Skocz do zawartości

Teleskop do 1500-2000 pln


foto4deg

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie.

Szukam teleskopu, który będzie w sumie moim pierwszym :)

 

Chciałem początkowo coś do astrofotografii, ale jak zobaczył koszt samego HEQ5 to odpadło - jest nie do zaakceptowania przez mojego ministra finansów.

Teleskop miałby służyć do oglądania... tak i tu jest problem :) Co jest najciekawsze i najbardziej interesujące? Ja bym chciał poobserwować księżyc, mieć możliwość odkrywania na nim kraterów itp. Do tego nie wiem, czy gwiazdy, czy planety?

Jak to moja narzeczona stwierdziła, dla niej wszystko będzie "wow" ;) Teleskop mógłby być uniwersalny pod względem mobilności - do domu i pod namiot.

 

Przy okazji. Czy istnieje możliwość, aby taki teleskop podłączyć do Nikona D700/D600? Chciałbym jedynie porobić zdjęcia księżyca, wiem, że nic więcej do kwoty 2000 pln nie mogę oczekiwać.

U mnie najpopularniejsze są Sky-Watcher i Celestron. Myślałem o Sky-Watcher Explorer-130 EQ3-2 F-900, ale nie wiem, czy spełni moje oczekiwania.

 

pozdrawiam

Edytowane przez foto4deg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikona powinieneś podpiąć przez redukcję na gwint M42, bądź przez soczewkę Barlowa z taką redukcją. 5" to troszkę mało nawet mój dobson 8" też nie jest jakiś szałem, przynajmniej ze zdjęć znalezionych w sieci, jednak kosmos to nie tylko to co widać na zdjęciach w sieci, jak się wypogodzi to zobaczymy. Po całym dniu wertowania tu stron stwierdzam, że teleskop jest jak kanapka, apetyt rośnie w miarę jedzenia, jednak fizyki nie przeskoczysz a nie da się powiększać nad opór bo odbija się to kosztem jakości obrazu. Jak każdy chyba nowy, nie ma co ukrywać, chce się zobaczyć wszystko od księżyca przez Przerwę Cassiniego na Saturnie po passaty na Jowiszu, mijając po drodze mgławice, gromady itp.. ale na rzeczy jak Jowisz czy nawet Saturn, potrzebny jest dobry okular planetarny co by jakoś to wyglądało, zaś mgławice są 'ciemne' i teleskop musi być 'jasny'. Dobrze by było, aby lustro było jak największe. Przy dużych powiększeniach trzeba pamiętać że wszystko jest w ruchu. Im większe powiększenie tym szybciej będzie dana rzecz uciekała. Domyślam się, że jak u mnie fotografia była by tylko z doskoku, raz za czas. Też pytanie czy za każdym razem targał byś tą armatę pod namiot? jeśli tak to EQ3. Sposób prowadzenia to też wynik z tego ile masz miejsca w domu ogrodzie czy aucie. Ja byłem zaskoczony po złożeniu dobsona 8" jak sięnął mi do klatki piersiowej. Warto to przemyśleć bo kiedyś mówiłem sobie, kurna muszę się odrdzewić w robieniu zdjęć i taszczyłem 5kg plecak gdzie się dało szczególnie w góry, aż się wkużyłem bo na ilość wypadów może tylko kilka razy wyjąłem aparat i po prostu przestałem go nosić, a zabieram go, gdy chcę konkretnie porobić zdjęcia. Dobson zmieścił mi się do Twingo i o dziwo było jeszcze miesca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farmer, dzięki za długą odpowiedź :) Auto spore, także o ilość miejsca się nie martwię. Obok miejsca zamieszkania mam stok narciarski, ostatnio z niego obserwowałem perseidy. Namiot to pewnie 4-5 razy do roku, jak nad firody bym jechał, daleko od miasta i wysoko :)

Jakiego masz dobsona, jeśli mogę zapytać? U mnie facet sprzedaje 2-letniego używanego celestron advanced gt eq5, dostosowany już do astrofotografi, ale to raptem 6''. Nie mam szczególnego parcia na astrofotografię, zdjęc czasami mam do obrobienia z pracy tyle, że z chęcią wyrzuciłbym komputer ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Sky-Watcher SKDOB 8" PYREX zwierciadło ma 203mm, 1200mm ogniskowej. Jest dość jasny coś niewiele ponad f/5.

 

Przykładowo przyjmując, ilość światła zebranego z Saturna wypada w ten sopsób dla:

 

Lustro ~5"

satu125.gif

 

Lustro ~8"

satu200.gif

 

Lustro ~14"

satu350.gif

 

Wiadomo zdjęcia swoją drogą, bo wszystko drży nawet od podniesienia lustra aparatu no i widoczność lub jak kto woli seeing, a patrzałkami też inaczej. Nie mniej z lustra 14" jesteś w stanie zebrać więcej szczegółów. Większe lustro daje możliwość dłuższej ogniskowej a co za tym idzie, większego powiększenia rozdzielczego. Jest to powiększenie samo w sobie teleskopu, zachowując przyzwoitą światłosiłę. Tu też kłania się powiększenie użyteczne, ja przez to rozumię, takie powiększenie, które da szczegóły, a nie kontury plamy. I tak dla 6" lustra wynosi to 150x2= 300. czyli kupując okulary przeliczasz ich powiększenie aby nie przekroczyło x300 lub używasz kalkulatora http://www.teleskopy.net/?idg=warsztat, bo później wyjdzie jedynie plama. Choć i są tacy którzy dołożyli by do tego Barlowa byle obiekt był jeszcze większy. To nic że Przerwa Cassiniego się zlewa z pierścieniami, a Jowisz wygląda jak piłka do tenisa widziana przez okulary babci. ;)

Szukam właśnie zdjęcia gdzie było to świetnie pokazane.. jak trzeba to nigdy nie ma :/ innych też

Zostają też gromady i mgławice. Te ostatnie przez teleskop wyglądają jak szare mgiełki, budowy oka nie przeskoczysz jedynie długie czasy naświetlania dają kolory no i mechanizmy zegarowe...

 

Kurde myślę czy przy takim budżecie nie lepiej było by zamiast 6" na miejscu, spróbować przytaszczyć z kraju 8" czy nawet 10". chyba na delta optical widziałem 10" na dobsonie za 1700 czy nawet 8" też na dobsonie za 1100 a na wypady kupić jakąś dobrą lornetkę . zawsze to mniej niedosytu :) tylko klocek waży trochę. Moja 8 była w dwóch paczkach po 12kg

 

 

edit.........

Chyba też, tam kolega pisał, że jest dwuletnia 6".

 

 

Znalazłem filmiki warte poświęcenia czasu. Gościu wali od razu, a jego głos przyjemny dla ucha.

 

https://www.youtube.com/playlist?list=PLDVgnqP-Yu1DknGyX3HHD-teYntWAWsjO

 

w 6 odcinku są zdjęcia, których szukałem...

 

Edytowane przez Farmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, 6 to zwierciadło 6" :) Dziś jest pierwsza czysta noc, na pierwszy ogień poszły gwiazdy, a dokładniej Altair w gwiazdozbiorze Orła. Gwiazda krystalicznie biała, może wielkości główki szpilki. Gwiazdy, gromady, mgławice jak dla mnie idealnie są pokazane tu:

http://www.nabu.net/astro/sketches.htm

Dokładnie je tak samo widzę przez mojego dobsona. Choć jak w przypadku M15 w mieście, gromadę zauważyłem metodą zerkania :D

Centralnie tego nie widać, ale gwiazd są tysiące, setki tysięcy plus to co mi się w oczach mieni :)

Od razu mówię, że soczewki kontaktowe to zły pomysł, niby coś jest lepiej, ale do astronomi to okulary.

Czekam na Uran, aż wyjdzie zza gór, choć idzie prawie z księżycem i pewnie będzie kicha oraz na Neptuna, aż wyjdzie zza domu sąsiada.

Polecam, zwykłą obrotową mapę nieba do zgrubnego zorientowania oraz program Stellarium dobra rzecz do obserwacji. Wiadomo w dzień nic nie pokaże, ale zmiana godziny w programie... :) Na moim złomowym laptopie, gdzie sterowniki nie były aktualizowane przez producenta od kilku ładnych lat ruszyła dopiero wersja z nazwą w pliku 'MESA', tnie trochę, ale działa. no i trzeba to poustawiać. Polecam też :

http://www.teleskopy.pl/images/obrotowa_mn30cm_tyl_2011.jpg

Niestety trzeba zooma dać, tam na samej górze jest fajnie pokazane jak na oko można oszacować odległości kątowe. W stellarium włączyć siatkę azymutalną i można określić w przybliżeniu co jest gdzie.

Z wniosków jakie mi przychodzą to na wypady idealna była by lornetka 9x50, 10x50. Na dworze ledwo co widać pierwsze gwiazdy, ale przez lornetkę już jest znacznie więcej.

 

 

edit...............

poprawione literówki

Edytowane przez Farmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soczewka kontaktowa ma to do siebie, ze zachodzi łzą przynajmniej ja tak to nazywam. Chwilę temu patrzyłem na księżyc, kilka sekund nie mrugałem okiem, ale nie wytrzymałem i mrugnąłem obraz się trochę pogorszył, pierwsze myślałem, ze oparłem się o okular i go wsunąłem trochę, ale ustawiłem na nowo i zablokowałem śrubą. Znów chwilę patrzyłem, mrugnąłem i znów taki trochę zalany obraz. Na kraterach to zauważyłem, ale że okular mam zablokowany, odsunąłem się od okularu pomrugałem kilka razy i było lepiej. Teraz tak myślę, że może to być to, że soczewka delikatnie spływa z oka

U mnie jako u astygmatyka jest też ten problem, że muszę mieć soczewki cylindryczne, a moja wada to coś koło -1,23 i -0,73, jak powiedziała okulistka taki rodzaj soczewek nie jest produkowany i mam -1,25 i -0,75 jako najbliższe do mojej wady. Okulary z moją wadą kupię dokładnie takie, że dają obraz w jakości full hd, ale niestety nie soczewki, choć te są bardzo wygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, obejrzałem filmy, doczytałem, czegoś się dowiedziałem.

 

Porównałem ceny w Pl i u mnie... Powiem, że szczerze się zdziwiłem, u nas 2-3x drożej. Zwykle sprzęt typu aparaty, obiektywy, lornetki jest w podobnej cenie, czasami droższy o 15-20 %, ale z teleskopami to popłynęli strasznie. Pozostaje poczekać do przyjazdu do Polski i chyba wtedy kupić.

Do tego czasu zdążę jeszcze sporo doczytać.

 

Przy okazji, wspomnieliście tu o Stellarium. Ostatnio przy obesrwacji perseidów używałem programu na iPhona, który pokazuje nakładkę na obraz z kamery w czasie rzeczywistym. Poprzez funkcję gps i wbudowany kompas synchronizuje obraz z kamery z wirtualnym obserwatorium, w którym można znaleźć opisy poszczególnych gwiazdozbiorów, gwiazd, mgławic itp. Jeśli to nie będzie reklama, to mogę podać nazwę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj nazwę, informacji nigdy za wiele :) Ja na windowsphonie używam sky map, ale niestety lumia 610 nie ma kompasu, więc działa tylko w pionie :D U Ciebie są świetne warunki do oglądania. To może być jednym z powodów, z drugiej strony może być tak, że chce się po prostu utrzymać pewien pułap ludzi którzy mają do tego dostęp.. Np. kiedy zaczynałem żeglować pomyślałem o własnej kabinówce, ale jak przyjrzałem się cenom kabinówek do remontu i ogólnie co ile kosztuje to masakra. Drugi przykład golf, wpisowe do klubu golfowego niedaleko mnie kosztuje 5500zł a rocznie 1500zł. Choć myślę, że krajom skandynawskim zależy na edukacji to myśl o pułapie odpada. Chyba, że jest to towar nie zbyt chodliwy... Czekając na przyjazd, zakup na początek lornetkę, sam nie wierzę, że to piszę, ale to prawda. Zobaczysz dużo, a nawet bardzo. Powoli zaczniesz się uczyć nieba i co gdzie jest. W czasie zmierzchu, kiedy na niebie zobaczysz jedną może dwie gwiazdy w lornetce będzie ich dużo więcej. Wiele osób ma z teleskopem tak, jak z jedzeniem. Jesteś głodny, język wisi u kolan i zamiast zjeść spokojnie porcję ładujesz talerz do oporu. Zjadasz a później zamiast być sytym jest się rozpuchniętym i jedynie co by wypadało aby się tego pozbyć to zwrócić to. Wiele osób kupuje teleskop, pierwsza noc, zagląda, a tam w zasadzie ciemno i same punkciki. Może gwiazda podwójna zwróci uwagę, dwa łebki od szpilki obok siebie, ale efekt wow powoli zaczyna zanikać i ustępować miejsca rozczarowaniu, bo wszędzie jest pokazany kosmos tak kolorowo. Pół biedy jak widać księżyc można oprzeć się na jego powierzchni, Jowisz, Mars, Saturn. Pierwsze miałem lornetkę, za 50zł od Rosjanina z parkingu kupioną, później było trochę mało, a w tv zapamiętałem jak robi się lunetę z rury pcv, szkła od optyka +1 i okularu lornetki, którą rozbebeszyłem i tego używałem. Jeśli będziesz mógł, postaraj się kupić jak największe lustro. Do tego przydał by się też okular planetarny i coś między 10mm dawanym w komplecie, a planetarnym. Temat do przemyślenia:

http://astropolis.pl/topic/46050-powiekszenie-uzyteczne-a-rozdzielcze-jak-ma-sie-jedno-do-drugiego/

 

Czasem niech coś poleżakuje, niż jakby miało się przydać, a nie być pod ręką... przynajmniej ja tak uważam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program nazywa się SkyView Free. Jest naprawdę świetny - przynajmniej dla mnie. Tu film link.

 

W przyszłym tygodniu będę w Polsce i chyba kupię Celestron NexStar 130 SLT lub Sky-Watcher newton 200/1000 mm EQ5. Fakt, ten drugi trochę przekracza budżet, ale lepiej chyba kupić raz, a dobrze. Poza tym ma mocowanie umożliwia już robienie zdjęć z wykorzystaniem krótkich ogniskowych.

 

Macie jakiś sprawdzony sklep z dobrymi cenami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.