Skocz do zawartości

Mocowanie guidera


Emu

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Przyszła pora na zamontowanie guidera do SW ED80 i tu pojawia się kilka wątpliwości odnośnie samego montażu dodatkowego dovetaila. Guider to SW 80/400. Zamontowany będzie w obejmach takich jak te:

 

http://www.astrokrak.pl/obejmy/1413-pierscienie-regulacyjne-do-guidera-z-dovetailem-.html

 

Czy ktoś ma sprawdzony pomysł czym go przymocować (przykręcić)? Obejmy od ED80 mają: jedna szpilkę z gwintem i nakrętką, druga posiada nagwintowany otwór.
Jakie to są gwinty, chodzi mi o rozmiar i czy calowe czy metryczne? Mocować przy pomocy tej oryginalnej nakrętki od SW czy zwykłą nakrętką? Potrzebne są jakieś specjalne śruby do takiego montażu, bo zakładam że w miejsce otworu w obejmie tubusa Ed-ka muszę "coś" wkręcić?
Może się ktoś podzielić wiedza jak wygląda u Was mocowanie dovetaila guidera do obejm teleskopu?

Ponadto - mocować też szukacz do głównego teleskopu?

Dziękuję, pzdr
Emu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej masz tam gwint 1/4" sluzacy do przymocowania aparatu fotograficznego na teleskopie. Sprobuj przykrecic tam sam aparat :)

 

No wlasnie tak podejrzewam, ze to moze byc 1/4" bo to na pewno polaczenie do aparatu. Czyli moglbym dokrecic dovetaila z jednej strony ta nakretka od obejmy ED-ka a z drugiej dac jakas srube. Mam zdaje sie obejme od Newtona z taka szpilka, moze warto by sprobowac ja wykrecic i wkrecic do obejmy ED?

Kurcze, nikt nie sprzedaje takich elementow montazowych? Znalazlem tylko takie srubki:

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6441_Hex-screw-set-with-allen-key.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do obejm Oriona 80ED mam od góry przykręcony kawałek aluminum jako dovteil pod guider SW 80/400, a do tego aluminium przykręciłem guideringi w które włożyłem właśnie 80/400.

Wygląda to tak, że do obejm 80ED przykręciłęm od góry dovteil zwykłymi śrubami fi6 bo takie tam pasują. Mialem już dwa komplety obejm pod swojego Oriona i w obu przypadkach "od góry" miałem tam zwykły gwint na śruby fi6.

 

A w przypadku oryginalnych obejm od SW 80/400 to rzeczywiście na górze jednej z nich jest wkręcona śruba "statywowa" 1/4 cala do bezpośredniego przymocowania aparatu i skontrowania dołączoną sporą, czarną nakrętką.

 

Edytowane przez simarik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No jak masz mocny montaż i porządne obejmy to może i możesz sobie pozwolić na "klasyczne" rozwiązanie.

 

Nie, mam zwykly HEQ5. Mam rozumiec ze nie da rady uciagnac ED80 z ta mala tubka 80/400? Troche to dziwne, montowalem go juz w ten sposob i wszystko bylo ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do obejm Oriona 80ED mam od góry przykręcony kawałek aluminum jako dovteil pod guider SW 80/400, a do tego aluminium przykręciłem guideringi w które włożyłem właśnie 80/400.

Wygląda to tak, że do obejm 80ED przykręciłęm od góry dovteil zwykłymi śrubami fi6 bo takie tam pasują. Mialem już dwa komplety obejm pod swojego Oriona i w obu przypadkach "od góry" miałem tam zwykły gwint na śruby fi6.

 

A w przypadku oryginalnych obejm od SW 80/400 to rzeczywiście na górze jednej z nich jest wkręcona śruba "statywowa" 1/4 cala do bezpośredniego przymocowania aparatu i skontrowania dołączoną sporą, czarną nakrętką.

 

 

Te sruby to metryczne sa czy jednak calowe?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalne śruby metryczne - tak przynajmniej było w przypadku moich obejm.

 

Ale czegoś nie rozumiem - pytasz jak zamontować guider na 80ED a w ostatnich swoich postach piszesz że montowałeś już SW 80/400 na barana:

 

"... montowalem go juz w ten sposob i wszystko bylo ok"

 

P.S. Dodam że ja również mam 80ED z SW 80/400 na barana posadzone na Heq5 - i działa.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie, mam zwykly HEQ5. Mam rozumiec ze nie da rady uciagnac ED80 z ta mala tubka 80/400? Troche to dziwne, montowalem go juz w ten sposob i wszystko bylo ok.

 

Przy takim montażu w astro-foto istotny jest każdy kilogram - jak zamocujesz guilder na barana to zwiększy się ramie i będziesz musiał również zainstalować dodatkowe przeciwwagi.

Ja bym Ci radził przerzucić cię na finderscope guider ;)

Edytowane przez .zombi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalne śruby metryczne - tak przynajmniej było w przypadku moich obejm.

 

Ale czegoś nie rozumiem - pytasz jak zamontować guider na 80ED a w ostatnich swoich postach piszesz że montowałeś już SW 80/400 na barana:

 

"... montowalem go juz w ten sposob i wszystko bylo ok"

 

P.S. Dodam że ja również mam 80ED z SW 80/400 na barana posadzone na Heq5 - i działa.

 

 

 

 

Och, montowalem go na probe i dosyc byle jak, stad to pytanie do bardziej doswiadczonych jak poprawnie zamocowac guider by uzyskac odpowiednia sztywnosc i pewnosc polaczenia. Trzymal sie calosci ale nie bylo to zbyt profesjonalne. Dodam, ze efekt wizualny ma dla mnie rowniez znaczenie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy takim montażu w astro-foto istotny jest każdy kilogram - jak zamocujesz guilder na barana to zwiększy się ramie i będziesz musiał również zainstalować dodatkowe przeciwwagi.

Ja bym Ci radził przerzucić cię na finderscope guider ;)

 

Dziekuje za info, nie wzialem pod uwage dodatkowych przeciwwag :( Popatrze za tym rozwiazaniem z finderscopem, chociaz przyznam, ze troche szkoda mi rezygnowac z tego co juz mam, w koncu zainwestowalem w 80/400, kamerke, obejmy itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.