Skocz do zawartości

jak zbudować prowadzenie z GOTO?


Rekomendowane odpowiedzi

To moze w skrocie....

 

Potrzebujesz kilku elementow:

1. przekladni

2. silnikow

3. sterownika (ktorym w niektorych przypadkach moze byc komputer + troche prostej elektroniki)

 

1. Jedna z przekladni powinna byc "samohamujaca" (czy jak to sie tam mowi)...czyli najlepiej slimak + slimacznica.

(slyszalem, ze ponoc dobrej jakosci slimak+slimacznica mozne kosztowac 800zl....a Ty potrzebujesz 2 + dodatkowe przekladnie - chociaz to zalezy)

 

2. najlatwiejsze w obsludze sa 4-ro fazowe silniki krokowe (i wiecej krokow na obrot tym lepiej - wiadomo).

Moc silnikow (moment obrotowy konkretniej) tez jest wazny. Im ciezszy teleskop (i mniejsza przekladnia) tym wiekszy silnik powinienes uzyc.

 

3. Silniki trzeba wysterowac. Do tego potrzebny bedzie sterownik. Zazwyczaj robi sie to na malych procesorach (atmel, lub nawet pic), ale przy posiadaniu pewnych umiejetnosci (programowanie + elektronika) mozna pokusic sie o wykorzystanie do sterowania silnikami PC'ta, kilku kluczy (trazystorow) i wlasnorecznie napisanego programu (musi byc mozliwosc uwzglednienia przelozenia przekladni....wiec chyba najlepiej napisac taki soft samemu...przynajmniej ja tak uwazam).

Sterownik ma tez za zadanie "sledzenie nieba", czyli posiada tzw. mechanizm zegarowy (tak sie na to kiedys mowilo).

Polecam strone Leszka.....

 

Nie bede pisal o problemach, ktore mozesz napotkac podczas budowy takiego mechanizmu......a to dlatego, ze nigdy takiego nie zbudowalem;)

 

Mysle, ze moze watro pomyslec nad gotowymi sterownikami (mozna taki kupic np. u Janusza P.) i dorobic odpowiednie przekladnie (ale to kosztuje....wiadomo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie ma już zdjęć w archiwalnych postach a linki już wygasły :(

 

Gdzieś na dysku mam zapisaną cala strone i wszystkie schematy oraz obrazki .. daj mi kilka dni a znajde i podeśle.

 

pozdr

DaVe

 

Najlepiej umieść wszystkie obrazki na forum albo na jakimś serwerze zeby wszyscy skożystali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A tutaj przerobka dla silnika bipolarnego.

http://astroclub.net/mercure/aav/taller/bi...bipolar_mod.php

 

Dziala idealnie dla full i halfstep.

Nie udalo mi sie jednak zrobic (jeszcze) microstepow na bipolanym:(

Napisalem swoj soft, jesli kogos interesuje dll'ka (a nie DOS'owy program).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tutaj przerobka dla silnika bipolarnego.

http://astroclub.net/mercure/aav/taller/bi...bipolar_mod.php

 

Dziala idealnie dla full i halfstep.

Nie udalo mi sie jednak zrobic (jeszcze) microstepow na bipolanym:(

Napisalem swoj soft, jesli kogos interesuje dll'ka (a nie DOS'owy program).

 

Witam

Właśnie wytrawiam płytkę według w/w schematu :D

Za jakiś czas chyba uśmiechnę się po soft :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wytrawiam płytkę według w/w schematu :D

Za jakiś czas chyba uśmiechnę się po soft :roll:

 

Spoko.

Musze jednak zaznaczyc, ze moj soft to biblioteka dll do obslugi silnika.

Konkretniej....kilka funkcji pozwalajacych na obracanie silnikiem/silnikami.

Np. funkcja, ktora jako parametry ma: obrot_x, obrot_y, tryb

gdzie:

obrot_x i obrot_y to ilosc krokow o jakie nalezy obrocic silniki (x i y) (np. 100 - obrot o 100 krokow w prawo, a -100 w lewo)

tryb - 1-fullstep, 2-halfstep

 

Czyli jest to porpsotu biblioteka do podpiecia w swoim programie.

 

Tak jak juz wspomnialem....

Nie ma jeszce obslugi microstep'ow (ale niedlugo to sie zmieni).

Po microstep'ach zrobie obsluge pilota (bo chwilowo tez tego nie obsluzylem).

 

W kazdym razie prace ida pelna para....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podanym wyżej link-u można znaleźć także odnośnik do nowszegi i bardzej zalecanego rozwiązania dla silników bipolarnych:

http://astroclub.net/mercure/aav/taller/bi...polar/l298n.gif

Wydaje się, że zastosowanie układu L298 (koszt ok. 16PLN) będzie porównywalny z rozwiązaniem na tranzystorach a nakład pracy będzie znacznie mniejszy. Tylko czy nie jest już za późno ?

el_jot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podanym wyżej link-u można znaleźć także odnośnik do nowszegi i bardzej zalecanego rozwiązania dla silników bipolarnych:

http://astroclub.net/mercure/aav/taller/bi...polar/l298n.gif

Wydaje się, że zastosowanie układu L298 (koszt ok. 16PLN) będzie porównywalny z rozwiązaniem na tranzystorach a nakład pracy będzie znacznie mniejszy. Tylko czy nie jest już za późno ?

el_jot

 

Ano...ja juz zrobilem na tranzystorach.

Wyszlo to wielkieeeee ;)

 

Chcialem zrobic na tym scalaku, ale mam do niego pewna personalna awersje;)

 

W kazdym razie....

 

Moj soft (biblioteka dll) zaczela w koncu obslugiwac mikrokroki.

Dzieje sie to w prawie identyczny sposob jak u Mel'a Bareltsa (czy jak mu tam;->).....

Podzial pelnego kroku ma mikrokroki moze byc dowolny (do 100 aktualnie....chociaz 10 to i tak juz za duzo...moim zdaniem).

 

Jak to wszystko zloze do kupy (sparametryzuje, sprawdze na roznych komputerach itp...), to wrzuce to gdzies na www (moze kody zrodlowe rowniez....ale nie obiecuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie mikrokrokowe oparte jest, mówiąc najogólniej, na regulacji wypełnienia impulsu. Jaką częstotliwość kluczowania masz w swoim sterowniku i co za tym idzie z jaką prędkością można sterować silnik ?. Sterowniki sprzętowe mają dla, porównania, dla podziału kroku na 8 częstotliwość kluczowania rzędu 20,30kHz. Jak to wszystko działa pod kontrolą MS Win ? Taki programowy sterownik staje się układem czasu rzeczywistego i dość szkodliwe dla niego mogą być przerwania systemowe o wyższym priorytecie. Czy masz już jakieś praktyczne doświadczenia ze sterowaniem mikrokrokami pod kontrolą MS Win ?

el_jot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podanym wyżej link-u można znaleźć także odnośnik do nowszegi i bardzej zalecanego rozwiązania dla silników bipolarnych:

http://astroclub.net/mercure/aav/taller/bi...polar/l298n.gif

Wydaje się, że zastosowanie układu L298 (koszt ok. 16PLN) będzie porównywalny z rozwiązaniem na tranzystorach a nakład pracy będzie znacznie mniejszy. Tylko czy nie jest już za późno ?

el_jot

 

Ano...ja juz zrobilem na tranzystorach.

Wyszlo to wielkieeeee ;)

(...)

 

Ja właśnie skończyłem "trawić" płytkę, jutro postaram się zrobić w niej odwierty :mrgreen:

Co do w/w układu, LeszekJ stosował go w swoich projektach z powodzeniem, niby można to zrobić, ale komu by się chciało projektować od nowa cały układ, gdy tu pod nosem mam gotowy razem z płytką :mrgreen:

Układ na tranzystorach ma jedną zaletę, w razie uszkodzenia wymieniam tranzystor za 2zł a nie układ za 16 :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie mikrokrokowe oparte jest, mówiąc najogólniej, na regulacji wypełnienia impulsu. Jaką częstotliwość kluczowania masz w swoim sterowniku i co za tym idzie z jaką prędkością można sterować silnik ?.  Sterowniki sprzętowe mają dla, porównania, dla podziału kroku na 8 częstotliwość kluczowania rzędu 20,30kHz. Jak to wszystko działa pod kontrolą MS Win ? Taki programowy sterownik staje się układem czasu rzeczywistego i dość szkodliwe dla niego mogą być przerwania systemowe o wyższym priorytecie. Czy masz już jakieś praktyczne doświadczenia ze sterowaniem mikrokrokami pod kontrolą MS Win ?

el_jot

 

A wiec....

 

Tak jak u Mel'a...czestotliwosc sygnalu PWM siega max 8kHz. (z przeprowadzonych doswiadczen wynika, ze nawet 2kHz nie szarpie w widoczny sposob).

Jest to ograniczenie sprzetowe (poprostu szybciej sie nie da).

 

"Program" sterujacy w MS WIN chodzi na osobnym watku (o max. priorytecie).

 

Czestotliwosc sygnalu PWM mozna ograniczyc (jest uzyty ten dokladny timer....dokladnosc teoretyczna = 1us)....

Jesli zatem mamy szybki komputer i ograniczymy mu czestotliwosc, to inne programy nie bede zbytnio zaburzac pracy algorytmu sterujacego (zreszta poniekad priorytet watku to tez "zapewnia").

 

Doswiadczenia nie mam.....

Teraz dopiero je zbieram...

 

Niestety dokladnych testow jeszcze nie przeprowadzilem (dopiero dzisiaj skonczylem pisac obsluge mikrokrokow).

 

Jak tylko uporzadkuje (i skoncze) kod, to zabiore sie za testy.

Mam 2 rozne komputery (AMD 2.5GHz i laptop celeron 400MHz), wiec bede w stanie przeprowadzic kilka wiarygodnych testow wydajnosciowych.....

 

[ Dodano: Sro 25 Sie, 2004 ]

Układ na tranzystorach ma jedną zaletę, w razie uszkodzenia wymieniam tranzystor za 2zł a nie układ za 16  :mrgreen:

 

Uklad na tych tranzystorach opiera sie wiekszym pradom.

Uzyte diody maja max prac = 3A.

Wiec spokojnie 2.5 przez nie poplynie bez awarii.

 

Ja uzywam silnikow (z wobit'u) 42bygh802 (pobor pradu przy 12V = 0.5A), wiec ranzysory nie robia sie nawet cieple.

Moment trzymajacy tych silnikow (0.38Nm) sprawia, ze w fullstepie nie mozna osrki zatrzymac palcami....

Oczywiscie im gestsze kroki (czy mikrokroki) tym mniejszy (niestety sporo) ten moment.....

 

Generalnie polecam.

 

[ Dodano: Sro 25 Sie, 2004 ]

aha...i jeszcze jedno o sterowaniu mikrokrokami w moim softwarze.....

 

Niestety max. predkosc obrotu osi silnika(o 360 stopni) przy 1/10 kroku wynosi ok 2,5 sek :(

Fatalnie tez wypada sterowanie pelnymi krokami.....pelny obrot w 0.6 sek. (jak szybciej, to silnik sie gubi).

 

Mysle, ze to juz kwestia silnika.....trzeba bedzie podbic napiecie:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie napięcie podajesz na silniki??

 

W tej chwili normalka.... 12V.

 

Myslalem o 36 ;->

Prad przy mikrokrokach jest niewielki, wiec moze sie udac....

Ja chyba zostanę przy 12V, nie uśmiecha mi się bieganie z trzema akumulatorami :mrgreen:

 

 

Mozna zastosowac przetwornice (za ok 80-100zl).

Wiesz.....ja i tak nie przewiduje zabierania calego sprzetu w teren...

Troche tego za duzo bedzie.

Na przykad... jeden komputer do sterowania silnikiem, 2-gi do obslugi programu z niebem (i wysylajacy informacje protokolem LX200 do komputera-sterownika), zasilanie, wielki montaz (ktory robie od nowa....azymutalny)...

Wiec tutaj scalaki (PIC'e czy atmel;e) maja spora przewage:)

 

W zasadzie, algorytm mikrokrokow nie jest calkiem skomplikowany i moznaby go wgrac na PIC84x??.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie napięcie podajesz na silniki??

 

W tej chwili normalka.... 12V.

 

Myslalem o 36 ;->

Prad przy mikrokrokach jest niewielki, wiec moze sie udac....

Ja chyba zostanę przy 12V, nie uśmiecha mi się bieganie z trzema akumulatorami :mrgreen:

 

 

Mozna zastosowac przetwornice (za ok 80-100zl).

Wiesz.....ja i tak nie przewiduje zabierania calego sprzetu w teren...

Troche tego za duzo bedzie.

Na przykad... jeden komputer do sterowania silnikiem, 2-gi do obslugi programu z niebem (i wysylajacy informacje protokolem LX200 do komputera-sterownika), zasilanie, wielki montaz (ktory robie od nowa....azymutalny)...

Wiec tutaj scalaki (PIC'e czy atmel;e) maja spora przewage:)

 

W zasadzie, algorytm mikrokrokow nie jest calkiem skomplikowany i moznaby go wgrac na PIC84x??.

 

Chodzi mi po głowie taki pomysł, co by podłączyć schemat Mel'a wraz z autoguiderem (ten ze strony PTL). Chwilowo pomysł jest w powijakach. Co do 2 komputerów to wydaje mi się, że jeden da sobie radę (2xLPT + 1xRS232) :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name="Piniu

Chodzi mi po głowie taki pomysł' date=' co by podłączyć schemat Mel'a wraz z autoguiderem (ten ze strony PTL). Chwilowo pomysł jest w powijakach. Co do 2 komputerów to wydaje mi się, że jeden da sobie radę (2xLPT + 1xRS232) :?:[/quote]

 

Ja docelowo chce zrobic autoguide przy pomocy ToUcam'a.....(juz jakies pracy w tym kierunku poczynilem)

Czyli dodatkowy software informujacy o niewielkim przesunieciu sie obserwowanej gwiazdy...

Sa do tego ciekawe algotyrmy (sama matematyka) i mysle, ze jest szansa to zrobic.

Mam jednak watpliwosci czy jeden komputer wystarczy (no chyba, ze jakis P4 x 2....).

Mam jednak nadzieje, ze sie myle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.