Jump to content

MarcinSn

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1359
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by MarcinSn

 1. Dużo obserwowałem i fotografowałem niebo w kwietniu dzięki wyłączonym światłom. Ale było to dziwne uczucie, znając powód tych ciemności. Nie chciałbym, by teraz znowu przyszła ta sprzyjająca dla astronomii ciemność (lepiej w normalności wyjechać za miasto), bo wiązałaby się ona z tym, że znowu tyle żyć, zmagających się z covidem jest zagrożonych. Boję się jednak, że z powodu tego, co się teraz dzieje (brak odpowiedzialności, nie przestrzeganie zasad sanitarnych itp.) bardzo szybko te dziwne ciemności przyjdą.
 2. Super wyszło, tylko może trochę jaśniej?
 3. @bajastropokusisz się na skorzystanie z tutorialu od@Lukasz83żeby zrobić Mars w 360? Materiału masz aż nadto Fajnie by było to zobaczyć...
 4. Mój pierwszy księżyc Marsa - Deimos. 21.10.2020, godz.: 22:15. SCT 6", Atik 314E, 1x4s.
 5. Nieporównywalnie lepszy! Tamten, to jakbym widział podwójnie. Myślałem, że z kolimacją teleskopu coś nie tak, ale pewnie tylko mocno rzucało planetą, albo były nie dobrze dobrane parametry stakowania.
 6. Dla pocieszenia: przy tak ciemnym obiekcie przypuszczam, że Barlow prawie 2x nic by nie dał, a tylko ściemnił wszystko, ale z drugiej strony... nigdy nie patrzyłem przez 16"...
 7. Takie małe filmowe podsumowanie tegorocznej opozycji. W prawdzie na potrzeby "zdalnego" kółka astronomicznego, ale i tu też może chyba być. Wiele radości dało mi prześledzenie tutorialu @Lukasz83 za co bardzo dziękuję Nie wiedziałem, że WinJupos ma takie możliwości.
 8. Piękne! Ja musiałem sobie pobrać i obrócić w lewo - lepiej się ogląda wykorzystując potencjał monitora, który najczęściej jest poziomy. Ale jeśli był taki zamysł Autora, to niech będzie, kto chce to sobie obróci :)
 9. Pozytywny wynik testu na wiadomo co, plus chmury, a zatem trochę więcej czasu zmotywowały mnie do przeglądnięcia tutorialu i zrobienia mapy Marsa z moich lichych zdjęć. Zrobiłem ich kilka we wrześniu, więc była jakaś szansa... Wiadomo - wyszło, co wyszło - materiał słaby, ale objęło 360 i bardzo mnie to ucieszyło. Zamieszczam cały materiał wyjściowy, sklejoną mapkę, no i gif. Oczywiście z kolorem nie było się co bawić - materiał bardzo różny, przynajmniej w odcieniach szarości było prościej. SCT 6", TeleXtender 3x, DFK 21AU618, WinJupos, Gimp (zdjęcie 12 IX teleskopem SW 12").
 10. Jak ja bym zrobił takie zdjęcie w wersji 3, uznałbym obiekt za odhaczony. Ale widzę, że w v4 jest jeszcze więcej szczegółów na jasnych obszarach mgławicy, a i te drobiazgi (w samym środku, czyli z tyłu całego kompleksu) coraz wyraźniej widać... W ogóle, bardzo fajnie mi się na to zdjęcie patrzy :)
 11. I że zacytuję kogoś kto już tak powiedział tu na forum: "Będą szczegóły na Ganimedesie, jak u mnie na najlepszym zdjęciu Marsa" - czy jakoś tak
 12. A to nie o nim była mowa powyżej? Jakkolwiek by nie było, po zakręconym Marsie, świat na Astropolis nie będzie już taki sam...
 13. Mi się chyba goto zepsuło, bo nie trafia mi w tą samą planetę co Łukaszowi...
 14. Oo trafiłem Chyba zaraz rozkręcę koło filtrowe i wyciągnę czerwony i niebieski filtr, bo nie mam okularów...
 15. Nie prawda! Mars się kręci nie wokół biegunów, ale wokół równika pokazując raz biegun północny, raz południowy Zainspirowany animacją na szybko złożyłem 4 zdjęcia mniej więcej tej samej strony Marsa z lat 2014-2020. Może Łukasz zrobiłby taką wersję w hiper-jakości?
 16. Patrzę i płaczę... ze szczęścia, że to widzę! W końcu Mars w pełnym zakresie i to nie symulacja, gdzie odpowiedników terenów trzeba się domyślać, lecz prawdziwe foto. Świetna robota!
 17. Dobrze, że @Aliceporuszył ten temat. Ja tylko mogę dodać od siebie, że właśnie na planetach mi te farfocle najbardziej przeszkadzają. Nadlatują właśnie tam, gdzie chcę akurat patrzeć. Uspokajam wtedy wzrok i w pewnym momencie sobie lecą dalej (najczęściej niżej), ale nie zawsze i to jest denerwujące i tym trudniej uspokoić wzrok i siebie. Kiedyś byłem u okulisty, zaglądała mi do oka tym wielkim urządzeniem, ale mówi, że nie widzi nic niepokojącego. Ale też dziwna rzecz - gdy przed badaniem wzroku zakropliła mi oczy tym płynem do rozszerzania źrenic, to dopóki ten płyn działał, to nie widziałem
 18. Z tej nocy, koło 0:00 9/10 października. Niestety na Olimpus, jak widać, nie było szans... jak dotąd na warunki podobne do wrześniowych nie trafiłem. SCT 6", TeleXtender 3x, DFK 21AU618, 2100kl.
 19. Ja nawet czapy polarnej nie widziałem, po półtorej godziny kręcenia bezsensownych avików zebrałem się do domu, aby jednak więcej pospać. We wrześniu było naprawdę super. Ale myślę, że trafi się jeszcze jakaś marsjańska noc w październiku ;)
 20. Sol 645, coś tam kopie (Gif z 33 zdjęć pobranych z ich strony)
 21. Mizerny z wczoraj (28.09 przed 1:00). SCT 6", TeleXtender 3x, DFK 21AU618, 3000kl. Pływał tak, że wizualnie nie dostrzegałem żadnych szczegółów. Ze zdjęcia zdjąłem kolor. Spodziewałem się genialnego seeingu, bo wieczorem widziałem Tatry z Krakowa, widocznie taka przejrzystość powietrza nie idzie w parze z seeingiem?
 22. I mnie się udało wczoraj wieczorem zza Nowej Huty na wycieczce rowerowej zobaczyć góry
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.