Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop /luneta dla 8 latka


Radi75

Rekomendowane odpowiedzi

 

Proszę o poradę jaką lunetę/teleskop wybrać dla początkującego „ASTRONOMA” w sklepie doradzili mi Teleskop Refraktor AR 70/700 AZ-EQ ja znalazłem w tej samej cenie coś takiego Teleskop - Bresser - MARS EXPLORER 70/900 EL. Sprzedawca oczywiście twierdzi, że dla początkującego lepsza będzie pierwsza wersja

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno warto by taki teleskop:

1. był refraktorem

2. był na montażu azymutalnym

3. miał wyciąg zakończony 1 1/4 cala (żadne 0,95 jak w wielu sprzętach dla początkujących)

4. nie był plastikowy ;)

A oczywiście fajniej byłoby, by apertura była nie 70 ale 90 - znaczna różnica (ale też i w cenie).

Te podesłane nie są złe, może zobacz też jakieś Sky Watchery.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W myśl zaleceń M@ćka, z którymi bez zastrzeżeń się zgadzam, proponuje Sky Watcher 80/400. Do niego azymutalny, intuicyjny montaż AZ4, broń Boże paralaktyk. Ten AZ4 z powodzeniem może być aluminiowy, ale jeśli kasa pozwoli - kupić na stalowych nogach. Będzie bardziej perspektywiczny, znacznie więcej uniesie, szybciej i łatwiej się go montuje i demontuje.

 

Po dokupieniu/dorobieniu odpowiedniego adapteru, można zamocować lornetkę i już ma się sprzęt na nocne i dzienne obserwacje. Refraktorek zniesie powiększenie 80-100x, bez degradującej obraz aberracji chromatycznej a przy odpowiednim doborze okularów pole widzenia można mieć od cca 0,6 ( cały Księżyc) do ponad 2 stopnie, więc np.Plejady, M31 itp

 

Wypowiedź opieram na własnym doświadczeniu; mam stalowy AZ4, ale dla 10-letniego zapaleńca w rodzinie kupiłem na aluminiowych nogach :)

 

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najtańszej opcji sprawdzi się ten http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1310&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-70/700_AZ-2

przy trochę większym budżecie ten http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1424&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-90/900_AZ-3

 

Dla 8 lata zdecydowałbym się na wersję tańszą bo wiadomo jak jest z dziećmi. Ogólne zasady wyboru podał M@ciek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.