Skocz do zawartości

Automatyczne obserwatorium – pierwsze testy


AWE

Rekomendowane odpowiedzi

Jak pisałem wcześniej czujnik IR dla prawidłowego działania musi być ogrzewany. Nie tylko deszcz ale też rosa powodują, że czujnik nie będzie pokazywał prawidłowej temperatury nieba. Bardzo łatwo to wykryć, wystarczy kontrolować wskazania temperatury otoczenia (T_a) czujnika i porównać ze wskazaniami temperatury IR (T_ir). W przypadku gdy T_a będzie równa, większa od T_ir trzeba uruchomić ogrzewanie czujnika do momentu gdy T_a wyraźnie spadnie poniżej T_ir. Co do sposobu montażu to powinien być zamocowany lekko pod kątem. Na zdjęciu folia grzewcza z czujnikiem MLX90614ESF-BAA. Taka folia wystarczy żeby "oczyścić" czujnik w kilka minut.

 

IR_ogrzewanie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jam mam stację pogodową bez podgrzewania czujników ale trzeba będzie ją przerobić. Czujnik deszczu dochodzi do siebie nawet po jednym dniu od czasu deszczu.

W skrzynce jest elektronika, w próbówce czujniki światła, czujnik IR przymocowany do czubka słupka. Wewnątrz białych miseczek jest czujnik temperatury i wilgotności. Miernik wiatru (nie ma go na zdjęciu) znajduje się na odrębnym słupie oddalonym około 3m od czujnika IR (poza jego stożkiem widzenia)

 

 

20141202_080453.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj następna porcja informacji. Program staram się tak pisać aby był w miarę możliwości uniwersalny. W tym celu wiele parametrów według których aplikacja działa nie zaszyłem wewnątrz programu tylko wczytuję z pliku konfiguracyjnego. Jest to plik tekstowy więc mogę zmienić parametry bez kompilowania kodu.

Aplikacja jest pisana tak aby nie tylko pracowała w trybie automatycznym ale także może pracować jako pomocnicza w trybie ręcznym np nie mamy zmechanizowanego dachu nie ma sprawy nie korzystamy z funkcji obserwatorium. Nie mamy stacji pogodowej aplikacja też działa bez pewnych funkcji. Idąc dalej można ją skonfigurować jeśli nie mamy focusera elektronicznego też nie ma sprawy nie będzie sam ostrzył, nie mamy koła filtrowego też dobrze. Nie chcemy focenia automatycznego ale możemy zastosować procedurę naprowadzenia na cel, itd.....

Może coś się bardziej rozjaśni niżej opisuję jedną z prostych procedur dotyczących zarządzaniem chłodzeniem kamery:

 

Algorytm kontroli sterowania temperaturą chłodzenia kamerą główną.

 

Kamera główna jest sterowana poprzez Maxima, program widzi kamerę która jest podpięta i skonfigurowana w Maximie. Program starałem się napisać tak aby mógł obsłużyć dowolną kamerę. Konieczne jest doprecyzowanie parametrów kamery w pliku konfiguracyjnym:

Parametr KAMERA_COOLER_IS (Boolean) określa czy kamera posiada chłodzenie (true) lub nie posiada (false). W ten sposób można obsłużyć kamery bez chłodzenia np. QHY 5

Parametr KAMERA_COOLER_CAN_SET (Boolean) określa czy kamerze można ustawić zadaną temperaturę chłodzenia (true) lub tylko można włączyć chłodzenie (false) taką kamerą jest Atik Titan

Parametr KAMERA_COOLER_POWER (Boolean) określa czy kamera potrafi informować sterownik z jaką mocą pracuje chłodzenie (true) jeśli nie potrafi to (false).

Parametr KAMERA_COOLER_ALGORYTM (Int) określa który algorytmem będzie sterowana temperatura chłodzenia kamery

0 – nie steruj użytkownik będzie to sam robił

1 – sterowanie według temperatury zewnętrznej (potrzebna podłączona stacja pogodowa) dokładny opis algorytmu poniżej

2 – sterowanie za pomocą kontroli mocy pracy chłodzenia (nie potrzebna stacja pogodowa) dokładny opis algorytmu poniżej

3- jako temperaturę startową ustala według temperatury zewnętrznej zaś później używa kontroli mocy chłodzenia

4-stała temperatura chłodzenia

Opis algorytmu

Algorytm 0
nie ma o czym mówić, nie robi nic

Algorytm 1

Temperatura chłodzenia kamery nie zmienia się ciągle tylko skacze o pewien próg ja go wyznaczyłem na poziomie 5 stopni (ale można go dostosować do własnych potrzeb parametr KAMERA_SKOK (float)). Jeżeli uznamy że skok wynosi 5 stopni to dopuszczalne temperatury chłodzenia to (…, 10, 5, 0, -5, -10, -15,….). Ja ograniczyłem spadek temperatury do -35 (można to zmienić parametr KAMERA_MIN (Int). Do obliczeń potrzebny jest jeszcze jeden parametr mówiący do jakiej temperatury od temperatury otoczenia może schłodzić kamera (Parametr KAMERA_DELTA (int) ja wyznaczyłem ten parametr na -35 dla kamery Atik 383L+.

TempSet=Floor((Temp_otoczenia+Delta)/Skok) *Skok

Np.

Jeśli Tempertura otoczenia to 2,5 delta -35 a skok 5

Floor((2,5-35)/5)*5=-35

 

Jeżeli nie będzie podłączona stacja pogodowa to program będzie liczył tak jakby był to algorytm 4

 

Algorytm 2

W tym algorytmie aby poprawnie działał musimy dobrze wyznaczyć progi chłodzenia ja po obserwacji swojej kamery zauważyłem że jeśli moc chłodzenia jest niższa niż 75% to można obniżyć temperaturę chłodzenia o 5 stopni w dół. Na tym polega pomysł na ten algorytm. Mimo braku termometru dobrze zmienia temperaturę.

Jeżeli moc chłodzenia spadnie poniżej progu (Parametr KAMERA_POWER_PROG (int)) to obniż temperaturę chłodzenia o skok (Parametr KAMERA_SKOK (float)))

Jeżeli moc chłodzenia równa jest 100% i temperatura chłodzenia kamery jest wyższa o 0,2C od zadanej (chłodzenie nie wyrabia) to podnieś temperaturę o skok (Parametr KAMERA_SKOK (float)))

 

Np. Jeśli mamy ustawioną temperaturę na -20 i moc chłodzenia wynosi 70% to zmieniamy temperaturę na -25

 

Wartość początkowa jest ustawiana na -20 (Parametr KAMERA_TEMP_START (float))

 

Algorytm 3

Jest to algorytm 2 tylko wartość początkowa jest wyliczana na podstawie algorytmu 1

 

Algorytm 4

Temperatura jest ustawiana na -20 (Parametr KAMERA_TEMP_START (float))

i utrzymywana cały czas bez zmian

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w nocy system pracował samodzielnie, pogoda trochę mglista i pełnia ale urobek znakomity. Zebrał 30 klatek po 20 minut każda to jest 10 godzin materiału, mógłby troszkę więcej ale nad samym ranem zabrakło mu celów. Muszę przejrzeć potencjalne cele z okolic Lwa (niebo wiosenne).

Na razie to mój rekord.

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.