mnóstwo sprzętu do oserwacji zarówno wizualnych jak i astrofotografii,

b. planując wyprawę możemy zarezerwować tani nocleg w budynku kolejki PKLu, mieć dostęp do prądu, bierzącej wody i łóżka :)

 

ps.jeśli już chcesz wnosić sprzęt to może jedynie Czerwone Wierchy lub Wołowiec, o wiele ciemniej i bezpieczniej.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niski nie śliski.

Co do Łomnicy to pisałem z palca bo nigdy tam nie byłem i ponieważ "ktoś" ze dwa lata temu zakosił ze szczytu łańcuchy to pewnie się tam też nigdy nie wybiorę bo mnie łażenie za przewodnikiem nie rajcuje. No chyba że się w wspinaczce podszkolę.

Moje krytykowanie Kasprowego wzięło się stąd, że widać z niego Zakopane, ale faktycznie wystarczy się trochę przemieścić ze sprzętem i całe zaświetlenie zniknie.

Co do tego co by dało dodatkowe 500m wysokości na Rysach to nieśmiało się z Tobą nie zgadzam taka różnica to będzie na oko pod 5% całej atmosfery nad nami (trzeba by policzyć, sprawdzić bo naprawdę zaczynam mitami walić). Rysy są też dodatkowo w miarę w centrum gór więc powinno być tam mniej zanieczyszczeń, pyłów niż na Kasprowym. Choć faktycznie Słowackie miasta okoliczne są mocno przemysłowe więc ogólnie rożnie może z tym być. W ogóle to w Tatrach to z tym czystym powietrzem jest słabo, w Bieszczadach od razu wyczuwa się ekstra świeżość powietrza, w Tatrach na mój nos to powietrze niewiele czystsze niż w dużym lesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzieliście gdzie najwyżej w Tatrach ktoś wniósł sprzęt astro większy jak lornetka?

 

Zanim wtargasz coś ciężkiego na górę bez kolejki, warto się przekonać ile zachodu już jest ze sprzętem wwożonym tylko kolejką - spakować, zmieścić do auta, przenieść, spakować do busa lub taxi (do Kuźnic nie dojedzie się autem), wnieść do kolejki, wynieść w Myślenickich Turniach, wnieść, wynieść na Kasprowym...

A teraz wyobraź sobie, że idziesz nawet w kilka osób targając sprzęt szlakiem pod górę i co? zaryzykujesz nockę w górach na szczycie? Nawet jeśli nie będzie warunków niebezpiecznych, tylko same chmury - i co dalej? Czekasz do rana, albo znosisz sprzęt gdzieś do najbliższego schroniska, być może po to, by się przekonać że się rozpogodziło...

Stąd wyłania się tylko jeden wniosek - tak wysoko u nas w Polsce tylko Kasprowy, wraz z dostępną bazą!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasprowy ma potencjał tylko bardzo rzadko pogodę ( w ten lipiec chyba tylko dzień lub dwa). Na jakim ISO robiłeś?

 

Darek, to właśnie Twoje zeszłoroczne zdjęcia z Kasprowego zainspirowały mnie do wybrania się tam. Ale musiałem czekać rok! Mieliśmy dużo szczęścia, że akurat na tę noc rozchmurzyło się :)

ISO ustawiłem niestety dość wysokie - 3200.

Timelapsy się robią:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne zdjęcia Marcinie, to i ja dodam swoje efekty po pierwszym dniu zmagań.

Od siebie dodam, że wytargałem w sumie 32kg sprzętu i się opłacało.

Mam jakiś problem z dodaniem tutaj zdjęć więc na naszej stronie zamieszczane będą zdjęcia.

 

Marcinie jeszcze raz wielkie dzięki, za to że wszystko się udało dopiąć na ostatni guzik ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.