Skocz do zawartości

Mgławica Bąbel Ha i HST


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za porady i propozycje obróbki :) Teraz mi tylko powiedzcie, jak się pozbyliście tych gradientów w tak dużym stopniu?

Jeśli chodzi o flaty, to na OIII dały one dobry rezultat (bo tam odblaski są subtelne), na Ha dały poprawę, ale kółka zostały, a na SII pogorszyły efekt, więc tam ich nie zastosowałem. Niestety flaty w moim wypadku nie rozwiązują problemu, te odblaski mają za ostre "krawędzie", żeby flat to ładnie wyrównał. Ze sztucznym flatem z Pixa jest niestety to samo.

 

Jeżeli chodzi o moje zmagania z Atikiem to miałem podobny efekt w testach kiedy filtr był zbyt daleko matrycy !

Warto też wyczernić krawędzie filtrów bo Baader też ma różne partie - moja była fatalna i potęgowała efekt.

U mnie filtr jest najbliżej matrycy, jak to tylko możliwe. Nie powiem, ile dokładnie, ale blisko. Dzięki Zombi za pw. Przeanalizuję te flaty i spróbuję sam przeprowadzić testy, jak tylko znajdę czas. Z tego, co jednak ustaliłem do tej pory, to problem występuje tylko, gdy w układzie optycznym jest teleskop. Sama kamera z kołem i korektorem nie generuje takiego odblasku. Tłumaczę sobie to tym, że gdy nie ma tuby, to światło jest rozproszone i odblaski rozmywają się, a tuba kierunkuje bieg promieni i artefakty wyostrzają się (tak, jak to ma miejsce z brudami na matrycy).

 

 

 

Jeżeli chodzi o "kolorowanie" to ono działa na odpowiednio "gładkim materiale":

Kolorowałem materiał z wywalonymi gwiazdami zgodnie z tutorialem Tone Mapping. Materiał był wtedy najgładszy, jak się tylko da (rozmywany gaussem itp). A i tak przy użyciu selective color powstawały plamy. Żeby było jasne - przez plamy rozumiem taką fakturę mgławicy:

NGC7635 HaHST wycinek.jpg

 

A co powiecie o samym materiale? Czy gdyby nie było tych gradientów, to można uznać, że jest to dobry materiał i wystarczająca ilość klatek?

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie materiał bardzo przyjemny. Nie robiłem żadnego odszumiania.

Gradienty - faktycznie ten odblask cały czas gdzieś wychodził przy wyciąganiu materiału.

Kanały Ha i OIII bardzo fajne. SII odwrócony i jakoś dziwnie mi się nie chciały spasować gwiazdy.

 

Co do gradientów pisz na PW. Może coś podpowiem i sprzedam moją metodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym, że powinny być fitsy już pisałem.

Gradientów najlepiej można się pozbyć stosując dokładnie zgodnie z tutorialem funkcję Dynamic Backgroud w

Pixie.

Stack S II jest jakiś dziwny, gwiazdy rozprane , nie da się dobrze alignować z pozostałymi.

W ogóle dużo sygnału, dobry materiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.