Skocz do zawartości

Regulacja opóźnienia osi DEC w EQ-5


tomekfsx1

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Mam problem z regulacją opóźnienia - luzu w osi DEC w montażu EQ5. Problem wygląda tak, że po uruchomieniu napędu osi DEC silnik i sprzęgło się kręci natomiast oś przesuwa się dopiero po jakich 6-8sek. przy prędkości x8... Przy wolniejszych ten czas jest jeszcze dłuższy.

 

Próbowałem sam regulować to trzema śrubami znajdującym się pod silnikiem ale nie mogę sobie z tym poradzić... Robiłem to wg kilku opisów znalezionych w necie i nic...

 

Ogólnie oś przesuwa się płynnie i nie ma żadnych luzów po zablokowaniu montażu.

 

Czy jest może na forum ktoś z Częstochowy i okolic kto mógłby pomóc mi z tą regulacją?

 

Pozdrowienia,

 

Tomek

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po uruchomieniu napędu osi DEC silnik i sprzęgło się kręci natomiast oś przesuwa się dopiero po jakich 6-8sek. przy prędkości x8... Przy wolniejszych ten czas jest jeszcze dłuższy.

 

Ogólnie zawsze tam będzie jakiś luz i całkowicie go nie skasujesz. Przy idealnym wyważeniu jest tak jak piszesz. Jeśli setup wyważysz tak by był lekko przeważony w jedną stronę to jest szansa że to opóźnienie będzie mniejsze ale mechaniki nie oszukasz.

 

Kuba

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ogólnie zawsze tam będzie jakiś luz i całkowicie go nie skasujesz. Przy idealnym wyważeniu jest tak jak piszesz. Jeśli setup wyważysz tak by był lekko przeważony w jedną stronę to jest szansa że to opóźnienie będzie mniejsze ale mechaniki nie oszukasz.

 

Kuba

 

Dziękuję Kuba,

 

teraz przynajmniej wiem, że to normalne. Będę jeszcze próbował z wyważeniem, ale spokój najważniejszy :-)

 

Tomek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dziękuję Kuba,

 

teraz przynajmniej wiem, że to normalne. Będę jeszcze próbował z wyważeniem, ale spokój najważniejszy :-)

 

Tomek

 

Powiem ci jak to wygląda z mojego doświadczenia. Montaż musi być lekko niedoważony w osi RA , tak żeby silnik "ciągnął" a nie hamował ( mam nadzieję że dobrze mnie zrozumiałeś). Natomiast w osi DEC trzeba wyważenie ustawić możliwie najdokładniej, I tu uwaga - to wyważenie należy ustawić dla konkretnego setupu i konkretnego ustawienia teleskopu. Zauważ , że przy różnych ustawieniach teleskopu masz oś Dec czasem dobrze wyważoną , a czasem trzeba tubę przesunąć w obejmach w przód lub w tył. Łatwo to wyczuć obracając ręcznie pokrętło osi DEC. Wyczujesz czy gładko idzie w obie strony , czy w jedną jakby trochę ciążył i opadał.

Edytowane przez mebelek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci jak to wygląda z mojego doświadczenia. Montaż musi być lekko niedoważony w osi RA , tak żeby silnik "ciągnął" a nie hamował ( mam nadzieję że dobrze mnie zrozumiałeś). Natomiast w osi DEC trzeba wyważenie ustawić możliwie najdokładniej, I tu uwaga - to wyważenie należy ustawić dla konkretnego setupu i konkretnego ustawienia teleskopu. Zauważ , że przy różnych ustawieniach teleskopu masz oś Dec czasem dobrze wyważoną , a czasem trzeba tubę przesunąć w obejmach w przód lub w tył. Łatwo to wyczuć obracając ręcznie pokrętło osi DEC. Wyczujesz czy gładko idzie w obie strony , czy w jedną jakby trochę ciążył i opadał.

 

Wiem o co chodzi. Postaram się jeszcze wszystko pustawiać. Dzięki za podpowiedź :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.