Skocz do zawartości

Czym na Głowę Czarownicy?


Swarogan

Rekomendowane odpowiedzi

Poprawne oznaczenie tej mgławicy to IC 2118.

Jest ona obiektem ekstremalnie trudnym i wizualnie zobaczyć ją można jedynie na idealnie ciemnym niebie. Ze względu, że jest to mgławica refleksyjna, filtry nie za bardzo w jej przypadku pomagają. Z tego, co piszą ludzie, którzy ją widzieli, pewną (choć niewielką) poprawę dają w jej przypadku szerokopasmowe filtry (np. Orion SkyGlow). W idealnych warunkach widać ją już w lornetce 10x50, więc Synta 8" na pewno wystarczy. Tyle, że jeśli niebo nie będzie idealnie ciemne, to bez względu na to, jakiego sprzętu użyjesz, to na pewno jej nie zobaczysz.

 

Jeśli chcesz się zmierzyć z trudnymi obiektami, spróbuj najpierw wypatrzeć Mgławicę Kalifornię (NGC 1499) i Pętlę Barnarda bez użycia filtra. Jeśli się uda, to jest szansa, że i IC 2118 da się dojrzeć.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku też bezskutecznie wypatrywałem tej mgławicy. Może faktycznie SkyGlow coś pomoże. Mieszkam w podmiejskiej miejscowości i niebo nie jest bardzo zaśmiecone światłem. Często warunki były idealne. I nic :icon_sad:. Lornetka 10x50 (DO Forest II-przeznaczona do obserwacji na spacerach turystycznych :D) też nic nie pomogła do tej pory. Dziś brak chmur. Ale atmosfera jest niespecjalna. Wiec popatrzę sobie na mgławicę na Stellarium ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku też bezskutecznie wypatrywałem tej mgławicy. Może faktycznie SkyGlow coś pomoże. Mieszkam w podmiejskiej miejscowości i niebo nie jest bardzo zaśmiecone światłem. Często warunki były idealne. I nic :icon_sad:. Lornetka 10x50 (DO Forest II-przeznaczona do obserwacji na spacerach turystycznych :D) też nic nie pomogła do tej pory. Dziś brak chmur. Ale atmosfera jest niespecjalna. Wiec popatrzę sobie na mgławicę na Stellarium ;).

 

Kiedy pisałem o idealnych warunkach, miałem na myśli niebo porównywalne z bieszczadzkim. Spójrz na tą mapę:

 

http://djlorenz.github.io/astronomy/lp2006/overlay/dark.html

 

Jeśli mieszkasz w miejscu zaznaczonym na szaro lub czarno, to przy dobrej przejrzystości powietrza masz szansę na tę mgławicę. Jeśli mieszkasz w obszarze zaznaczonym na niebiesko, to jeśli przejrzystość będzie idealna (np. Tatry widoczne ze 100 km), to też masz szansę. Być może 1-2 razy do roku da się ją dostrzec w miejscach zaznaczonych na zielono (a może nawet "szarożółto"), ale jedynie pod warunkiem, że znajdują się one w górach, a w trakcie obserwacji gęsta mgła zalegająca w dolinach spowije znajdujące się tam miasta. Jeśli mieszkasz w miejscu zaznaczonym na żółto lub czerwono, to o wizualnych obserwacjach tej mgławicy możesz raczej zapomnieć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.